Mikroskop Çeşitleri Nelerdir - Mikroskop Çeşitleri Hakkında Bilgi

'Seviyeli-Ciddi Konular' forumunda Mavi_inci tarafından 6 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Mikroskop Çeşitleri Nelerdir - Mikroskop Çeşitleri Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mikroskop Çeşitleri Nelerdir - Mikroskop Çeşitleri Hakkında Bilgi

  STEREOSKOPİK MİKROSKOPLAR: iki gözle bakılarak üç boyutlu görüntü sağlanan genelde biyoloji laboratuarlarında kullanılır.

  POLARİZASYON MİKROSKOBU : Genellikle boyanmış ve canlı hücreleri incelemeye uygun olan bu mikroskop hücre ve dokuların bazı kısımlarını polarize ışığa gösterdikleri özel tepkilerden hareketle geliştirilmiştir.

  İNTERFERENS MİKROSKOBU : Bir ışık demeti örnekten geçerken diğeri ise ışıktan geçemeyen ışık demetidir,değişik bölgelerin farklı yoğunlukları sayesinde kırılma indisleri ile farklılıkları ortaya koyar ve renkli bir görüntü oluşumunu sağlar.

  METALURJİ MİKROSKOBU
  : Maden parçaları ışığı geçirmediği için mikroskoba kuvvetli bir ışık kaynağı ilave edilmiştir. Kaynaktan gelen ışık incelenecek cisme çarptırılarak objektife yansıyan ışıklardan inceleme yapılır.

  ELEKTRON MİKROSKOBU: Elektron mikroskopta görüntü elde etmede elektron kullanılarak görüntü birkaç milyon defa büyütülebilmektedir. Bu kadar büyütme özelliği, elektronun dalga boyunun ışık dalga boyundan birkaç bin defa daha küçük olmasındandır. Elektron mikroskop, ilmi araştırmalarda, atom ve virüs gibi çok küçük yapıların incelenmesinde kullanılır.

  KARANLIK ALAN MİKROSKOBU : Boyanmış ya da canlı örneklerin incelenmesinde kullanılır.Karanlık Alanda özel bir kondansör yardımı ile ışıklı bir görüntü oluşturmaktadır.radyografi ve tıpta kullanılır.

  FLUORESCENS MİKROSKOP : Aydınlanmasında güçlü kaynaklar kullanan (ultra viole ışınlerı yayan ,civa veya xenon yakan arka lambaları)bir mikroskop çeşididir.Parazitoloji ve bakteriolojide önemli yer tutarlar.

  CONFOCAL LASER SCANNİNG MİKROSKOP : Işık kaynağı lazer olan optik mikroskoplarla Scanning Elektron mikroskop arasında bir mikroskop çeşididir.Fluoresens işaretleyicilerle işaretlenen nükleik asit dizileri bu mikroskopla incelenmektedir.

  SAHA EMİSYON MİKROSKOBU : Metal veya yarı iletkenlerin yüzey görüntülerinden kristal yapılarını incelemek için, saha emisyon mikroskopları kullanılır. Çok yeni bir teknik olan bu mikroskopları elektron ve optik mikroskoplardan ayıran özellik, cisimden ışık veya foton geçirmek yerine cismin kendisinden elektron veya iyon koparma (emisyon) olayıdır. Emisyon elektrik sahası ile sağlanır. İncelenecek metalden kopan elektronlar televizyon tüpüne benzer bir ekran üzerine düşerek kristal yapıya göre izler bırakır. Kristal yapının ekrana düşen bu görüntüsü ayrıca fotoğraflanabilir. Elektron mikroskop kadar büyütme özelliği vardır. Görüntü çok net ve teferruatlıdır.

  ATOMİK KUVVET MİKROSKOBU : Atomik kuvvet mikroskobu(AFM) kullanılarak atomik boyutta görüntüler elde edilerek yüzey çalışmaları yapılmaktadır.Radyasyon malzeme etkileşimleri açısından büyük öneme sahip olan polimerlerin ve ileri teknoloji ürünü süper iletkenlerin yapımı ve karakter çalışmaları da yapılmaktadır.
   

 2. çok hüzel bir site elinize sağlık :) :) :) :) :) :)
   

 3. allah razı olsun bu sayfayı açandan
   

 4. Çok güzel bir site hayranlığımı belirtmek üzere bu yorumu yazdım.:D:D:D:D
  Mikroskop bu seneki konumuz hoca çok beğendi. Öbür konularınızı da sabırla bekliyoruz.:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:
  Keşke başka konular da olsa idi.:oops::oops::oops::oops:
  AMA YİNE DE MUHTEŞEM;);););)
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 8 Ekim 2015

 5. :rolleyes::):):):):):):):)çok güzel çok beğendim elinize sağlık :):p:p:p:p:p:p:p:oops::oops::oops::oops::oops::rolleyes::rolleyes:
   

 6. Çok güzel olmuş saolun
   

 7. :oops::oops::oops::p:p:p:):):):cool::cool::cool::D:D:Dcanım süper olmuş ellerine sağlık
  E diğer cevaplar nerde çabuk onları görelim
   

 8. Çok güzel olmuş teşekkür ederim:)
   

 9. Bu siteyi çok beğendim ancak daha kısa açıklamaları olsa sanki biraz daha güzel olacakmış gibime geliyor
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mikroskop Çeşitleri Nelerdir Forum Tarih
Mikroskop Çeşitleri Nelerdir? Konu Dışı Başlıklar 24 Kasım 2011
Mikroskop çeşitleri, Mikroskoplar kaç tanedir Konu Dışı Başlıklar 20 Eylül 2011
Mikroskop Nedir Kısaca Mikroskop Ne Amaçla Kullanılır Konu Dışı Başlıklar 4 Şubat 2014
Mikroskop Nedir Hakkında Bilgi Mikroskop Ne Demek Konu Dışı Başlıklar 20 Ekim 2013
Mikroskop Bölümleri - Mikroskobu Tanıyalım Konu Dışı Başlıklar 19 Ekim 2012

Bu Sayfayı Paylaş