Montessori Programının Genel Amaçları nelerdir

'Okul Öncesi Eğitim' forumunda SeLeN tarafından 25 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Montessori Programının Genel Amaçları nelerdir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Montessori Nedir - Montessori Eğitimi - Montessori Metodu - Okul Öncesi Eğitim - Okul Öncesi Eğitimde Montessori - Montessori Programı  Montessori programlarının genel amaçları çocuğun okula karşı pozitif bir tutum takınması, öğrenme sevgisi göstermesi, öz disiplin göstermesi, öz motivasyonlu olması, bağımsız olarak hareket edebilmesi, tekrardan ve çalışmaktan keyif alması, kendine güven geliştirmesi, konsantrasyon alışkanlığı kazanması, kalıcı merakının beslenmesi, iç güvenin ve düzen duygusunu geliştirmesi ve oyun oynamak yerine çalışmayı seçmesi olarak sıralanabilir. Bu amaçlardan bazıları şöyle açıklanabilir:

  Çocuğun okula karşı pozitif tutum geliştirmesi: Montessori Metodunda eğitim aktivitelerinin çoğunun bireysel olması sebebiyle, çocuk kendisine çekici gelen eğitim işiyle ilgilenir. Çocuk kendi hızında çalışır ve işini istediği kadar tekrarlar. Böylelikle denemeleri başarılarının dizisi haline gelir. Bu şekilde çocuk öğrenmeye karşı pozitif tutum edinir.

  Her çocuğa kendine güvenini geliştirmesi için yardımcı olunması: Montessori okullarında çalışmalar tasarlanırken, her yeni adım çocuğun zaten hakim olduğu alanlar üzerine inşa edilir. Böylelikle sık sık tekrarlanan başarısızlıkların olumsuz etkileri ortadan kalkar.

  Her çocuğun konsantrasyon alışkanlığı kazanmasında yardımcı olunması: Etkili eğitim, dikkatli dinleme alışkanlığını ve söylenen / uygulanan şeye dikkat etmeyi gerektirir. Yapılan dikkat toplayıcı deneyimler süreciyle çocuk uzun süren dikkat alışkanlığı oluşturur, böylece konsantrasyon yeteneğini arttırır.

  Kalıcı merakın beslenmesi: Sürekli ve kalıcı merak sürekli öğrenmenin ön koşuludur. Çocuğa uyarıcı öğrenme durumlarının zengin bir çeşitliliği arasında nitelikleri ve ilişkileri keşfetmesi için fırsatlar sağlanmalıdır. Böylelikle merak gelişir ve yaratıcı öğrenmede temel unsur kurulur.

  Çocukta düzen duygusunun ve iç güvenin geliştirilmesi: İyi düzenlenmiş ve zenginleştirilmiş ancak basit bir çevre sayesinde çocuğun düzen ve güvenlik ihtiyaçları yoğun bir şekilde tatmin edilir.

  Girişimde bulunma ve sürdürme alışkanlıklarının geliştirilmesi: Çekici materyaller ve eğitim etkinlikleri çocuğun iç ihtiyaçlarına göre düzenlenir. Çocuk kendi kendine yaptığı etkinliklerden zevk almaya alışır. Giderek bunlar inisiyatif alışkanlığına yol açar.

  Montessori Eğitim Kademeleri

  Montessori metodu ilk uygulamalarında okul öncesine yönelik olmakla beraber zamanla lise eğitimine kadar uygulama alanı bulmuştur. Montessori eğitim kademeleri okul öncesi eğitiminde 0-3 ve 3-6 olarak ikiye ayrılabilir.

  0-3 yaş 0-14 ay infant (=bebek) ve

  14-36 ay toddler (=yeni yürümeye başlayan çocuk) olarak ikiye ayrılır. İlkokul ise

  6-12 yaşı kapsar ve yaş gruplanması gereğiyle iki kademeye ayrılmaktadır. Ortaokul ve lise ise zaten üç yıllık bir aralığı kapsadıkları için tek kademelidir. Montessori ortaöğretimi Maria Montessori tarafından Erdkinder (=toprak çocukları ) olarak adlandırılmıştır.

  Kaynaklar: montessoriegitimi.com
  montessori.com
  montessori.edu
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Montessori Programının Genel Forum Tarih
Ulaştırma Programının Amaçları Nedir Meslekler Rehberi 2 Ekim 2011
Toprak Programının Amaçları Nedir Meslekler Rehberi 1 Ekim 2011
Tiyatro Programının Amacı Nedir Meslekler Rehberi 1 Ekim 2011
Su Altı Programının Amaçları Nedir Meslekler Rehberi 1 Ekim 2011
7-Zip Theme Manager 7Zip Programının Simgelerini Değiştirme Programı Diğer Programlar 20 Eylül 2010

Bu Sayfayı Paylaş