Moda diyetler sağliğimizla mi oynuyor?

'Diyet Beslenme' forumunda NoName tarafından 15 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. NoName

  NoName Üye

  Moda diyetler sağliğimizla mi oynuyor? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Günümüzde sağlık problemlerinin her geçen gün artmasının en büyük nedenlerinden biride estetik kaygılardan dolayı meydana gelmektedir. Özellikle genç kızlar ve orta yaştaki bayanlar televizyonda gördükleri manken ve sanatçılara özenmesi nedeni ile akıl almaz yollara başvurmaktadırlar. Bu tür davranışların sonucunda ise yeme ve davranış bozukluğu veya psikolojik bozukluklar baş göstermektedir.

  Özellikle televizyon ve gazetelerde diyet üzerinde çok durulması ve kişilerin çok kısa sürede fazla kilo kaybı yaşadığını açıklaması kişilerin psikolojileri üzerinde etki bırakmaktadır. Kilosu fazla olan bireylerin yanında, normal olan bireylerin bile bu durumdan etkilenmesi kaçınılmaz bir hal almaktadır. Kişilerin yapmak için can attığı bu diyetler ise, vücudunuz için sigara ve alkol kadar tehlikeli.

  Şimdi televizyon ve gazetelerde görmüş olduğunuz ve sağlığınızı tehdit edebilecek diyetlere göz atalım…

  Hafta Sonu Diyeti: Özellikle hafta sonları katılacağınız bir yemekte sizi ince gösterme vaadiyle, yemekten 2 gün önce uygulanan diyetlerdir. Bu diyetler genelde sıvı besinler içermektedir ve gün boyunca bol bol çorba, meyve suyu, limonata gibi besinleri tüketmenizi önerir. 2. günden sonra hangi besinleri hangi miktarda tüketileceğinin belirtilmemesi de en büyük olumsuzluğudur. Özellikle bu diyetin günlük toplam kalorisi 400–600 arasında değişmesi nedeni ile oldukça sağlıksız bir diyettir. Lahana çorbası diyeti buna verilebilecek en güzel örnektir.

  Prenses Diana Diyeti: İsmi çok çekici gelse de vücudunuz için oldukça tahrip edici bir diyettir. Amaç 1 hafta gibi kısa bir sürede 5 kilogram vermektir. Özellikle protein miktarı günlük almamız gereken miktarların 3 katına yakın olması bu diyette önemlidir. İçeriğinde hiç ekmek olmamasının yanında sağlıklı beslenmede sık tüketimini önermediğimiz sosis bulunmaktadır. Prenses Diana diyeti, şok diyet olup günlük 500 kalori alınmasını önermektedir.

  Haftada 5 Kilo Diyeti: Bu diyetin besin öğesi dağılımı normal gibi görünse de günlük 500 kalori alınmasını önermesi en büyük handikabıdır. Diyetin içeriği incelendiğinde ise sabahları istediğiniz kadar kahve tüketilmesinin yanında ana öğünlerde tereyağlı besinlerin bulunması da sağlığı ciddi olarak tehdit eden unsurlar arasındadır.

  Kırmızı ve Yeşil Sebzeler Diyeti: Bu diyetin özellikle ismine yanılarak uygulamak isteyen birçok birey, aslında kilo kaybetmesinin nedeninin sebze veya meyve tüketmesi olmadığını bilmemektedir. Bu diyetin günlük 900 kalori tüketilmesini önermesi nedeni ile ister istemez kilo kaybı yaşayacaksınız. İçeriğinde kırmızı ve beyaz etin hiç olmaması veya normal sınırların altında tüketilmesini önermesi nedeni ile sağlıksız bir diyet görünümündedir.

  Soğan Çorbası Diyeti: Özellikle bir besin üzerinde yoğunlaşmak yapılacak bir diyette en büyük hatadır. Soğanın barsakları çalıştırması ve iyi idrar söktürücü olması avantaj gibi görünse de öğlen ve akşam öğünlerinde sürekli olarak soğan çorbası tüketilmesi bu diyeti monoton kılmaktadır. Ayrıca tuzun diyette serbest olması tansiyon riskini ortaya çıkarmaktadır.

  Yaza Hazırlık Diyeti: 1–2 ay içerisinde bütün televizyon ve gazetelerin bahsedeceği bu diyet yaklaşık olarak 1 ay boyunca uygulanmaktadır. Ayda 10 kilo verdirmeyi amaçlayan bu diyetin vücutta oluşturabileceği en büyük hasar bazal metabolizmanın düşmesine neden olabilmesidir. Bu sebeple bireyler yazın son günlerine doğru kilo almaya başlamaktadırlar. Vücuda alınması gereken yağ oranına göre yaza hazırlık diyetinin yağ içeriği oldukça düşüktür.

  Scardale Diyeti: Scardale “Dünyanın En İyi Rejimleri” kitabının yazarı olmasına karşın, bu diyet oldukça sağlıksız sonuçlara yol açabilmektedir. 2 haftada 8 kilo kayıp sağlanması hedeflenen bu diyette en büyük yanlış, alınması gereken protein miktarı olması gerekenin yaklaşık 3 katı olmasıdır. Hamur işleri, makarna gibi besinler bu diyette yasakken meyve ve biftek gibi besinler serbest bırakılmıştır! Ülkemizde uygulanabilirliği açısından tartışmalı olan bu diyet yüksek protein alımı sonucu böbreklerde hasar oluşma riskini yükseltir.

  İsveç Diyeti: İsveç diyetini tam olarak uygulayan bireylerin 2 haftada 10–20 kilogram arasında kilo kaybı yaşayacağı savunulmaktadır. Diğer önemli bir iddiaları ise diyet uygulayanların iki sene boyunca kilosunu koruyacağıdır. Vitamin ve minerallerin ikinci planda kaldığı bu diyette alınan besinler nedeni ile kalp hastası olma riskiniz artmaktadır.

  Hollywood Diyeti: Amerika’daki her bireyin Hollywood yıldızları kadar ince ve güzel olduğunu sanırım düşüneniniz yoktur! Gerçekten bu yıldızlar formunu bu diyete mi borçlular? Yoksa bu diyetin altında kilo kaybına neden olan farklı sebepler mi var? Hollywood diyetinin en önemli özelliği sıvı alımının ön planda tutulmasıdır. Özellikle kırmızı et, yağ, şeker ve un ile yapılan besinler yasaktır. Diğer diyetlerden farkı ise haftanın her günü 30-45 dakika egzersiz yapılmasıdır. Yıldızların bir anda fazla kilo vermelerinin en önemli nedeni sporu ihmal etmemeleri ve yedikleri besinleri özenle seçmeleridir. Zayıflıklarını bu diyete bağlamak mantıklı değildir.

  Bu listeyi uzatmak çok zor değil. Her gün bir ünlü kendi yapmış olduğu diyeti televizyonlarda anlatmaktadır. Diyetin kişiye özel olduğunu ve o diyet sizi zayıflatırken, başkalarına kilo aldırabileceğini unutmayın. Bu konuda uzmanlara danışmak ve işi sisteminde yapmak, istediğiniz vücuda sahip olmak için uygulayabileceğiniz en büyük şok diyet olacaktır.

  Not: Diyetlerde besinlerin öğünlere dağılımı özellikle verilmemiştir. Çünkü bu diyetleri uygulayıp sağlığınızı kaybetmenizi istemeyiz
   

 2. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Paylaşım için saol...
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Moda diyetler sağliğimizla Forum Tarih
2017 Kız Çocuk İsimleri Güzel Son Moda Yeni İsimler Sözlüğü 7 Şubat 2014
2013 Erkek Kış Giyim Modası Erkek Giyimi & Erkek Modası 9 Şubat 2013
2013 Gelinlikleri, 2013 Gelinlik Modası Evlilik Hazırlığı & Gelin Damat Giyimi 9 Nisan 2012
Gelin Saçı Modası Modelleri 2014 Evlilik Hazırlığı & Gelin Damat Giyimi 13 Mart 2012
Armine Tunik Modası Modelleri Tesettür Giyimi & Tesettür Modası 14 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş