Moğolların Efendisi Cengiz Han Kitabı - Harold Lamb

'Kitap, Resim ve Dergi' forumunda DeMSaL tarafından 29 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Moğolların Efendisi Cengiz Han Kitabı - Harold Lamb konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Harold Lamb Moğolların Efendisi Cengiz Han kitap tanıtımı - kitap özeti  Kitabın künyesi

  Moğolların Efendisi Cengiz Han - Cep Boy
  Harold Lamb

  İlgi Kültür Sanat Yayınları
  » Tarih
  » Roman
  Fiyatı : 9,90 TL
  Temmuz 2010,
  300 sayfa,
  ISBN: 9789944978651


  Kitap hakkında

  Yedi Yüz Sene Var Ki Bir Adam, Neredeyse Bütün Yeryüzünü Zapt Etti. Dünyanın Yarısına Hâkim Oldu Ve İnsanlığa, Kendisinden Sonra Birçok Nesiller Boyunca Devam Edecek Olan Bir Korku Saldı.

  Hayatı Boyunca Birçok Lakaplar Aldı. Ona, "Büyük Katil" Dediler, "Tanrının Bir Cezası" Dediler, "Mükemmel Savaşçı" Dediler, "Taçların Ve Tahtların Hâkimi" Dediler. Fakat Biz Onu En Çok "Cengiz Han " Adıyla Tanırız. İnsanlara Hükümdar Olmuş Birçoklarının Aksine, Bu Adam, Bütün Lakaplarına Lâyık Olduğunu Gösterdi...

  Kiyat Kavminin Şefi Yesügey´İn Oğlu Temuçin, Babasının Tatarlar Tarafından Öldürülmesinden Sonra Kabilesi Tarafından Terk Edilerek, Geride Kalan Ailesiyle Birlikte Yokluk Ve Sefalet Seneleri Geçirdi. Çocukluk Çağının Bu Zorluklarının Güçlendirdiği Temuçin, Hakkı Olan Mirası Elde Etmeye Azmetti Ve Sadece Bunu Başarmakla Kalmadı: Önce Han İlan Edilen Temuçin, 1206´Da Moğolistan´İ Birleştirdi Ve "Cengiz Han" Unvanını Aldı. Öngütlerin Ve Uygurların Cengiz Han´A Katılmasıyla, Türk - Moğol İttifakı Güçlenerek Devam Etti Ve Sibirya Üzerine Keşif Harekâtıyla, Cengiz Han´İn Seferleri Başladı. Yapılan Seferlerle Çin Vergiye Bağlandı. Naymanlar Üzerine Girişilen Harekâtla Moğol İmparatorluğu´Nun Sınırı Harzem Sınırlarına Dayandı. "Nasıl Gök´Te Bir Tek Tanrı Varsa, Yeryüzünde De Tek Bir Han Olmalıdır" Diyen Cengiz Han, Harzem Üzerine Yürüdü. Maveraünnehir´İ Ele Geçirdi, Fergana Ve Termiz´E Hâkim Oldu. Urgenç, Baktra, Merv, Nişabur Yerle Bir Edildi. Hindikuş Sıradağları, Cengiz Han´İ Durduramadı. İran´İn Kuzeyi, Gürcistan, Don Ovalan, Cengiz Han´İn Askerleri Tarafından Yakılıp Yıkıldı. Harezm Ordularının Kalıntıları, İndus´A Dek Kovalandı. Cengiz Han, 1224´Te, Yardımcılarının Çin´İn Kuzeybatısında Seferde Oldukları Sırada Öldü.


  Kitap kapağı

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Moğolların Efendisi Cengiz Forum Tarih
Moğolların Türkleşmesinde Uyguların katkıları nelerdir? Tarihi Bilgiler 16 Ekim 2016
Kalem efendisi nedir - Kalem efendisi deyimi anlamı Atasözleri & Deyimler 25 Ocak 2011
Karmaşanın Efendisi Kitap Özeti Rachel Caine Kitap Özetleri & E-Kitaplar 15 Ağustos 2010
Truva Gümüş Yayın Efendisi Kitabı - David Gemmell Kitap, Resim ve Dergi 11 Haziran 2010
Efendisinin kulağını çeken köle İslami Kıssalar & Hikayeler 8 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş