Mika Nedir - Mika Hakkında

'Genel Bilgi (Elektrik)' forumunda DeMSaL tarafından 15 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Mika Nedir - Mika Hakkında konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mika Nedir - Mika Hakkında Elektrik Devreleri - Mika Formülü  Mika. Formülü FeO(OH) olan bir demir hidroksittir. Limonit ile birlikte bulunur. İğne biçiminde billurlar ya da tabakalar halinde rastlanır

  [​IMG]

  Mika, çok kolay dilimlenebilen yapraksı bir silikat grubuna verilen isimdir. Misket yapımında da kullanılırlar

  Mikalar, çok ince bükülgen pullar ya da yapraklar halinde kolayca bölünebilme özellikleriyle dikkat çeker. Mikanın bütün türleri, monoklinik sistemde billurlaşır. Billursu kayaların çoğunda bulunan mika, granitin üç temel elemanından biridir. Özellikle pegmetit içinde üst üste yığılmış yapraklar halinde bulunur. Mika, ısıya karşı çok dayanıklı bir mineraldir; bu özelliğinden ve saydamlığından ötürü bazı sobalarda kullanılır. Mika aynı zamanda kusursuz bir yalıtkandır. Bu nedenle kondansatörlerin yapımında da kullanılır. Mühendislikte yağlayıcı olarak kullanımı da vardır. Mika genellikle feldspat içerisinde yoğun bir şekilde bulunur.
  Saydam, ince tabakalara bölünebilen bir madendir. Kağıt kadar ince olabilen bu tabakalar sert ve çok yüksek ısıya da dayanıklıdır. Bunun için, sobaların küçük, göz pencerelerini kapamakta, yüksek ısıda, ateşe yakın yerde çalışanların taktığı özel gözlüklerde kullanılır. mikanın belirgin bir özelliği de iletken olmayışıdır. Dolayısıyla bazı elektrik apareylerinin izolasyon (yalıtkanlık) gereken kısımlarında da mikadan yararlanılmaktadır. Böylece güven sağlanmış olur. Ruslar pencere camı yerine geniş ölçüde mika kullanmaktadırlar.

  Günümüzde mika sanayinin birçok dallarında önemli bir yer işgal etmeye başlamıştır. Bir çarpma anında parçalanıp, sürücü için tehlikeli bir durum yaratmaması amacı ile otomobil camlarının arasına da mika konmaktadır.
  Dünyadaki mika kaynaklarının en zenginleri Hindistan ve ABD'dedır. Rusya'da zengin mika kaynakları vardır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mika Nedir Mika Forum Tarih
Mikail Meleğin Görevi Nedir? İman ve İslam Forumu 27 Kasım 2012
Mikail İsminin Anlamı Nedir? İsimler Sözlüğü 1 Mart 2012
Mikamsı - mikamsı nedir - mikamsı hakkinda FrmArtuklu TatLı SöZLük 16 Eylül 2009
Mikail Meleğin Görevleri Nelerdir Dini Sohbetler Dini Forum 6 Haziran 2012
Ahmet ve Mikail Aslan Kimdir - Ahmet - Mikail Aslan Biyografisi Sanatçı Tanıtımları 21 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş