Montesquieu Demokrasi

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda Mavi_Sema tarafından 11 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Montesquieu Demokrasi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Montesquieu Demokrasisi nedir
  Montesquieu Kuvvetler ayrılığı


  Montesquieu Demokrasi

  Montesquieu, politik gücü yasama, yürütme ve yargı olarak üçe ayırmıştır. Kendisi bu fikrini İngiliz yönetim biçimine dayandırmaktaydı. Buna göre İngiliz yönetim sisteminde güç kral, parlamento ve mahkemeler arasında paylaşılmıştı. Montesquieu'yü eleştiren sonraki yazarlara göre Montesquieu hatalı olarak böyle bir dayandırma yapmıştı, çünkü o zamanlarda Büyük Britanya'da yasama, yürütme ve yargı birbirleriyle ilişki içindeydiler

  Kuvvetler ayrılığı, Fransız aydınlanmacı düşünür Baron de Montesquieu tarafından ortaya atılmış olan, demokratik devlet yönetimini düzenleyen bir modeldir.

  Bu model içinde devlet çeşitli birimlere ayrılmıştır, her birimin ayrı ve bağımsız gücü ve sorumluluk alanları vardır. Bunun yanında her birim bir diğerinin güç kullanımı üzerine sınırlamalar getirebilmektedir. Devlet birimleri genel olarak yasama, yürütme ve yargıdan oluşur. ABD sistemine göre bu birimler "hükümet birimleri" olarak adlandırılırken diğer sistemlerde "hükümet" yalnızca yürütme birimini ifade eder.

  Kuvvetler ayrılığı ilkesinin taraftarları bu ilkenin demokrasiyi koruduğunu ve zorba, totaliter hükümetlere engel olduğunu savunurlar. Bu ilkenin karşıtlarına göre ise ilkenin demokrasiyi koruması bir yana bırakılırsa, kuvvetler ayrılığı aynı zamanda yönetimi yavaşlatmakta ve/veya yürütme diktatörlüğünü desteklemekte; hesap verilebilirliği düşürmekte ve yasamanın gücünü azaltmaktadır.

  Günümüzde tam olarak uygulanan bir kuvvetler ayrılığı veya bir kuvvetler birliğinden söz edilemese de, pek çok yönetim sistemi açık bir şekide kuvvetler ayrılığı ya da kuvvetler birliği ilkesine dayanmaktadır
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Montesquieu Demokrasi Forum Tarih
Charles Montesquieu Kimdir - Charles Montesquieu Hayatı Düşünürler-Filozoflar 27 Mayıs 2011
Montesquieu Hayatı Düşünürler-Filozoflar 11 Mayıs 2011
Montesquieu Eserleri Düşünürler-Filozoflar 11 Mayıs 2011
Montesquieu Kimdir Biyografi & Otobiyografi 11 Mayıs 2011
Montesquieu Sözleri Güzel Sözler-Mesajlar 11 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş