Milli Kültür İle İlgili Kompozisyon Örnegi - Milli Kültür Konulu Konpozisyon Örnegi

'Makaleler-Denemeler' forumunda Mavi_inci tarafından 21 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Milli Kültür İle İlgili Kompozisyon Örnegi - Milli Kültür Konulu Konpozisyon Örnegi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Milli Kültür İle İlgili Kompozisyon Örnegi - Milli Kültür Konulu Konpozisyon Örnegi

  Milli Kültür İle İlgili Kompozisyon

  Kültür, toplumların gelişme süreçleri içinde, meydana gelen, maddi ve manevi değerler bütünlüğünü ifade eder. Her toplumun yöresel örf, adet ve yaşam değerleri bir mozaik gibi birleşerek, milli bir kültürü oluşturmaktadır. Bir devleti ayakta tutan en önemli unsur, o ülkenin milli kültürüdür. Kültür milleti, milletlerde devleti oluşturmaktadır.
  Ülkemizin milli kültürünün temellerini, Atatürk ilke ve inkılâpları oluşturmaktadır. Kurtuluş Savaşı ile başlayan dönemde, yokluklar içinde, toplum manevi ve maddi fedakârlıkları, dayanışması ile özgür bir yaşama ve hürriyete ulaşabilmiştir. Toplumlar, kendi milli kültürleri etrafında birleşmektedir. Aynı ülkenin, farklı topluluklarının kültürlerini öğrenmektedir.. Kültür, bir devletin medeni oluşumunu da şekillendirir.
  Ülkeler, diğer ülkelerin farklı kültürlerini tanımak ve öğrenmek maksadı ile kültürel etkinlikler düzenlemektedirler. Uluslar arası yapılan etkinliklerde, değişik yaşam ve değerler öğrenilmiş olabilmektedir. Tiyatro, müzik, dans, yöresel oyunlar, kitap, şiir ve diğer alanlarda başka ülkelere ait kültürler öğrenilebilir.
  Kültür seviyesinin ölçüsü, toplumun öğrenim ve maddi değerlerin yükselmesi ile doğru bir orantı oluşturmaktadır. Sadece kendi kültürümüz çevresinde yaşamaktan ziyade değişik kültürleri tanımak, araştırmak, bu alandaki çalışmaları takip etmek, kendi kültürümüzü de geliştirir. Bizlerin yaşam ve değer yargılarımızı, farklı olanlar ile karşılaştırmak, sonucunda yeni bir fikir oluşmasını sağlamak, elbette kendi kültür seviyemizi yükseltebilir. Kendimizin maddi ve manevi değer bütünlüklerini, farklı olanlar ile mukayese etmek, aralarındaki farkı değerlendirmek, milli kültürümüzün daha da gelişmesine olumlu yönlerde katkılar sağlar.


  Alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Milli Kültür İle Forum Tarih
Halk oyunları ile milli kültürün oluşması arasındaki ilişki nedir kısaca Seviyeli-Ciddi Konular 16 Aralık 2015
Milli kültür ile ilgili kompozisyon örneği kısaca Eğitim Bilgileri 14 Mayıs 2014
Milli kültür ile ilgili yazı örneği Eğitim Bilgileri 14 Nisan 2014
Atatürkün Milli Kültüre Verdiği Önem İle İlgili Sözleri Atatürk Hakkında Herşey 15 Haziran 2011
Milli Kültürle İlgili Kompozisyon - Milli Kültür İle İlgili Kompozisyon Makaleler-Denemeler 22 Mart 2011

Bu Sayfayı Paylaş