Minnetler Köyü Demirci Manisa

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Demirci Minnetler Köyü - Minnetler Köyü Hakkında - Minnetler Köyü Tanıtımı - Minnetler Köyü Resimleri

Köy Muhtarı: Musa YILMAZ

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:
02364834229

Cep Telefonu:
05348751781

Tarihi ve Kültürü

Köyün 1870 li yıllarda kuruldugu tahmin edilmekdir.Köyün adının nereden geldiği bilinmemekte ve geçmişi saruhan ogullarından geldigi bilinmektedir.Saruhan ogulları Aydın Manisa yöresinde kurulmuş bir beyliktir girite kadar savaşmışlardır Osmanlı imparatorlugu kurulunca beylik fes edilip Osmanlıya katılmıştır .yalnız bölgede bulunan tarihi vadılla kayası köylünün deyimi ile vadılla kayası Etiler döneminden kalma oyma taş yapı mağara ve mezarlarıyla birlikte su sarnıçlarıyla günümüze kadar özelliğini ve görselliğini sürdüren oyma bir taş yapıt olarak göze çarpmaktadır.Fadıllı kayasının en önemli özelliği 20 km lik her alana görüş özelliği olan yüksek bir kayanın oyularak inşa edilmesidir.ayrıca daha önceleri kale olan kale kıranı vardır gerek dogal afetler gerekse depremler nedeniyle bu kale zamanla yok olmuştur köyün diğer bi özelliği de samsak kaya ve akkuş kayası çok yüksek bi kaya olup kimse cesaret edemmemktedir o kayaya çıkmaya hatta bi rivayete göre de adamın ödünün patlayıp öldüğü anlatılmaktadır yaşlılır tarafından köyümüzün düğünleride değişik bi kültürle yapılmaktadır. düğün cuma günü başlar pazartesi akşamı biter cuma kız tarafında akşam kına yapılır erkek tarafı cumartesi günü için hazırlanırlar ve cumartesi günü çanak çıkarır akrabaları oğlan tarafını çağırır ve evinin önünde davul çaldırır. ve akşam büyük kına kızlar üçeteklerini giyer ve kına yerine gider tabi köyün gençleride arkalarından anneler onların arkasından yani oğlanlar kızları düğünde görür beğenir. pazar günü ikindi ezanından sonra kız evine gelin almaya gelinir. kız evi naz evi gelini vermek istemezler ve en sonunda erkek tarafı galip gelir alır kızı eve doğru yol alır. sonra erkek tarafında evinin önünde damat, arkadaşları ve akrabaları oynatılır akşam ezanıyla birlikte gelin orucunu açar ve insanlar gelmeye başlar gelin önü yapılır yatsı ezanıyla birlikte millet gider hoca gelir tabi damadın sadıcıda neyse ertesi gün kavacık bunarına (pınar)gelin sulamaya gidilir ve orda olan herkes gelinin elinden su içer gelinin başında dualarla çörek dolandırılır ve çanak çıkaran evlere gidilir gelin herkesin elini öper mendil veya havlu verir. akrabalar gezilir akşam tekrar gelin oynatmak için toplanılır elinin bir elinde arpa bir elinde şeker serpiştire serpiştire oynar

Coğrafya

Manisa iline 227 km, Demirci ilçesine 37 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.daha çok karasal iklim hakimdir.

Nüfus : 2000 - 1487


Ekonomi

Köyün ekonomisi Başlıca ekonomisitarım ve hayvancılığa dayalıdır.
En önemlisi kiraz üretimi ve ticareti yapılmaktadır.Kiraz cinsleri olarak napalyon, balo vişne vb. Gibi ülkemizin en iyi kirazını yetiştirmektedir.Köyümüzde yetişen kirazlar genellikle yurt dışına ihracat yapılmaktadır.

El dokuması halı, kilim köyün başlıca geçim kaynaklarındandır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır son derece iyi bir eğitim ve öğretim vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır sağlık evi de bulunmaktadır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik,sabit telefonve diğer gsm çekmektedir.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz