Midyat Toptepe (Nibile) Köyü - Midyat Toptepe Köyü Hakkında Bilgi

'Mardin Tanıtımı' forumunda Siraç tarafından 28 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Midyat Toptepe (Nibile) Köyü - Midyat Toptepe Köyü Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Midyat Toptepe (Nibile) Köyü - Midyat Toptepe Köyü Hakkında Bilgi

  Toptepe (Nibile), Midyat

  Toptepe, Mardin ilinin Midyat ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün tarihi hakkında en yakın zamanda bir bilginiz olacaktır

  Kültür


  Köydeki ailelerin büyük bir kısmı Suriye'de bulunan Nakşibendi tarikatının mevcut şeyhlerine bağlıdır.Köyde nakşibendi tarikatının bir nevi temsilciliğini yapan bir aile mevcuttur.Bu aile kendisine verilen hayvanları besler,toprağı işler elde ettiği gelirle ise tekkelerine gelen insanlara ikramlarda bulunur,dini faaliyetlerde kullanırlar.
  * DÜĞÜNLERİ:
  Köy muhafazakar olduğu için düğünlerde ya hiç oynanmaz yada kız erkek ayrı oynar.Gelin zılgıtlar eşliğinde damat evine getirilir.Düğün günü mevlit okunur düğüne gelenlere yemek dağıtılır. Törenler çok sade geçer.
  * SOSYAL YAPI:
  Köydeki sosyal yapıdan biraz bahsedersek: Köyde Mirad ve Segvan adında iki farklı aşiret mevcuttur. Bu iki topluluk(Aşiret) arasında sürekli bir iktidar mücadelesi vardır. Bu kavga özellikle muhtarlık seçimlerinde had safhaya çıkar çoğu zaman bu kavgalar çeşitli yaralanmalara hatta ölümlere neden olabiliyor.Köyün muhtarı A.selam Mirad topluluğundandır. Daha önceleri Segvan aşiretinden de köyde muhtarlık yapan olmasına rağmen son 20 yılda muhtarlık hep Mirad ailesindendir.

  Coğrafya

  Mardin iline 90 km, Midyat ilçesine 25 km uzaklıktadır.

  İklim


  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus


  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 1277
  1997 -

  Ekonomi


  Köyün tüm ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Özellikle küçükbaş hayvancılık çok gelişmiştir.Köyde hayvancılıkla uğraşmayan tek bir aile yoktur Köyün dört tarafı üzüm bağları ile çevrilidir.Elde edilen üzümlerin büyük kısmı kurutulur.Kurutulan üzümler köye gelen komisyonculara satılır.Bu komisyoncularda çeşitli illerdeki şarap fabrikalarına satar.Üzümün bir kısmıda pestil yapılır.Yapılan pestilden herhangi bir ekonomik gelir beklenmez.Dışardan gelen misafirlere ikram edilir aile halkı tüketir.Veya şehirde ki akrabalara gönderilir. Ceviz bulma imkanı olan aileler üzümden elde ettikleri suyu iyice kaynatır ve cevizli sucuk elde eder.
  Not:Yazı yazan arkadaşlar lütfen yazılarınızı dikkatlice yazın unutmayın köyümüzü ne kadar iyi tanıtırsak o kadar yararlı oluruz.

  Muhtarlık


  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  2004 -
  1999 -
  1994 -
  1989 -
  1984 -

  Altyapı bilgileri

  mardinin köyüdür ve petrol bulunmuştur.Ama çıkarılması çok güç ve rezervlerinin yetersiz olması nedeniyle petrol çıkarma çalışmaları askıya alınmış durumda.


  Not: Bilgiler değişmişse sizler bu konu başlığı altında cevap yazarsanız en kısa süre içinde düzeltilecektir.
  Ayrıca Toptepe (Nibile) Köyü hakkında yazı resim veya yayınlanmasını istediğiniz konuları bu başlık altında cevap olarak yazarsanız size yardımcı oluruz.

  Kaynak:Vikipedi, özgür ansiklopedi

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Midyat Toptepe (Nibile) Forum Tarih
2016 Midyat nüfusu kaçtır? Mardin Tanıtımı 28 Ocak 2016
2014 Midyat Nüfusu Mardin Tanıtımı 25 Şubat 2014
2013 Midyat Merkez Nüfusu Mardin Tanıtımı 13 Mart 2013
2013 Yılı Midyat Nüfusu Kaçtır Mardin Tanıtımı 13 Mart 2013
2013 Midyat Nüfusu Mardin Tanıtımı 13 Mart 2013

Bu Sayfayı Paylaş