Mizah Nedir - Mizahın Tanımı - Mizah Hakkında Bilgi

'Makaleler-Denemeler' forumunda SeLeN tarafından 23 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Mizah Nedir - Mizahın Tanımı - Mizah Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  mizah nedir - mizah örnekleri - nasrettin hoca fıkraları


  Mizah birçok kaynakta kişiye mutluluk duygusu veren , kendini kısa veya uzun süreli meşguliyet sağlayan işlerin sorumluluğundan uzaklaştıran ve insanın kendini iyi hissetmesine yol açan bir kavram olarak tanımlanıyor.

  Mizah sadece var olandan değişik olan yani normalden farklı olan ya da başka bir deyişle alıştığımızın dışında olmuş tek bir olay, söz, resim, kavram veya bunların hepsinin bir arada bulunduğu yapıdır.İnsanlar da bu yüzden mizahı komik bulurlar .

  Kısacası mizah değişik olandır.

  Örnek vermek gerekirse, Nasreddin Hoca fıkraları. Her zaman olagelen durumlardan farklı bir şekilde olaylara yaklaştığı için mizah tarihimizde yer edebilmiştir. Örnek fıkra ise herkesin bildiği göle maya çalma hikayesidir.

  Mizah; güldürürken düşündüren, eğlendirirken , öğreten önemli bir ifade tarzı.

  Mizah, doğrudan eleştirinin rafineri/elenmiş şeklidir. onunla insanların görmek isteyip de gösteremedikleri dile getirilir; bu nedenledir ki insanı gülümsettiği kadar düşünmeye sevk-eder. eleştirirken güldürebildiği için hoş karşılanır.

  Padişah sofralarındaki "soytarı" lar gibi hem eleştirilenin hem de eleştirenin duygularına hitap eder. aykırı olması onun doğasının bir gereğidir; değilse, çarpıcı olamaz ve amacına ulaşamaz. Her sanat dalı gibi mizahın da bir yönelimi vardır ve o yönelim toplumsal iz-düşmeler ile kendini ortaya koyar. Toplumsal iz-düşümleri ise, öğretici olması ile önem kazanır. Mizah bu yönü ile düşünceyi /söz ve görseli sorgulamaya yönelten bir anlatım tarzı olarak ortaya çıkar. "ağlanacak halimize güleriz" denir, işte mizah kısacası budur.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mizah Nedir Mizahın Forum Tarih
Mizahi Anlatım ve Genel Özellikleri Konu Dışı Başlıklar 10 Ocak 2012
Türk Edebiyatında Mizah Hakkında Bilgi Seviyeli-Ciddi Konular 1 Ekim 2011
Mizah Ne Demektir, Mizah Hakkında Bilgi Seviyeli-Ciddi Konular 1 Ekim 2011
Fıkranın Özellikleri Mizah Türü Özellikleri Fıkra & Komik Yazılar 30 Mayıs 2011
Nasrettin Hocanın Mizah Anlayışı Fıkra & Komik Yazılar 5 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş