Mikroenjeksiyon yöntemindeki tehlike

'Genel Sağlık' forumunda Dine tarafından 24 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Mikroenjeksiyon yöntemindeki tehlike konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kısırlık tedavisinde kullanılan mikroenjeksiyon yönteminin kısırlığın bir sonraki kuşağa geçmesine yol açabileceği bildirildi.


  Uyarı bizzat yöntemin öncülüğünü yapan Belçikalı profesörden geldi.

  Daily Telegraph'taki habere göre düşük kaliteli ve düşük sayıdaki spermler için geliştirilen yöntem kısırlığın doğacak bebeğe de geçme riskine rağmen çok yaygın uygulanıyor.

  Spermin yumurtayı kendiliğinden döllemesi için her ikisinin de bir kaba konulduğu tüp bebek yönteminden farklı olarak mikroenjeksiyon yönteminde embriyoloji uzmanı tek bir spermi yumurtaya enjekte ediyor.

  Sürecin normal işleyişi içinde doğal olarak ayıklanacak anormal bir sperm bu yöntemle yumurtayı döllemiş oluyor.

  Yöntem 1992'de uygulanmaya başladı ve ondan sonra çok yaygınlaştı. Ancak bazı uzmanlar bu tedavi konusunda kaygılarını dile getiriyor. Erkek kısırlığı için geliştirilen bu yöntemin normalde kusurlu olduğu için yumurtayı dölleyemeyecek spermlerdeki genetik kusurların bebeğe geçmesine yol açacağı belirtiliyor.

  YÖNTEMİN ÖNCÜSÜ UYARDI

  Yöntemin 18 yıl önceki ilk uygulamasını yapan ekibin başkanı Brüksel Üniversitesinden Prof. Andre Van Steirteghem ABD'deki bir konferansta yaptığı konuşmada mikroenjeksiyon yönteminin haddinden fazla kullanıldığını söyledi.

  Steirteghem tedavide diğer yöntemler kullanılabileceği hallerde bu yönteme başvurulmaması gerektiğini belirtti.

  Prof. Steirteghem kısırlığın genetik nedenlerinin yardımcı üreme teknikleriyle baypas edilebildiğini ancak bu genetik kusurların bir sonraki neslin kısır olmasıyla sonuçlanabileceğini söyledi.

  Sheffield Üniversitesinden Dr. Allan Pacey de bu yöntemle doğan bazı bebeklerde sağlık problemleri olduğunu hatırlatarak bu yönteme gereğinden fazla başvurmanın risklerine işaret etti.
   

Bu Sayfayı Paylaş