"Milli Gurur Milli Forma" sergisi açıldı

'Milli Takım' forumunda Fatma tarafından 8 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. Fatma

  Fatma Üye

  "Milli Gurur Milli Forma" sergisi açıldı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ''Milli Gurur Milli Forma" sergisi açıldı

  [​IMG]
  Türkiye Futbol Federasyonu'nun Spordan Sorumlu Devlet Bakanlığı'nın işbirliğiyle gerçekleştirdiği "Milli Gurur Milli Forma" sergisi, bugün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla Dolmabahçe Sanat Galerisi'nde açıldı. Açılışa, Başbakan Erdoğan'ın yanı sıra Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, UEFA Asbaşkanı ve TFF Onursal Başkanı Şenes Erzik, TFF Başkanı Mahmut Özgener ve yönetim kurulu üyeleri ile çok sayıda davetli katıldı.

  Serginin açılışında sırasıyla TFF Başkanı Özgener, merhum TFF Başkanı Hasan Doğan'ın oğlu Selim Doğan, UEFA Asbaşkanı Erzik, Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Başesgioğlu ve Başbakan Erdoğan birer konuşma yaptılar.

  Milli Gurur Milli Forma sergisinin 6 ay boyunca 30 ili dolaşacağını belirten Özgener, "Bu sergide Federasyonumuzun kurulduğu dönemden günümüze kadar A Milli Takım oyuncularımızın giydiği formalar görülebilecek. 85 yıllık bir dönem 12 ayrı bölüme ayrılarak incelendi. Sergide 24 forma ile Ay-Yıldızlıların bu dönem içinde oynadığı maçlardan görüntüler, orijinal gazete kupürleri ve fotoğraflar da yer alıyor" diye konuştu.

  Özgener sözlerini şöyle sürdürdü: "Hasan Doğan'ın anısına düzenlenen bu sergi bizleri anılar yolculuğuna çıkacak. Her ziyaretçinin Milli Takım'ın şimdiye kadar oynadığı 455 maçta kendine ait bir parça bulacağını düşünüyorum. Hangi kulüp taraftarı olursa olsun, T.C. kimliği taşıyan herkes konu milli takım olunca tek çatı altında toplanır. Bunu Avrupa Şampiyonası'nda hep birlikte yaşadık. Sadece 3 ay önce, Avrupa Şampiyonası'nda 3. olan oyuncularımız, bize tarifsiz bir mutluluk yaşattılar. Oynadığı unutulmaz maçlar ile adından en çok söz edilen A Milli Takımımız, tüm dünyadaki milyonlarca insanı heyecanlandırmayı başardı."

  14 ilde gerçekleştirilen bir araştırmada Türk toplumunun en çok güvendiği kurumlar arasında Türk Milli Takımı'nın ilk sırada yer aldığına dikkat çeken Özgener, A Milli Takım'ın başarısının Türkiye'nin turizm gelirlerinin artmasında da rolünün olduğunu belirterek, serginin Türk halkında Milli Takım sevgisini artırmasını beklediğini söyledi. TFF Başkanı, serginin gerçekleştirilmesiyle ilgili yardımlarından ötürü Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu'na teşekkür etti.

  Özgener'in ardından kürsüye gelen merhum TFF Başkanı Hasan Doğan'ın oğlu Selim Doğan, serginin hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür etti.

  UEFA Asbaşkanı ve TFF Onursal Başkanı Şenes Erzik ise yaptığı konuşmada, futbolun tüm dünyadaki insanları birleştiren çok önemli bir olduğunu belirterek, "Şu anda futbol endüstrisinin içinde direkt veya dolaylı olarak 1 milyarın üstünde insan bulunuyor. Futbol, değişik medeniyet ve kültürler arasında barışı sağlayabilen bir rol oynuyor. FIFA ve UEFA da sosyal sorumluluklarla ilgili projelere büyük önem veriyor" diye konuştu.

  A Milli Takımımızın Türk futbol tarihine altın harflerle yazılan zaferler kazandırarak, Türk toplumunu birçok kez sevince boğduğunu belirten Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Başesgioğlu, yaptığı konuşmada şunları söyledi: "A Milli Takımımız en son 2008 Avrupa Şampiyonası'nda elde ettiği başarı ile dünyanın en iyi 10 takımı arasına girmiş ve Türk futbolunun 85 yılda geldiği noktayı en iyi şekilde göstermiştir. Kaydedilen bu aşamada emeği olan bütün futbolcu ve teknik adamlara teşekkür ederiz. Milli Gurur Milli Forma sergisi de milli hafızanın oluşmasına da sebep olacak ve geçmişte yaşananların yeni kuşaklara aktarılmasına yardımcı olacaktır."

  Türkiye'nin spor açısından potansiyeli yüksek ve ufku açık bir ülke olduğunu vurgulayan Başesgioğlu, daha büyük hedeflerinin olduğunu ve bunlardan bir tanesinin 2010 Dünya Kupası'na katılmak olduğunu belirtti.


  Dolmabahçe Sanat Galerisi'ndeki serginin açılışında konuşan Başbakan Erdoğan, milli takımımızın 2003 yılından 2008 yılına kadar oynadığı bütün maçlarda futbolcuların oynadığı maçlarda giydiği formalardan oluşan bu serginin düzenlemesinde emeği geçenleri kutlayarak, şöyle konuştu: ''Bu serginin Türk futbolunun geçmişten bugüne geçirdiği evreleri hatırlatması adına önemi büyük. 1923-2008 nereden geldik nereye. Bugüne kadar 455 maç oynamışız. Öyle günlerimiz olmuş ki, farklı hesaplar yapmışız, kaç gol yiyeceğiz, bunun hesabını yapmışız. Galibiyetleri değil de mağlubiyetlerin şeklini konuşmuşuz. Eğer berabere kalırsak bu büyük başarı demişiz. Böyle günlerden finali, yarı finali hangi takımlarla oynarızın hesabını yapar hale gelmişiz. Dolayısıyla bu evreyi çok önemsiyorum. Cumhuriyet ile yaşıt olan Futbol Federasyonumuz, milli takımımız, binlerce futbolcunun, yüzlerce teknik adamını ve yöneticinin emeği, milyonlarca vatandaşımızın desteği ile bugünlere geldi. Kimi zaman üzüntülü, kimi zaman sevinçlerle geçen uzun yılların ardından dünya çapında kabul edilmiş bir milli takımımız var ve A Milli Takımımız, hakikaten dünya sıralamasında 6.'lığa çıkmış durumda. Dünyada artık gözümüze kestiremediğimiz, yener miyiz, yenemez miyiz diye düşünmediğimiz bir dönemdeyiz.''

  ''Bundan sonraki süreç büyük düşünmek'' diyen Başbakan Erdoğan, ''Tabii bunun bedeli, faturası da büyük. Buna yönelik gerekli gayreti göstermeye devam edeceğiz. Hamdolsun yendik, ama ezilmedik tesellisi artık geride kaldı'' ifadesini kullandı. Recep Tayyip Erdoğan, bundan sonrasının artık farklı olduğunu kaydederek, şunları söyledi:

  ''İnşallah bayrağımızı en yükseğe, zirveye taşıyacak başarılara da en yakın zamanda şahit olacağız. Milli takımın bugün geldiği yer, Türkiye'nin ve Türk milletine adeta ışık tutuyor. Geçtiğimiz 6 yılda her alanda standartları yükselen, dünyanın 1. Ligi'nde mücadele etmeye başlayan Türkiye gerçeği ile karşı karşıyayız. Milli Takım, dünya 10. olurken, Türkiye dünya ekonomisinde 17. sıraya yükseldi. Takımımız Avrupa 3.'sü olurken, Türkiye Avrupa ekonomileri içinde 6. sıraya yükseldi.

  Dikkat olunursa bu işler paralel yürüyor. Bir ülke gücüne güç kattı mı bunun tesiri her alanda gözüküyor. Milli Takımımız elde ettiği zaferlerin ülkemizin tanıtımına sağladığı katkıyı, özellikle vurgulamalıyım. Futbol dünyada milyarlarca insanın dikkatini çeken bir alan. Futboldaki başarı Türkiye'nin dünya turizmindeki yerine olumlu istikamette etkilemiştir, etkilemektedir. Gerek milli takımın, gerek kulüp takımlarımızın başarıları bir başka alanda yaşamadığımız tanıtımı sağlamıştır.''

  Serginin açılış kurdelesini Başbakan Erdoğan, bakanlar, TFF ; Başkanı Özgener ve UEFA Asbaşkanı Erzik birlikte kesti. Törende TFF ; Başkanı Mahmut Özgener, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a 17 Haziran 1951'de Almanya ile Berlin'de oynanan ve 2-1 milli takımın kazandığı karşılaşmadaki milli formayı, spordan sorumlu Devlet Bakanı Başesgioğlu'na da 21 Kasım 1951'de yine Almanya ile oynanan milli maçta giyilen Türkiye formasını hediye etti.

  Başbakan Erdoğan ve beraberindekiler daha sonra sergiyi birlikte gezdiler. Erdoğan, sergide Hasan Doğan'ın anısına oluşturulan bir bölümü de ziyaret edip, burada anı defterini yazdı. Başbakan Erdoğan, anı defterine, şunları yazdı: ''Milli Gurur Milli Forma sergisini gururla gezdim. Hasan Doğan kardeşimizin anısına Futbol Federasyonumuzun böyle bir nezaket göstermesi unutulamaz. Tüm yöneticilerimizi kutluyorum. Başarılara vesile olsun. Selam ve sevgilerimle.'' Başbakan Erdoğan ve beraberindekiler ayrıca, milli takım kadrosunun maketinin önünde basın mensuplarına fotoğraf çektirdiler.


  "Milli Gurur Milli Forma"

  Hayatını kaybeden Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Doğan'ın anısına düzenlenen sergide TFF'nin kurulduğu 1923 yılından günümüze kadar (A) Milli Futbol Takımı'nın giydiği formalardan örnekler sergileniyor. 1923-2008 arasındaki 85 yılın 12 ayrı dönemde incelendiği sergide, 24 formanın yanı sıra ay yıldızlıların o dönem içerisinde oynadığı önemli maçlardan özet görüntüler ile dönemin orijinal gazete ve fotoğrafları da sergide yer alıyor.

  21 Eylül Pazar gününe kadar İstanbul'daki Dolmabahçe Sanat Galerisi'nde ücretsiz olarak gezilebilecek olan sergi, 2009 yılının Mart ayına kadar toplam 30 ili dolaşacak. Sergi sırasıyla; İstanbul, Kocaeli, Ankara, Kastamonu, Karabük, Samsun, Trabzon, Artvin, Kars, Erzurum, Sivas, Malatya, Muş, Van, Siirt, Diyarbakır, Adıyaman, Gaziantep, Adana, Kayseri, Kırşehir, Konya, Antalya, Denizli, İzmir, Kütahya, Eskişehir, Bursa, Çanakkale ve Tekirdağ'da gezilebilecek
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş