Migreni doğru beslenmeyle yenebilirsiniz

'Diyet Beslenme' forumunda Dine tarafından 11 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Migreni doğru beslenmeyle yenebilirsiniz konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Toplumun büyük bir kesiminde görülen migren tedavisinde, belirtileri tetikleyen gıdaları tespit ederek ve bu gıdalardan kesinlikle uzak durarak korkunç baş ağrılarını engellemek mümkündür. Yapılan araştırmalar, sadece gıdayı düzenleyerek hastaların yarısından fazlasının ağrılarının %30’dan fazla oranda azaldığını ortaya koymuştur. Bu; neredeyse hekimlerin ilaçla yakalamak istediği bir hedeftir. Ayrıca, hastaların beşte birinde ise ataklar yarıdan fazla kaybolmuştur. Migren hastalarına uygulanan Tip3 testiyle hastada ağrıya yol açan besinlerin bulunabildiği belirtilmiştir.

  Migren atağının çok çeşitli tetikleyicisi vardır. Bunlardan bazıları kontrol edilebilir, bazıları kontrol edilemeyen nedenlerdir. Migrenli hastaların tümüne genel olarak verilebilecek öğüt; düzenli uyku uyumaları, düzenli beslenmeleri, öğün atlamamaları, aç kalmamalarıdır. Bunların yanında bir de ne yedikleri önem taşımaktadır.

  Tip 3 testiyle migreni tetikleyen gıda belirlenebiliyor

  Migreni tetiklemekte, gıdalar her zaman tek başına etkili olmayabilir. Hastanın o gıdayı aldığında, gıdaların içine giren bileşenlerden öyle bir maddeye karşı duyarlılığı vardır ki; birbirinden farklı gibi görünen iki ayrı yemeği yediğinde de migreni ortaya çıkabilir. Migren bazen şeker gibi yaygın kullanılan bir maddeden kaynaklanabilir, bazen de kırmızı şarap gibi her öğün kullanılmadığından, sonradan etkilerini tespit edebilen gıdalardan da kaynaklanabilir. Örnek olarak; kişi, peynirin migreni tetiklediğini fark ederler ama kepek ekmeğinin etkisini fark etmeyebilir. Dolayısıyla ağrılar yine gelir. Kişinin bu durumun ayrımına kendi kendine varması kolay değildir. Neyin migreni tetiklediğini belirlemenin en iyi yolu testle bunu ortaya koymaktır.

  Tip3 testi hem yaygın, hem seyrek, hem de çok seyrek kullanılan gıdaları kapsar. Dolayısıyla son derece geniş bir yelpazeye uzanmaktadır. Test ile;

  • Et, süt, peynirler

  • Deniz mahsulleri

  • Mayalar

  • Mantarlar

  • Salatalar

  • Çay gibi demlenen içecekler

  • Hazır gıdalarda kullanılan katı ve boyar maddeler

  • Baharatlar

  • Ve diğer birçok besin taranır.

  Test nasıl yapılır?

  Tip3 testi, herkese kolaylıkla yapılabilen basit bir testtir. Test, hastaya çeşitli gıdalar verilerek değil, kandan bakılır. Hastanın kanında 266 gıdaya karşı antikor aranır. Düzeyi yüksek bulunan antikorlar, duyarlı gıda olarak kabul edilir.

  Duyarlı olunan gıdalar belirlendikten sonra, bu listedeki yiyeceklerden en az üç aylık bir süre tamamen uzak kalmak yeterli olabilir. Eğer çok duyarlı olunan gıdalar varsa aylarca, belki bir yıl uzak kalmak gerekir. Belli süre gıdadan uzak durulduktan sonra, bu gıdalar aşırıya kaçmamak koşuluyla tekrar tüketilmeye başlanabilir.

  Tek başına test yeterli mi?

  Diyet her zaman migrene çare olamaz. Ancak yoğun ilaç tedavisi uygulanan hastalar da, yediklerine dikkat ederek migren ağrılarını azaltabilir. Her koşulda kişi her zaman kendi kendisinin doktoru olmalı, yediklerine, uykusuna ve neyin migrenini tetiklediğine dikkat etmelidir.

  Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Ertaş
   

 2. Dine

  Dine Özel Üye

  o Baş ağrısı: Genelde kafatasının dibinde veya gözlerin üstünde tek taraflı olarak hissedilir. Ataklar ayda 2-8 kez, ortalama 4-24 saat kadar sürmektedir.
  o Mide bulantısı: İştahsızlık, besinlerin kokusu veya görüntüsü ile fenalaşma, bulantı, kusma veya gaz çıkarma da görülebilir.
  o Gözler: Işığa karşı hassasiyet, bulanık görüş veya kanlanmış gözler.
  o Sindirim sistemi: Mide krampları, kabızlık veya kolitsel ishal.
  o Sinüsler: Burun tıkanıklığı, sık hapşırma, koku alma duyusunun kayboluşu.
  o Yorgunluk: Uyuşukluk, bitkinlik, adele zayıflığı.
  o Ödem: Gözlerin etrafında, yüzde, ellerde ve karın bölgesinde sıvı tutulması.
  o Hisler: Ruhsal değişiklikler, heyecan, duyarsızlık, nörolojik duyu bozuklukları.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Migreni doğru beslenmeyle Forum Tarih
Migreni Tetikleyen Besinler Nelerdir? Genel Sağlık 9 Ocak 2012
Migrenin nedenleri nelerdir - Migren sebepleri nelerdir? Genel Sağlık 20 Eylül 2011
Işık migreni neden tetikliyor? Genel Sağlık 10 Mart 2010
Işığın Migreni tetikleme nedeni tespit edildi Genel Sağlık 12 Ocak 2010
Migrenin belirtileri nelerdir? Genel Sağlık 5 Ekim 2009

Bu Sayfayı Paylaş