Millennium Köprüsü Bilgileri ve Resimleri

'Ülkeler Coğrafyası' forumunda SeLeN tarafından 25 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Millennium Köprüsü Bilgileri ve Resimleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Millennium Köprüsü Hakkında - Millennium Köprüsü Yapısı - Millennium Köprüsü Tarihi - Millennium Köprüsü Resimleri  Millennium Bridge Birleşik Krallık'ın başkenti Londra'daki Thames Nehri üzerinde yer alan ve sadece yayalara açık olan çelik asma bir köprüdür.

  Londra şehrinin Bankside bölümünü şehir merkezi ile bağlayan bu köprü Thames Nehri üzerindeki Southwark Köprüsü ile Blackfriars Köprüsü arasında yer almaktadır. Millennium Bridge Londra’daki köprülerin bakımını üstelenen bir vakıf olan Bridge House Estates tarafından inşa ettirilmiş ve halen işletilmektedir. 1998 yılında başlanan inşaat 10 Haziran 2000 tarihinde tamamlandı.

  Bazı Londralılar tarafından Sallanan Köprü (İngilizcesi: Wobbly Bridge) adı verilen bu köprü 12 Haziran 2000 tarihinde açılışından sadece iki gün sonra gerçekleşen bir hayır yürüyüşünden sonra bazı yayaların şikayet etmesi sonucu kullanıma kapatıldı. 2000 ile 2002 yılları arasında sallantıyı gidermek için yapılan tamirat çalışmaları sonucunda köprü 2002 yılında yeniden kullanıma açıldı.

  Köprünün güney tarafındaki girişinde Globe Theatre, Bankside Gallery ve Tate Modern yer alırken; kuzey tarafındaki girişte City of London School ve St Paul Katedrali yer almaktadır.

  Köprüye en yakın Londra Metrosu istasyonu Mansion House istasyonudur.

  Tasarım

  Köprünün tasarım süreci 1996 yılında Southwark council tarafından açılan bir yarışma ile başladı. Kazanan tasarım ise Arup, Foster and Partners grubu ile Anthony Caro’un tasarımı oldu. Toplam 325 metre uzunluğunda olan köprü üç bölümden oluşmaktadır: İlk bölümü 81 metre, ikinci bölümü 144 metre ve üçüncü bölümü 106 metre uzunluğundadır. Köprünün yürüme alanı yaklaşık 4 metre genişliğinde olup, aynı anda 5.000 kişiyi taşıyacak kapasiteye sahiptir.

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Millennium Köprüsü Bilgileri Forum Tarih
Millennium Hotel Stuttgart - Stuttgart Yabancı Tatil Yerleri Hoteller 9 Temmuz 2010
Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Yapılırken Çevrede Ne Gibi Değişiklikler Oldu Seviyeli-Ciddi Konular 21 Aralık 2013
Boraltan Köprüsünün Hikayesi Masallar-Hikayeler-Destanlar 5 Eylül 2012
Boraltan Köprüsü Katliamı Hakkında Bilgi Tarihi Bilgiler 5 Eylül 2012
Boraltan Köprüsü Olayı Hakkında Bilgi Tarihi Bilgiler 5 Eylül 2012

Bu Sayfayı Paylaş