Mossad'dan İran'a karşı gizli ziyaret

'Yurt Dışı Haberler' forumunda Google tarafından 26 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu

 1. Google

  Google Özel Üye

  Mossad'dan İran'a karşı gizli ziyaret konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Haber sitesi WorldNetDaily'nin Tel Aviv çıkışlı bu iddiası, bazı Arap kaynaklara dayandırıldı.
  Haberde güvenlik kaynaklarının, konu başlığının İran olduğunu söylemekle birlikte görüşmelerin ayrıntılarıyla ilgili bilgi vermekten kaçındıkları da belirtildi.
  İsrail'le açık diplomatik ilişkileri bulunmayan Suudi Arabistan'ın, Mısır, Ürdün ve diğer ılımlı olarak tanımlanan Arap ülkeleriyle birlikte giderek büyüyen İran etkisinin tehdidi altında bulundukları öne sürülen haberde, İran'ın nükleer programı konusunda Suudi Arabistan ve İsrail arasında işbirliğine ilişkin çok sayıda haberin varlığına dikkat çekildi.
  İki ay kadar önce İngiltere'de yayımlanan London Times gazetesi, Suudilerin bir askeri tatbikatı sırasında, İsrail savaş uçaklarının Suudi Arabistan üzerinden İran'a saldırı senaryosunun provası mahiyetinde, Suudi hava savunma sistemi faaliyetlerinin birkaç saat süreyle durdurulduğunu öne sürmüştü. Arap ve İran kaynaklı haberlerde de, bir İsrail askeri uçağının Suudi Arabistan'a malzeme indirdiği, hatta İsrail'in bu ülkede gizli bir askeri üsse sahip olduğu iddiaları de yer almıştı.
  Haaretz gazetesi ise, üç hafta önce Washington'daki Birleşik Arap Emirlikleri Büyükelçisinin bir konferansta yaptığı konuşmada, İran'ın sahip olacağı nükleer silahların İsrail'in olası bir saldırısından daha ciddi sonuçlar doğuracağı değerlendirmesinde bulunduğunu, nükleer güce sahip bir İran'a müsamaha edilemeyeceğini ifade ettiğini hatırlattı.
  Dagan'ın, olası bir İran saldırısı halinde İsrail uçaklarının Suudi hava sahasını kullanmasına göz yumulmasını temin amacıyla 2009 yılında Suudi istihbaratı yetkilileriyle bir araya geldiği yolundaki iddialar da, o dönem her iki ülke hükümetlerince yalanlanmıştı.
  Amerikan istihbarat kuruluşu CIA'nın eski Başkanı Michael Hayden, İran'a bir askeri harekatın her zamankinden daha muhtemel olduğu açıklamasını yapmıştı.
  AA
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mossad'dan İran'a karşı Forum Tarih
ABD, İran'a şüpheyle yaklaşıyor Yurt Dışı Haberler 15 Nisan 2010
ABD'den İran'a uyarı: Sabrımız kalmadı Yurt Dışı Haberler 24 Şubat 2010
Obama, İran'a zeytin dalı uzattı Yurt Dışı Haberler 20 Mart 2009
ABD, İran'a yaptırımları azaltacak Yurt Dışı Haberler 19 Mart 2009
Hangi Kış'ın karını Haziran'a sakLadın... Aşk-Sevgi-Evlilik Sözleri 18 Şubat 2009

Bu Sayfayı Paylaş