Milat Nedir - Milatın Anlamı - Milat Hakkında Bilgi

SeLeN

Yönetici
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Milat Hakkında - Milat Nedemektir - Milat Hakkında Bilgi - Milat Tarihçesi - Miladi Takvim Nedir


Milat, İsa'nın doğduğu gün. İsa'nın doğum tarihine dair net bir bilgi olmamakla birlikte, Gregoryen Takvimi'ne (Miladi Takvim) göre oluşturulmuş zaman çizelgesinde "0" noktası olarak kabul edilir. Bu tarihten önceki tarihler "Milattan Önce" (MÖ), bu tarihten sonraki tarihler "Milattan Sonra" (MS) olarak tanımlanırlar. Ayrıca "İsa'dan Önce" (İÖ) ve "İsa'dan Sonra" (İS) terimleri de aynı anlamda kullanılır.

Kökenbilim
Milat kelimesi, Arapça kökenli bir sözcüktür. Veladet (doğum) sözcüğünden gelir.

Miladi Takvim (bak. Miladi Takvim)
İsa'nın MÖ 6 ila MÖ 2 yılları arasında doğduğu düşünülmektedir. İtalyan doktor Aloysius Lilius (yak. 1510 – 1576) tarafından hazırlanan ve Papa XIII. Gregory tarafından yürürlüğe konulan Gregoryen Takvimi'ne göre milat, 1 Ocak 0 (sıfır) olarak kabul edilmiştir.
1 Ocak tarihi Gregoryen Takvim'in bir önceki versiyonu olan Jülyen Takvimi'ne göre de yılbaşı idi. 1 Ocak tarihi MÖ 153 yılından beri Romalılarca yılbaşı kabul edilmiştir.

Anno Domini
Orta Çağ Latince'sinde Anno Domini "Efendimizin yılında" anlamına gelmektedir. Batılı dillerde Anno Domini sözcüğünün kısaltması (AD veya A.D.) 'Milattan Sonra' anlamında kullanılır.

Milat -dı

isim (mi:lâ:dı) Arapça m³l¥d
1 . Hz. İsa'nın doğduğu gün.
2 . (mecaz) Herhangi bir olayın başlangıcı:

"Bütün uzay araştırmacıları için yepyeni bir milattı bugün."- M. Mungan.

Birleşik Sözlerilk yardımın önemi

Milat, İsa'nın doğduğu gün. İsa'nın doğum tarihine dair net bir bilgi olmamakla birlikte, Gregoryen Takvimi'ne (Miladi Takvim) göre oluşturulmuş zaman çizelgesinde '0' noktası olarak kabul edilir. Bu tarihten önceki tarihler Milattan Önce (M.Ö.) , bu tarihten sonraki tarihler Milattan Sonra (M.S.) olarak tanımlanırlar. Ayrıca İsa'dan Önce (İ.Ö.) ve İsa'dan Sonra (İ.S.) terimleri de aynı anlamda kullanılır.

yani kısaca Hz isanın doğum yılındaki zamanlara deniyormuş.

Kaynak:wikipedia
 

Üst