Mohamed Al-Deayea (Mohamed Al-Deayea Kimdir? - Mohamed Al-Deayea Hakkında)

'Yerli - Yabancı Sporcular' forumunda YAREN tarafından 2 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. YARENN

  YARENN Üye

  Mohamed Al-Deayea (Mohamed Al-Deayea Kimdir? - Mohamed Al-Deayea Hakkında) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mohamed Abdullaziz Al-Deayea (Arapça: محمد الدعيع) (d: 2 Ağustos 1972, Ha'il) Suudi ArabistanlıSuudi Arabistan Millî Futbol Takımı adına dört Dünya Kupası'nda görev yaptı. 2007Suudi Arabistan'ın Al-Hilal takımının da kaptanlığını yapmaktadır. bir kalecidir. yılının başlarında millî takım formasını 181. kez giyerek bir millî takımda en fazla forma giyen erkek futbolcu olarak rekor kırdı ve bu rekor, hâlâ kendisine aittir. Şu anda kalesini koruduğu
  Futbola Başlaması ve Kulüp Kariyeri

  Ha'il doğumlu Al-Deayea, profesyonel kariyeri boyunca Al-Ta'ee ve Al-Hilal kulüplerinde oynadı. Aslında spor yaşantısına hentbolcu olarak başlayan Al-Deayea, kulübü ve abisi Abdullah tarafından ikna edildi ve futbola bu şekilde başladı. Mohammed, futbola başladığında büyük baskı altındaydı çünkü kendisi gibi iyi bir kaleci ve bir AFC Asya Kupası sahibi olan abisi Abdullah Al-Deayea kadar iyi olmak zorundaydı. Fakat daha sonra zamanla kendini geliştirdi ve 2001 yılında Manchester United ile sözleşme imzalama noktasına geldi. Ancak Al-Deayea'nın İngiltere'de çalışma izni alamaması, onun Al-Hilal kulübünde kalmasına neden oldu.

  Millî Takım Kariyeri

  İlk kez millî takım formasını 1990 Asya Oyunları'nda Bangladeş karşısında giydikten sonra giderek millî takımda daha fazla yer bulmaya ve ünlenmeye başladı. Özellikle 1996 Asya Kupası'nda kurtardığı penaltılarla Suudi Arabistan Millî Futbol Takımı'nın bu turnuvayı şampiyon tamamlamasında önemli katkıları oldu.
  Al-Deayea, Suudi Arabistan Millî Futbol Takımı'nın 1994 FIFA Dünya Kupası, 1998 FIFA Dünya Kupası ve 2002 FIFA Dünya Kupası'na katılmasına yardımcı oldu. Fakat 2002 FIFA Dünya Kupası grup maçında Almanya'dan ve 1999 FIFA Konfederasyonlar Kupası maçında da Brezilya'dan sekiz gol yedi. 2002 FIFA Dünya Kupası'nda İrlanda karşısında son Dünya KupasıAntonio Carbajal'la birlikte Dünya Kupaları'nda en çok gol yiyen (25 gol) kalecidir. maçını oynadı. Ayrıca Al-Deayea,
  2005 yılının sonunda Marcos Paquetá'nın Suudi Arabistan Millî Futbol Takımı'nın teknik direktörü olmasıyla millî takımda daha az yer almaya başladı. Son 3 yılda sadece 4 kez millî takım formasını giyebilmesine karşın, Mayıs 2006'da Belçika Millî Futbol Takımı'yla oynanan bir hazırlık maçında görev yaparak 181. kez millî takım formasını giydi ve bir millî takım formasını en fazla giyen erkek futbolcu olarak tarihe geçti. Marcos Paquetá; 2006 FIFA Dünya KupasıMabrouk Zaid'in yanına uluslararası tecrübesi fazla olduğu için ikinci kaleci olarak Mohamed Al-Deayea'yı da aldı ama Al-Deayea, turnuvada oynanan hiçbir maçta görev yapmadı. 2006 FIFA Dünya Kupası'nda da Suudi Arabistan Millî Futbol Takımı'nın gruplardan elenmesinden sonra Al-Deayea, millî takımı bıraktığını açıkladı.
   

Bu Sayfayı Paylaş