Midyatlılardan OHAL'e zemin tepkisi

'Mardin Tanıtımı' forumunda Siraç tarafından 16 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Midyatlılardan OHAL'e zemin tepkisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Türkiye Barolar Birliği (TBB) delegesi Avukat Mehmet Çetin, bölgede son günlerde yaşanan nümayiş hareketlerini tasvip etmenin mümkün olmadığını belirtti.
  Çetin, "Bölgemizde bir zamanlar OHAL Bölge Valiliği haberlerine kulaklarımız alışmıştı. Bölgedeki illerden aşama aşama kaldırılan OHAL durumu, bölge insanında bir devrim olarak algılanmış ve büyük bir memnuniyet yaşatmıştı. OHAL'i bölgede yaşayan hiç kimsenin tekrar olağanüstü hal durumunu özlediğini söylemek mümkün değil. Ancak son günlerde yaşanan olaylarda sanki birileri OHAL'in gelmesini isteyenlerin ekmeğine yağ sürülmektedir. Buna kesinlikle karşıyız." diye konuştu.
  24 yıldır Üçköy köyünün muhtarı ve 2'si Yezidi 11 köyün oluşturduğu Nusaybin Kilise Manastır Koruma Derneği Başkanı Maravgi Çınar ise OHAL ile ilgili, "O günleri bir daha yaşamak istemiyoruz. O günlerde yollar erkenden kapanırdı, şimdi ise bölgede huzur var. Git gide daha güzel oluyor ve daha da ilerleyen bir Türkiye istiyoruz. Bir insanın derdi varsa sokağa dökülerek değil gitsin masada çözsün." dedi.
  Midyat Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Yusuf Demirdağ da "Son günlerde şiddeti tırmandırıp olağanüstü hale zemin hazırlama çabası içinde olanlar emellerine ulaşamayacaktır. Biz kesinlikle o günleri bir daha yaşamak istemiyoruz. Biz demokratik açılımdan yanayız ve Milli Kardeşlik projesinin sonuna kadara destekçisiyiz." ifadesini kullandı.

  CİHAN
   

Bu Sayfayı Paylaş