Motmot (Momotus),Motmot ve özellikleri,Motmot hakkında

'Kuşlar' forumunda Mavi_Sema tarafından 15 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Motmot (Momotus),Motmot ve özellikleri,Motmot hakkında konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Motmot, motmotgiller (Motmotidae) familyasından Momotus cinsinden Orta ve Güney Amerika'nın ormanlık kesimlerinde yaşayan uzun kuyruklu kuş türlerinin genel adıdır.
  Uzunlukları 17-50 cm, tüyleri genellikle kahverengimsi yeşil, başları ya da kanatları parlak mavi kırçıllıdır. Uçan böcekleri, dallardan topladıkları küçük hayvanları yiyerek beslenir, aşağı kıvrık gagalarıyla toprağı ya da kumları kazarak yuva hazırlarlar.
  Altı türünde kuyruğun ortasından çıkan iki telek öbürlerine göre daha uzundur. Bu teleklerin ekseni boyunca sıralanmış dallar çok kırılgan olduğundan, kuşun tüy temizliği yapması sırasında kopar ve dallanmış yapısını yalnız uç bölümünde koruyan telekler uzun saplı yelpazelere benzer.

  Momotus momota

  [​IMG]

  Bilimsel Sınıflandırma

  Alem: Animalia (Hayvanlar)

  Şube: Chordata (Kordalılar)
  Sınıf: Aves (Kuşlar)
  Takım: Coraciiformes (Gökkuzgunları)
  Familya: Motmotidae (Motmotgiller)
  Cins: Momotus, Brisson, 1760
  Türler:
  Momotos mexicanus
  Momotos momota
  Momotos aequatorialis
  Motmot, uzun kuyruğu, mavi ve yeşil renkleriyle dikkat çeken, yahçapkınma akra*ba sekiz kuş türünün adıdır. Kuyruklarının ortasında yer alan ve öbürlerine göre daha uzun iki telek, en tanıtıcı özelliklerini oluştu*rur. Bu kuyruk telekleri yalnız uç bölümlerin*de dallanarak uzun saplı birer yelpaze görü*nümü kazanmıştır.
  Adlarını ötüşlerinden aldıkları sanılmakla birlikte çoğu motmot türünün çıkardığı sesler kumruların ve baykuşlarınkine benzer. Motmotların uzun ve aşağıya doğru kıvrık gagala*rının kenarları tırtıklıdır. Başlıca besinleri olan böcekleri, ağaçlar ve çalılar arasında uçarken havada avlarlar.

  Motmotların en iri türü olan kızıl motmot (Baryphthengus ruficapillus) yaklaşık 45 cm uzunluğundadır. Brezilya ve Arjantin'den ku*zeyde Nikaragua'ya kadar uzanan sık ağaçlı ormanlarda yaşar. Bu türün başı kırmızımsı turuncu, gövde tüyleri parlak yeşil ve uzun kuyruğu da mavi yeşil ışıltılıdır. Öbür motmotlar gibi ırmak kıyılarında ya da tepecikler*de tüneller kazarak hazırladıkları yuvalarına 2-4 yumurta bırakırlar. Erkek ve dişi yuvayı ortaklaşa kazar, sırayla kuluçkaya yatar ve yumurtadan çıkıp yaklaşık bir ay sonra yuva*dan ayrılan yavrularının bakımını birlikte üstlenirler.  Mavi tepeli motmotun (Momotus motnota) kazdığı tünel 4 metreden uzun olabilir. Kızıl motmot gibi böceklerle beslenmekle birlikte, meyveleri, tohumları, küçük kertenkeleleri ve küçük kuşları bile yerler. Bazı öbür kuşlar gibi topluca yer değiştiren göçmen karıncaları izleyerek avlarlar. Mavi tepeli motmota, bir dala tüneyip avını beklerken kuyruğunu sar*kaç gibi iki yana salladığından, saatkuşu adı da verilmiştir.

   

Bu Sayfayı Paylaş