Miraç Ne Demek - Miraç Nedir - Miraç Hakkında Bilgi

'Dini Terimler Sözlüğü' forumunda SeLeN tarafından 12 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Miraç Ne Demek - Miraç Nedir - Miraç Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Miraç Ne Demek - Miraç Nedir - Miraç Hakkında Bilgi


  Miraç (Arapça: معراج Mi'rāj), Arapça kökenli bir söz olup, yükseğe çıkma anlamındadır ve “uruc” sözcüğünden türetilmiş olup “merdiven” anlamına gelmektedir. İslam’da Muhammed’in göğe yükseliş olayını ifade etmek üzere kullanılan bir terim haline gelmiştir.

  Miraç: Burak'a binerek göğün yedi katmanını gezen Muhammed çeşitli melekler ile karşılaşmıştır. Diğer İslam sanat eserlerinde olduğu gibi Muhammed'in yüzü çizilmemektedir. (Safevi şahı I. Tahmasp döneminde 1539-43 yılları arasında Tebriz'de basılmış Nizami'nin Hemse eserinde yer alan minyatür, British Library)


  Miraç’a tarihsel yaklaşım

  İslam tarihçilerine göre, İslam’ın ilk zamanlarında bu dinin belli kuralları, prensipleri henüz vahiy yoluyla tam olarak tebliğ edilmemişti. O zamana kadar verilen ayetlerde oruç, zekat, şehitlik ve hac gibi şartlar henüz tamamiyle gelişmiş değildi, yani biçimsel olarak mevcut değildi. Gece namazları rağbet görmekle birlikte, ibadet kuralları da açık ve seçik olarak belirlenmemişti.İsra ve Miraç olayları işte bu konudaki belirlenmeleri sağlamış olaylardır.


  Miraç olayının Hicret'ten bir yıl ya da 16 ay önce (milâdî 621 yılı başlarında) recep ayının 27. gecesi gerçekleştiği sanılmaktadır. İsra Muhammed'in gece vakti Kabe'den alınıp Burak üstünde Mescid-i Aksa'ya qötürülmesidir. Muhammed bineği Burak'ı Beyt_ül Makdis'in(Süleyman Mabedi) kalıntılarının güneybatı duvarına bağlamıştır. Muhammed oradan sırasıyla Kadim Aksa denen bugünkü el-Aksa Camisi'nin altında bulunan yerden Mescid-i Aksa alanına girmiş, oradan Kubbetüssahra'nın bulunduğu alana geçmiş ve orada büyük peygamberlerle(İsa, Musa, Zekeriya) buluşmuştur daha sonra günümüzde Nebi Minberi'nin bulunduğu alanda bütün peygamberlere namaz kıldırmış, oradan da bugün Miraç Minberi'nin bulunduğu alandan göğe yükselmiştir.İşte bu göğe yükseliş olayına Miraç adı verilir. Muhammed Mekke'ye döndüğünde yaşadıklarının gerçek olup olmadığından kuşku duyanların soru yağmuruna tutulmuştur.Ama O'nun tüm sorulara doğru cevap verdiği rivayet edilir.

  Miraç’ın tanımı

  "Geceleyin yolculuk yapmak" anlamındaki fiilin türevi olan ve "gece yolculuğu" anlamına gelen İsra, Muhammed’in manevi olarak geceleyin Mekke’deki Mescid-i Haram’dan Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya qötürülmesidir. Miraç ise 7. gök katına ulaşmak üzere yükselmesidir. Hadis kaynaklarına göre bu yükselmede gök katlarını Cebrail ile bir bir aşarken sırasıyla Adem, Yusuf, Yahya ve İsa, İdris, Harun, Musa ve İbrahim peygamberleri görmüş, yedinci semadan sonra Sidretül Münteha'ya çıkmış, Cebrail'in Sidretü’l-Münteha’dan ileriyle geçememesi üzerine yolculuğunu tek olarak sürdürmüş ve zaman, mekân ve cihetin olmadığını ifade ettiği katta Allah ile aracısız görüşmüştür.


  Kimilerine göre bu yükselme fiziksel, kimilerine göre manevi, kimilerine göre hem maddi hem manevi, kimilerine göre de ne tam anlamıyla maddi ne de tam anlamıyla manevidir. Muhammed’in eşi Ayşe, Miraç sırasında Muhammed’in vücudunun yerinden kaybolmadığını bildirmiştir.Bu bilgi yanlıştır.Zira Miraç hadisesi Mekke'de olmuş Hz.Aişe (r.a)ile evliliği medine döneminde olmuştur.Ve bu hadise ruh ve beden ile meydana gelmiştir. aksi halde kimse buna zaten itiraz etmezdi. Bir rüya yada hayal olduğu söylenirdi. burada itirazlar bu işin olamayacağı yönünde olmuştur. Buda Peygamber efendimizin beden ile Miraca çıktığının göstergesidir. “Bedeninin yokluğu hissedilmemiş” olabilmesine karşın, Schimmel gibi bazı araştırmacılar ayette kulunun ruhuyla değil, ‘kuluyla birlikte’ seyahat ettiğinin belirtildiğini söyleyerek Miraç gecesindeki yolculuğun ruhsal bir deneyim olduğu tezine karşı çıkmıştır. Bazı İslam âlimleri de Burak adlı bineğin kullanılmasını Miraç'ın tamamen ruhsal bir deneyim olamayacağına kanıt olarak göstermişlerdir.

  Sidretül Münteha

  Miraç yükselişinde Muhammed’in eriştiği son menzil Sidretül Münteha (Sidre-i Münteha, Necm Suresi, 53/14,16) adıyla bilinir. Bu menzilden sonraki aleme geçebilmek yeryüzündeki varlıklar için mümkün değildir.. Arş, Kürsi, Levh-i mahfuz gibi Sidretül münteha da pek bilinmeyen ya da hakkında fazla bilgi verilmemiş bir konuyu oluşturmaktadır. Tasavvuf ehline göre o alemde mahlukun bir vücudu, şekiller ve renkler yoktur.


  Neşet Çağatay'a göre; bu yükseliş için Ayşe’nin ifadesi şöyledir: Muhammed, doğrudan doğruya Rabb’ini değil, Cebrail’i temaşa etmiştir. Nitekim Kuran’da Allah’ı görmenin mümkün olmadığı belirtilmiştir. Kuran'da Miraç'a ilişkin olarak şöyle denir (Necm Suresi: 13-18):
  "Andolsun ki, o, Cebrail’i bir başka inişte daha (aslî suretiyle) görmüştü. Sidretü’l Müntehâ’nın yanında. Me’va cenneti onun (Sidre’nin) yanındadır. O zaman Sidre’yi kaplayan kaplamıştı. Göz (gördüğünden) şaşmadı ve (onu) aşmadı. Andolsun, o, Rabbinin en büyük alametlerinden bir kısmını gördü.


  Sidre kök anlamı, maddiyatı olmayan, münte ha da onun olduğu yer gibi anlamları içerir. Birleşik olarak ta, vücutsuzluk alemi veya vücutsuzluk alanı yani manevi bir alemdir.

  Miraç’ta bildirilenler


  • Muhammed Miraç sırasında namaz vakitlerinin beş vakit olarak düzenlenmesi gerektiğini öğrenmiş ve Miraçtan sonra bu buyruğu Müslümanlara bildirmiştir. Hadis kaynaklarına göre Miraç'ta önce 50 vakit olarak bildirilen namaz, Musa peygamberin bunun insanlara ağır geleceği şeklinde ikazları üzerine İslam peygamberinin birkaç kere geri dönüp Allah'tan namazı hafifletme dileği üzerine beş vakte indirilmiştir.
  • Bakara sûresinin son âyetleri tebliğ edilmiştir ki bu âyetler, iman esaslarını ve dua cümlelerini içermektedir
  • Şirk koşmayan herkesin cennete gireceği müjdesi verilmiştir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Miraç Demek Miraç Forum Tarih
Miraç Nedir, Miraç Ne Demektir Dini Terimler Sözlüğü 16 Haziran 2012
Mirac Gecesi Ne Demektir? Dini Terimler Sözlüğü 6 Haziran 2012
Miraç Gecesi Ne demektir - Miraç Gecesi Nedir Dini Sohbetler Dini Forum 27 Haziran 2011
Miraç Kandili Ne demektir Dini Sohbetler Dini Forum 24 Mayıs 2011
2017 Miraç Kandili Mesajları Sözleri Sms Sözleri - Hazır Mesajlar 27 Mayıs 2013

Bu Sayfayı Paylaş