Mitolojide Truvalı Helen - Truvalı Helen Kimdir?

'Tarihi Bilgiler' forumunda Mavi_inci tarafından 5 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Mitolojide Truvalı Helen - Truvalı Helen Kimdir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mitolojide Truvalı Helen - Truvalı Helen Kimdir?

  Yunan mitolojisine göre Truva savaşına neden olan dünyanın en güzel kadınıdır. Sparta kraliçesi Leda ile tanrı Zeus'un kaçamağından doğan bir kızdır. Dioscuri'nin kardeşi ve Clytemnestra'nın ikizidir.
  *********** - Truvalı Helen

  Helen daha çocukken Yunan kralı Theseus tarafından kaçırılır ancak daha evlenecek yaşta olamadığı için kral onu annesi Aethra'nın yanına Aphidnae'ya yollar. Fakat Helen, ağabeyi Dioscuri tarafından kurtarılır, Dioscuri aynı zamanda Aethra'yı da esir alır. Helen evlenecek yaşa geldiğinde Yunanistan'daki bütün güçlü ve nüfuzlu erkekler onun peşine düşer fakat kalbi kırık damat adaylarının çıkaracağı sorunları düşünen babası kral Tyndareos, Odysseus'u dinler ve kızını istemeye gelen herkese Helen kimi seçerse seçsin, onun evliliğini ve mutluluğunu korumaya yemin ettirir. Daha sonra kral, Menelaus'ta karar kılar ve Helen onunla evlenerek ona Hermione isminde bir kız çocuğu verir.

  Ancak, on sene kadar süren mutlu bir evlilikten sonra Helen, Truva prensi Paris ile kaçar. Bunun üzerine kocası Menelaus diğer damat adaylarını, onlara yeminlerini hatırlatarak bir araya toplar ve tarihteki en büyük Yunan ordusu, Agamemnon komutasında efsanelere konu olacak savaş için Truva'ya gider.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mitolojide Truvalı Helen Forum Tarih
Mitolojide Var Olan Melek İsimleri Ve Anlamları İsimler Sözlüğü 22 Mart 2011
Mitolojide çanakkale Marmara Bölgesi 30 Mart 2009
Truvalı Helen Kitap Özeti - Margaret George Kitap Özetleri & E-Kitaplar 16 Ağustos 2010

Bu Sayfayı Paylaş