Modern çağ hastalığı: Boyun ağrısı

'Genel Sağlık' forumunda DilzaR tarafından 1 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. DilzaR

  DilzaR Üye

  Modern çağ hastalığı: Boyun ağrısı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Boyun ağrısı, günümüzde bilgisayar kullanımının yaygınlaşması, ofiste masa başında uzun süre aynı pozisyonda çalışmak, spor yapmaya zaman ayıramamak, kısacası hareketsiz bir yaşamla birlikte giderek artan sıklıkla karşımıza çıkıyor.

  [​IMG]


  Araştırmalar, yetişkin insanların yarısının yaşamlarında en az bir kez boyun ağrısı atağı geçirdiğini gösteriyor.

  KOLLARA YAYILIR

  En sık görülen boyun ağrısı tipi ise mekanik boyun ağrısı olarak karşımıza çıkıyor. Beyin Omurilik ve Sinir Cerrahı Doç. Dr. Volkan Aydın, mekanik boyun ağrılarının sıklıkla görülmesinin nedeninin küçük travmalar ve zedelenmelerden kaynaklandığını belirtti. Özellikle gün boyu masa başında eğik pozisyonda oturan kişilerde bu sorunun çok sık görüldüğünü ifade eden Aydın, "Ağrı başa, omuzlara ve kollara yayılabilir. Bu ağrı 2-3 gün içerisinde giderek azalır. 1- 2 hafta içerisinde de kaybolur. Bazen ise ağrı uzun dönemde kronikleşebilir ve zaman zaman akut ataklar halinde şiddetlenebilir. Ağrının kola ve ele yayılması veya uyuşukluk hissinin varlığı, boyun fıtığının belirtisi olabilir" dedi.

  FITIKLA KARIŞTIRMAYIN

  Her ağrını fıtıkla karıştırıldığını dile getiren Aydın, "Boyun fıtığı, sinir kökü üzerine baskı yaptığı için özellikle omuza ve kola vuran ağrıya yol açar. Kol ağrısı, sinir köklerine bası söz konusu olduğundan çoğunlukla boyun ağrısından daha şiddetlidir. Sinir köklerine olan baskının şiddetiyle ilişkili olarak, kol ve el kaslarında güçsüzlük oluşabilir" dedi.


  alintidir
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş