Midyat Ovabaşı Köyü - Midyat Ovabaşı Köyü Hakkında Bilgi

'Mardin Tanıtımı' forumunda Siraç tarafından 28 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Midyat Ovabaşı Köyü - Midyat Ovabaşı Köyü Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Midyat Ovabaşı Köyü - Midyat Ovabaşı Köyü Hakkında Bilgi

  Ovabaşı, Midyat

  Ovabaşı, Mardin ilinin Midyat ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün kurulusu 1880lerde magaralar ve eski kuyular bulundugu bir ortamda baska komsu köylerden gelenler kurulmustur. ovabasi köyu araplar kurmus ve sonrada kürtler gelmis beraber yasayan bu iki millet halen iki dilleri kullanirlar . ovabasi köyunde yasayan ovabasililar arapcayi ve kürtceyi ayni bilirler .Köyün yerliler tarafundan kullanılan ismi KASTALUNE dir
  DUZENLEYEN izzeddin seyhmus saadi

  Kültür


  Köyün yemekleri bulgur ve türlü yani metfune ve kis aylari icin kesilen koyunlar ve kecileri tuzlayip darmala yapiyorlar ve bu darmalayi kis aylarinda hergun odunla yanan sobalarda pisirip guzel guzel yiyorlar efiyet ile.ovabasi köyunde bulunan halk birbirlerine cok saygilidirlar ve allahtan korkup zulum etmezler kücükler buyuklere saygilidirlar imamlara ve okul ogretmenlerine saygi duyarlar ovabasi köyu insanlari misafirperverdirler.

  Coğrafya


  Mardin iline 90 km, Midyat ilçesine 25 km uzaklıktadır.Bölge olarak yukarı Mezopotamya'da yer alır. etrafı meşe palamudu ağaçlarıyla dolu olan köy;bir tepe üzerine kuruludur.

  İklim


  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. ovabasi köyü 4 mevsimi tam yasayandir yaz aylari cok sicak ve kis aylari kar ile yagmurlu sovuk gecer baharda yesillikler her tarafi kapsar sonbaharda cimenli köy ve daglari yemyesil gösterir.dunyanin en guzel köyudur desem hic kimse inanmazsa bile ben inanirim orada yasayanlar nereye gitseler yine de ovabasi köyu gibi bir diyar bulmazlar ovabasi herkese hasret köydur. ovabaşı köyünün karpuzu üzümü,kavunu çok meşhurdur.
  toprak cinsi kırmızı topraktır.buğday çeltik mercimek te yetiştirilir. su ve sulama altyapısı olmadığından genellikle köylüler belli zamanlarda ekim yaparlar.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2008 834

  2009 ovabaşı köyünün bağlı olduğu ilçenin yeni belediye başkanının
  bizzat belediye kaynaklarından sadece köye kayıtlı olanların 834
  şehir dışında ve kayıtlı omayanlarla beraber mevcut nüfüs 2000 kişicıvarında oldu söyleniyor

  Ekonomi


  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.köyün topragi verimli olmadigindan dolayi bu köy fakir kalmis fakat köyün gencleri adana,mersin ve istanbul gibi büyük sehirlere gidip yazin calisip gelirler bundan önce 1980lerden önce bu köyün gencleri lubnana giderlerdi beyrutta calisip para kazanirlardi fakat israil lubnani 1982 de vurdugundan beri lubnana giden cok az kalmis onun icin bu köy fakir kalmis.lübnandan para kazanan akturkler bu kazandiklari parayi degerlendirmisler zamaninda kiziltepede aldiklari tarlalar su anda deger kazanmis ve oraya yerlesmisler böylece köy economi yönunden zayif kalmis.köy yazın çok serin olup havası dünyanın engüzel havası desem inanmazsınız köyde yetiştirilen hayvanlar etleri çok lezzetli olur köyün üzüm bağları çok güzel olur

  Muhtarlık


  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  2004 hidir deniz
  1999 -hidir deniz
  1994halil demir
  1989 - halil demir
  1984haci mecit demir

  (2009)fazil deniz muhtar olarak secildi

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır birinci siniftan 5. sinifa kadar ayni sinifta okutukmaktadir o yüzden basar orani azdir.. Köyün [[içme suyu şebekesi]bulunmaktadir kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Not: Bilgiler değişmişse sizler bu konu başlığı altında cevap yazarsanız en kısa süre içinde düzeltilecektir.
  Ayrıca Ovabaşı Köyü hakkında yazı resim veya yayınlanmasını istediğiniz konuları bu başlık altında cevap olarak yazarsanız size yardımcı oluruz.

  Kaynak:Vikipedi, özgür ansiklopedi

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Midyat Ovabaşı Köyü Forum Tarih
2016 Midyat nüfusu kaçtır? Mardin Tanıtımı 28 Ocak 2016
2014 Midyat Nüfusu Mardin Tanıtımı 25 Şubat 2014
2013 Midyat Merkez Nüfusu Mardin Tanıtımı 13 Mart 2013
2013 Yılı Midyat Nüfusu Kaçtır Mardin Tanıtımı 13 Mart 2013
2013 Midyat Nüfusu Mardin Tanıtımı 13 Mart 2013

Bu Sayfayı Paylaş