milli kültürümüz ve gölge oyunu hakkında kompozisyon

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 28 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. milli kültürümüz ve gölge oyunu hakkında kompozisyon konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  milli kültürümüz ve gölge oyunu hakkında kompozisyon
  ben ödevimi bulamadım o yüzden
   

 2. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Milli Kültür İle İlgili Kompozisyon

  Kültür, toplumların gelişme süreçleri içinde, meydana gelen, maddi ve manevi değerler bütünlüğünü ifade eder Her toplumun yöresel örf, adet ve yaşam değerleri bir mozaik gibi birleşerek, milli bir kültürü oluşturmaktadır Bir devleti ayakta tutan en önemli unsur, o ülkenin milli kültürüdür Kültür milleti, milletlerde devleti oluşturmaktadır

  Ülkemizin milli kültürünün temellerini, Atatürk ilke ve inkılâpları oluşturmaktadır Kurtuluş Savaşı ile başlayan dönemde, yokluklar içinde, toplum manevi ve maddi fedakârlıkları, dayanışması ile özgür bir yaşama ve hürriyete ulaşabilmiştir Toplumlar, kendi milli kültürleri etrafında birleşmektedir Aynı ülkenin, farklı topluluklarının kültürlerini öğrenmektedir Bir zincirin halkaları gibi birleşerek, farklı olan bu değerler, sonucunda bir milli kültürü teşkil etmektedir Kültür, bir devletin medeni oluşumunu da şekillendirir

  Ülkeler, diğer ülkelerin farklı kültürlerini tanımak ve öğrenmek maksadı ile kültürel etkinlikler düzenlemektedirler Uluslar arası yapılan etkinliklerde, değişik yaşam ve değerler öğrenilmiş olabilmektedir Tiyatro, müzik, dans, yöresel oyunlar, kitap, şiir ve diğer alanlarda başka ülkelere ait kültürler öğrenilebilir

  Kültür seviyesinin ölçüsü, toplumun öğrenim ve maddi değerlerin yükselmesi ile doğru bir orantı oluşturmaktadır Sadece kendi kültürümüz çevresinde yaşamaktan ziyade değişik kültürleri tanımak, araştırmak, bu alandaki çalışmaları takip etmek, kendi kültürümüzü de geliştirir Bizlerin yaşam ve değer yargılarımızı, farklı olanlar ile karşılaştırmak, sonucunda yeni bir fikir oluşmasını sağlamak, elbette kendi kültür seviyemizi yükseltebilir Kendimizin maddi ve manevi değer bütünlüklerini, farklı olanlar ile mukayese etmek, aralarındaki farkı değerlendirmek, milli kültürümüzün daha da gelişmesine olumlu yönlerde katkılar sağlar.

  alıntı
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 2 Nisan 2012

 3. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Milli kültür ve gölge oyunu ile ilgili yazı

  Bir ışık kaynağından yararlanarak iki ya da üç boyutlu herhangi bir nesnenin gölgesinin ya da izdüşümünün herhangi yere düşürülmesine gölge oyunu denir. Her ne kadar Türk kültüründe iki boyutlu tasvirlerden yararlanılarak yarı şeffaf bir perde gerisinde oynatılan Karagöz’ü gölge oyunu olarak biliyorsak da aslında perdede gördüğümüz tasvirlerin gölgeleri değil kendileridir. Dünyanın çeşitli bölgelerinde farklı gölge oyunu çeşitleri de vardır. Uzakdoğu gölge oyunlarının bir kısmında kuklalar bizde olduğu gibi perde gerisinde oynatılırken bazıları da perde önünde oynatılır.
  Gölge oyunu tekniği Asya kökenlidir, bir görüşe göre Cava’dan, bir başka görüşe göre Hindistan’dan bir diğerine göre de Çin’den çıkmıştır. Zaman içinde Asya’dan dünyanın değişik bölgelerine yayılmış ve dünyanın her tarafında oynatılır olmuştur. Gölge oyunlarının Asya’dan dünyanın diğer bölgelerine yayılmasında Türk göçlerinin çok büyük etkisi olmuştur. Türk göçlerine paralel olarak önce Orta Doğu’ya , ardından Afrika’ya ve Balkanlar üzerinden ve Avrupa’ya dek yayılmıştır.
  Gölge oyunu tekniği, her toplumun kültürel yapısına göre farklı şekillerde uyarlanarak çok değişik uygulama alanları bulabilmiştir. Burada temel olan “Tekniktir”. Her toplum kendi folklorik özelliklerine, dünya görüşüne, dini yapısına, toplumsal ve ekonomik yapısına ve teknolojik seviyesine uygun olarak farklı gölge oyunu çeşitleri geliştirmişlerdir. Örneğin Güneydoğu Asya’da gölge oyunu daha çok dini ya da tarihi (kahramanlık destanları vs.) konularda kullanılıyor, Türk toplumunda ise Karagöz Hacıvat olarak biçimlenen gölge oyunu zaman zaman dini, bazen hiciv (taşlama), bazen de komedi unsuru olarak kullanılmıştır.
  Toplumların yaşamlarında din her zaman en belirleyici unsur olmuştur, bu yüzden gölge oyunu da daha çok dini anlatımlar için kullanılmıştır. Karagöz’den örnek verelim; Karagöz sahnesindeki beyaz perde dünyadır, tasvirler (kuklalar) insanlardır, arkadan vuran ışık ise ruhtur. Işık kapanınca ruh gider, perdedeki kuklalar yani dünyadaki insanlar görünmez aleme göçerler.
  Ömer Hayyam’ın bir rubaisi de benzer bir örnektir;
  Biz gerçekten bir kukla sahnesindeyiz
  Kuklacı felek usta, kuklalar da biz
  Oyuna çıkıyoruz birer ikişer
  Bittimi oyun, sandıktayız hepimiz.

  alıntı
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 2 Nisan 2012

 4. gerçekten de çok yardmcı oldu saoln tşk ediorm .....
   

 5. çok tşkkürler yardımcı oldunuz
   

 6. çok teşekkür ederim az da olsa biyük yardımınız dokundu
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 13 Mart 2011

 7. Çok güzel olmuş elinize sağlık...
   

 8. çok teşekkür ederim gerçekten çok işime yaradı
   

 9. cok teşekkür ederim saolun
   

 10. çok teşekkürler yardımcı olduğunuz için :)
   

 11. çok sağolun yardımcı oldunuz için teşekkür ederim.
   

 12. çok sağolun beni ağır bir yükten kurtardınız. :D :p
   

 13. çok yardımınız dokundu sağol...
   

 14. çook teşekkür ederim yaa
   

 15. çok yardımcıı oldu ama gölge oyunu ile milli kültürü birleştirip bir komposizyon olsaydı daha iyi olurdu
   

 16. hiç yardımcı olmadınız daha ayrıntılı yazabilirdiniz ama yinede teşekkür ederim
   

 17. bnm işime hiç yramdı hemde hiç bnn hikaye ddim ne çıktı
   

 18. çok teşekkürler çok yardımcı oldunuz...
   

 19. teşekkür ederim arfkadaşlar size bu benim içn çok önemliydi ...
   

 20. arkadaşlar tekrardan çok teşekkür eddrim ellerinize dağlık harika olmuş ...
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş