Milli kültürümüzün yaygınlaştırılmasında bize düşen görevler ile ilgili hikaye

SeLeN

Yönetici
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Milli kültürümüzün yaygınlaştırılmasında bize düşen görevlerin ne olduğunu anlatan bir hikaye örneği,

Bir gün Ahmet ile okula erken gitmek için sabah saatlerinde yola çıkmıştık. Okulumuz evimize uzaktı. Köyümüzde kış şartlarında yollar kapandığından karlı yolları patikalar haline getirmiştik. Bütün bunlar bizi yıldırmıyordu. Çünkü okulumuza yeni gelen öğretmen okulda kulüp faaliyetleri yapıyordu.

Halk oyunları oynuyor, ebru sanatı yapıyor, çanak çömlek yapımında kendi bulduğumuz killi topraklarla araç ve gereçler yapıyorduk. Bu nedenle bunun heyecanı bizi sarmıştı. Geceleri uyuyamaz hale gelmiştik. sabah erkenden kalkıp kar kış demeden yola düşüyorduk. Kulüp dersi saatlerinin gelmesi için sabırsızlanıyorduk.

Halk oyunları kulübüne katıldık. Ahmet ve ben, halk oyunları kulübünde çalışarak yeni figürler öğreniyorduk. Bu figürleri yaparken her birinin anlamı olduğunu anladık. Halk oyunlarının Anadolu coğrafyasında kültürel bir değer olarak yaşatılması gerçekten çok önemliymiş.

Ahmet ve ben figürleri kavradıkça Anadolu halkının erdemli, hoşgörülü huylarını ve değerlerini daha iyi anlamaya başladık. Zarafet, nezaket, merhamet, hoşgörü bu oyunların merkezi olmuştur. Bunu kavratmak için öğretmenlerimiz de canla başla çalışıyordu. Onların emeklerini de boşa çıkarmamak istedik. Bu nedenle yıl sonu gösterilerine her figürü öğrenerek hazırlandık. Yıl sonunda da milli kültür değerlerimizi tanıtan bir gösteride görev alarak çok şey öğrendik.
 

Üst