Miyop nedir, Miyop nasıl tedavi edilir?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 7 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Miyop nedir, Miyop nasıl tedavi edilir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Miyop nedir, Miyop nasıl tedavi edilir?
   

 2. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Miyopi bir göz kusurudur. Miyop bir gözün ön arka çapı kırma gücüne göre daha uzundur, bu nedenle göze paralel gelen ışınlar retinanın önünde göz yuvarlağı içerisindeki bir noktada odaklanmaktadır. Miyoplarda, gözün kırıcı bileşenleri gözün ön-arka çapına göre fazla güçlüdür, veya gözün ön-arka çapı gözün kırıcı bileşenlerine göre fazla uzundur. Bazen bu her iki durum bir arada bulunabilir. Yakındaki nesnelerden yayılarak gelen ışınların, retinada odaklanabilmesi için uzağa bakıştan daha çok mercek gücü gerekir, miyop bir gözün kırıcı bileşenleri, diğer bir deyişle mercek gücü fazla olduğu için yakından gelen ışınları retina üzerinde odaklayabilir, işte bu nedenle miyop kişiler yakını net görebilirler. Uzaktan gelen ışınlar 6 metreden sonra göze paralel olarak geliyor olarak kabul edilebilir, bu paralel ışınlar retinada odaklanamayacağı için miyoplar uzağı net göremezler. Miyopluk kalıtsaldır. Akrabalardan birbirlerine geçebilir

  Tedavisi

  Miyopinin tedavisinde kalın kenarlı –içbükey- camlar kullanılır. Bu mercekler göze gelen ışınların yayılmasını sağlayarak, görüntünün retinada net bir şekilde oluşmasını sağlarlar. Bu amaçla kontakt lensler de kullanılabilir. Aynı optik özelliklere sahip kontakt lensler de kırma kusurunu düzeltmek için kullanılabilir. Kornea üzerine yapılan fotorefraktif keratektomiPRK) ve lazer eşlikli in situ keratomileusis (Laser Assisted In Situ Keratomileusis, LASIK) son yıllarda popülerlik kazanmış bazı tedavi yöntemleridir.


  Miyop, Miyopisi olan kişi. Bu kişiler, yakını net görebilirler ancak uzakta net göremezler. Uzakta net görebilmeleri için, kalın kenarlı -içbükey mercekler kullanmaları gerekir.

  Derece

  Miyopu derecelerine göre sınıflandıralım:

  • Düşük miyop, -3.30 ve daha az miyoplarda.
  • Orta miyop, Bu tür miyopta, -3.30 ila -6.00 arasındaki miyoplarda. Bu orta derece miyopda, daha çok renk dağılımı semptomları veya glokom olasılığı vardır.
  • Yüksek miyop, Bu tür de -6.00 ve daha yukarısıdır. Bu tiplerde, yüzen cisimler, gölgeye benzeyen şekiller ki (onlar ayrı ayrı gözükür) veya kümeler halinde görüş alanında gözükürler. Yaklaşık olarak, miyopların %30'unun yüksek miyop hastası olduğu bilinmektedir.
  Başlama yaşı

  Miyopluğun bazı dönemlerde başlama yaşı:

  • Doğuştan miyopluk, çocuk miyopu olarak bilinir.Doğum da başlar, çocukluğa kadar devam eder.
  • Gençlik miyopu, 20'li yaşlarda ortaya çıkar.
  • Okul çağı miyopu, Çocukluk esnasında, özellikle okul çağı yıllarında ortaya çıkar. Bu şekil miyopta, göz çalışma esnasında yakına bakmaktan yorulur.
  • Yetişkinlikte miyop
  • Erken yetişkinlikte, 20 ila 40 yaşları arasında başlar.
  • Geç yetişkinlikte, 40 yaş sonrasında görülür.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Miyop nedir Miyop Forum Tarih
Miyop Tedavisinde Excimer Lazer (PRK) Hakkında Genel Sağlık 22 Temmuz 2010
Hipertrofik Kardiomiyopatiler Hakkinda Bilgiler Genel Sağlık 10 Nisan 2009
Miyopmusunuz? O Zaman Dikkat Genel Sağlık 7 Kasım 2008
Monosakkaritlerin özellikleri ve görevleri nedir kısaca Eğitim Bilgileri Pazar 19:56
Salih amel iyi davranış nedir kısaca Dini Terimler Sözlüğü Cumartesi 19:12

Bu Sayfayı Paylaş