Milyonlarca memura AİHM'den müjde

'Hukuk' forumunda Siraç tarafından 13 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Milyonlarca memura AİHM'den müjde konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Milyonlarca memura AİHM'den müjde

  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, ilgili kararı insan hakları sözleşmesinin 11'inci maddesinin ihlal edildiğine dayanarak oy birliği ile aldı.

  İnsan hakları sözleşmesinin 11'inci maddesinde tüm çalışanların dernek kurma ve sendikalaşma hakkının bulunduğunu ve bu hakka kısıtlama getirilemeyeceğini hükmü yer alıyor. Bu hakka tek istisna olarak da ulusal güvenlik ve kamu güvenliği gösteriliyor
  AİHM, daha önce de Yapı-Yol-Sen ve Eğitim-Sen'li çalışanların açtıkları davalarda Türkiye’yi haksız bulup tazminat ödemeye mahkum etmişti.
  DAVA SÜRECİ
  AİHM'e söz konusu davayı Tüm Bel-Sen üyesi olan Kemal Demir ve Vicdan Baykara açtı. Gaziantep Belediyesi ile yapılan toplu sözleşme şartlarının yerine getirilmediği iddiası ile Yargıtay'a başvuran Demir ve Baykara, Yargıtay'dan gelen "kamu çalışanlarının toplu sözleşme hakkı olmaz" yanıtı üzerine kararı AİHM'e taşıdı.
  BUNDAN SONRA NE OLACAK?
  AİHM'den çıkan karar da öncelikle davayı açan iki kişiyi bağlıyor. Ancak bu kararın bundan sonra mevcut durumdaki tüm çalışanların dava açabileceği anlamına geldiği belirtiliyor. Söz konusu kararın ardından hükümetin üzerinde memurlara toplu sözleşme hakkını vermesi konusunda yoğun bir baskı oluşabileceği söyleniyor.
  Öte yandan AİHM'in kararına göre Türkiye Tüm Bel-Sen Genel Sekreteri olan Vicdan Baykara'ya 20 bin euro, Kemal Demir'e de 500 euro ve mahkeme masraflarını ödeyecek.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Milyonlarca memura AİHM'den Forum Tarih
Milyonlarca Sığırcık Kuşlarının Görsel Şöleninden Harika Görüntüler Kuşlar 21 Aralık 2010
Milyonlarca doz H1N1 aşısı elde kalacak Genel Sağlık 25 Aralık 2009
Gmail çöktü, milyonlarca kişi mağdur! Google Hakkında Her Şey 2 Eylül 2009
Sitenizi Milyonlarca Kişi Görsün! İnternet ve Network 4 Haziran 2009
Aklında milyonlarca soru işareti Aşkın başından beri Güvenmedin bana neden Ve inanmad Şiirler 20 Mart 2009

Bu Sayfayı Paylaş