Mor Yakup'ta Kazı Çalışması Başladı

'Mardin Tanıtımı' forumunda Siraç tarafından 4 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Mor Yakup'ta Kazı Çalışması Başladı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mardin’in Nusaybin ilçesinde bulunan Tarihi Mor Yakup Kilisesinde Arkeolojik kazı çalışmaları başladı. Nusaybin’de Milattan Sonra (MS) 313 yılında Mor Yakup tarafından
  kurulan ve bu gün giriş kapısı Nusaybin Hudut Sınır kapısına yakın mayınlı arazide kalan Mor Yakup Kilisesi ve Nusaybin okulunda Arkeolojik kazı çalışmaları başladı.
  Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ‘Kültür ve İnanç Parkı’ Projesi çerçevesinde Zeynelabidin Camisiyle aynı avlu içerisine alınacak Mor Yakup kilisesinde yapılan Kazı çalışması hakkında AA muhabirine bilgi veren Nusaybin Kaymakamı Yücel Gemici, kazı çalışmasının üç ay sürmesi beklendiğini söyledi.
  Bakanlık tarafından finansmanın sağlandığını kaydeden Kaymakam Gemici, Mardin Müzesi Başkanlığında 2’si Arkeolog toplam 36 kişinin kazı çalışmasında görev yaptığını bildirdi.
  Kazı yapılması için gerekli şartları hazırladıklarını, Kilise etrafının telle koruma altına alınarak bahçede yaşayan ailelerin gerekli konutlara yerleştirilerek kendilerine gereken yardımları yaptıklarını belirten Gemici; “Nusaybin, Yüzyıllar boyunca bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış tarihi bir ilçemizdir. Geçmiş yıllarda ilçemizde Müslüman, Hıristiyan ve Yahudi’ler, birbirlerinin inançlarına saygı duyarak birlikte yaşamışlardır. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Tarihi Mor Yakup Kilisesi ve Hz. Zeynelabidin Camisini ‘Kültür ve İnanç Parkı’ projesi çerçevesinde aynı avluya alarak, ilçenin geçmiş tarihine yakışır bir sembol oluşturacaktır” dedi.
  MS 313 yılında Mor Yakup tarafından kurulan Mor Yakup Kilisesi ve Nusaybin Okulu, 2000 yılında Nusaybin Belediye Başkanı Dr. Mehmet Tanhan girişimleriyle ilk kazı çalışması başladı. Yapılan kazı çalışmalarında kiliseden çıkan Seramik ile tarihi kalıntılar Mardin ve Gaziantep Müzelerinde sergilenmektedir. / Arif Altunkaynak - aa - Nusaybinim.com
   

Bu Sayfayı Paylaş