Milli Güvenlik ve Milli Güç Unsurları Nelerdir?

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda Mavi_inci tarafından 29 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Milli Güvenlik ve Milli Güç Unsurları Nelerdir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Milli Güvenlik ve Milli Güç Unsurları Nelerdir?
  Milli Güvenlik ve Milli Güç Unsurları


  Millî güvenlik; devletimizin bağımsızlık ve egemenliğine yurdumuzun bütünlüğüne cumhuriyetimizin varlığına içten ve dıştan gelecek her türlü tehlikeye karşı önceden hazır olmak ve gerektiğinde savaşmaktır.
  Millî hedef; elde edilmesi hâlinde millî menfaatlerin gerçekleştirilmesini sağlayan sonuçlardır. Millî hedeflerde sınıf zümre grup değil top yekûn milletin çıkarları ön plânda olmalıdır. Türkiye’nin millî hedefi Atatürk’ün gösterdiği “Çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkmaktır.” Türk çocukları bu hedefin gerçekleşmesi için çaba göstermeli bu bilinci güçlendirmelidir. Bu bilinç güçlendikçe millî birlik ve dayanışma ruhu artar.
  Millî güvenlik siyasetinin hedefi; devletin anayasal düzenine millî varlığına yapılan ve yapılacak olan her türlü faaliyete karşı millî güvenliğimizi koruma ve kollamaktır.
  Millî güç; “Bir milletin millî hedeflerine erişmek amacıyla kullanılabilecek maddî ve manevî kaynaklarının toplamıdır.” Millî güç siyasal askerî ekonomik nüfus coğrafî bilimsel teknolojik sosyal ve kültürel güçlerin toplamından oluşur. Türk milleti Atatürk’ün önderliğinde Kurtuluş Savaşı’nı millî güç unsurlarını kullanarak kazanmıştır.
  Askeri güç; Dış tehdite karşı Türk yurdunun millî menfaatlerinin kollanması ve korunması barış zamanında bile caydırıcı güçlü bir ordunun varlığını gerektirir. Böyle bir güçle yurdun savunulması ve toprak bütünlüğünün muhafazası milletler arası hukuktan doğan haklardan taviz verilmeden sağlanmış olur.
  İç tehdite karşı yurdun kollanması ve korunması Türk Silâhlı Kuvvetleri’nin görevlerindendir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü tehlikeye düşürmeyi hür demokratik parlamenter düzeni temel hak ve hürriyetleri ortadan kaldırmayı hedefleyen iç tehdite karşı yasaların öngördüğü hükümler çerçevesinde Türk Silâhlı Kuvvetleri kendisine verilen görevleri yerine getirir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Milli Güvenlik Milli Forum Tarih
Milli Güvenlik Bilgisi Testi ve Cevapları Liselerimiz 11 Aralık 2011
2010 – 2011 Milli Güvenlik Yıllık Ders Planı Öğretmenlerimizin Bölümü 10 Ekim 2010
8. sınıf inkılap tarihi çalışma kitabı Milli Mücadelenin Temelleri cevapları nelerdir? Sorular ve Cevaplar Perşembe 20:34
8. sınıf inkılap çalışma milli mücadelenin lideri Mustafa Kemal cevapları nelerdir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü Çarşamba 21:04
8. sınıf inkılap çalışma milli varlığın düşmanları cevapları nelerdir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü Çarşamba 21:02

Bu Sayfayı Paylaş