Mimar Sinan Kitabı - Turgut Cansever

'Kitap, Resim ve Dergi' forumunda SeLeN tarafından 28 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Mimar Sinan Kitabı - Turgut Cansever konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mimar Sinan Kitap Özet - Turgut Cansever Kitapları - Kitap Tanıtım - Kitap Fiyatı
  Kitap Özet

  Bu kitabı okumadan önce, abidevi eserleri barındıran bu kitabın kıymetli metnine kendinizi kaptırmadan sayfalarında şöyle bir dolaşmanızı, iki kapak arasına itina ile yerleştirilmiş fotoğraf karelerinin içine dalarak bir gezinti yapmanızı istirham ederim.

  Goethe, pratik bir sanat veya estetik bir teknik olarak mimarlığı, dondurulmuş müziğe benzetir. Yukarıdaki tavsiyeme uydu iseniz, eminim şimdi bu satırları bu kitabın sayfalarına serpiştirilmiş sessiz müziğin bıraktığı haz ile okuyorsunuzdur. Zira söz konusu bu müziğin bestecisi, Türk-İslam mimari sanatında kendine has üslubuyla eşsiz bir konuma yerleştirilmiş olan Mimar Sinan'dır.

  Mimarinin, devlerin alfabesi olduğu söylenir. Yaşadığımız mekanı mimari unsurlarla ifade eden taş ile işlenmiş bu edebiyat medeniyetinin gelmiş geçmiş en önemli taş yazarlarından biridir.

  Taşa işlemmiş anlam, taşta dondurulmuş müzik, fırınlanarak taşlamış lale bahçeleri statik ilmi ile ifade edilen mimarinin; baskın ve esasında mimarın sembolik anlatımını yüzyılların ötesine taşıyan ögeleri gibi gözükse de, bir taraftan da mimari, insan bu mekanları kullandığı müddetçe yeniden yaşanan, yeniden yorumlanan ve yeniden hissedilen bir dinamizmi de bünyesinde taşır.
  -Dr. Adnan Büyükdeniz-

  Kitap Ön Yüzü

  [​IMG]


  Kitap Künyesi

  Mimar Sinan - Turgut Cansever
  · Klasik Yayınları
  · Basım Tarihi : 11 - 2010
  · ISBN : 9789758740864
  · Sayfa Sayısı : 373
  · Etiket Fiyatı : 60.00 TL
   

Bu Sayfayı Paylaş