Mitokondri Nedir - Mitokondrinin Görevleri Nelerdir?

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda Mavi_inci tarafından 22 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Mitokondri Nedir - Mitokondrinin Görevleri Nelerdir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mitokondri - Mitokondri Yapısı - Mitokondrinin Görevleri


  Mitokondri, hücre organelerinden biridir. Yunanca mitos (iplik) ve khondrion (tane) kelimelerinden üretilmiştir.

  Boyları 0,2-5 mikron arasında değişir. Şekilleri ise ovalden çubuğa kadar değişkenlik göstermektedir. Bazı hücreler tek bir büyük mitokondri içerebilse de çoğunlukla büyük sayılarda bulunurlar. Bir karaciğer hücresinde sayıları 2500 civarına ulaşabilir. Bölünüp çoğalma özelliğine sahiptirler.

  Mitokondriler, oksijenli solunum yapan ökaryotik hücrelerde bulunur. Prokaryotik hücrelerde ve memelilerin alyuvarlarında bulunmaz.

  Yapısı
  Dış ve iç zarlara sahiptir. Zarlar çift katlı fosfolipid tabaka ve bunun içine gömülü proteinlerden oluşur; yapısal olarak hücre zarına benzer.

  İç ve dış zarların farklı özellikleri vardır. Dış zar %50 oranında fosfolipidden oluşmaktadır ve çeşitli enzimler ihtiva etmektedir. İç zar ise fosfolipidden çok proteinlerden oluşmuştur. Düzgun dış zar içinde, iç zar kıvrımlı yapısı ile geniş bir yüzey oluşturmaktadır. Bu kıvrımlara krista (cristae) denmektedir. Cristae, Latince tarak demektir. Ribozom, DNA, RNA moleküllerinden oluşmuşlardır.

  Mitokondrial (mitokondriye ait) matriks çeşitli enzimlerin yanı sıra ribozomlar ve küçük bir miktar da DNA molekülü barındırır. Bu da mitokondriyi bazı diğer organellerden ayırır. Mitokondrial matriksin bu tür özellikleri ökaryot hücre oluşumu ve mitokondrinin ilkel zamanlarda bir hücre organeli olarak nasıl oluştuğu konusunda çeşitli teorilere neden olmuştur.

  Görevleri
  Hücre içindeki hayatsal olaylara gerekli enerjinin %95′ini sağlarlar. Solunum, oksidasyon ve fosforilizasyon için gerekli enzim ve koenzimlere sahiptirler.

  Bu organeller besin maddelerinin oksitlenip parçalanarak enerjinin açığa çıktığı yerlerdir. Metabolizma olayları yönünden çok aktif olan hücrelerde, fazla enerjiyi sağlamak üzere çok sayıda mitokondri vardır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mitokondri Nedir Mitokondrinin Forum Tarih
Mitokondri Neye Yarar - Mitokondri Ne İşe Yarar Görevi Nedir Konu Dışı Başlıklar 3 Ağustos 2011
Mitokondri Nedir - Mitokondri Ne Üretir - Mitokondri Özellikleri Konu Dışı Başlıklar 2 Ağustos 2011
Mitokondri Görevleri Nedir Konu Dışı Başlıklar 23 Temmuz 2011
Mitokondri Ve Kloroplastın Farkları Nedir Konu Dışı Başlıklar 22 Temmuz 2011
Mitokondri Nedir - Mitokondri Ne Demek FrmArtuklu TatLı SöZLük 22 Temmuz 2011

Bu Sayfayı Paylaş