Midyat Çalpınar (Sîtê) Köyü - Mdiyat Çalpınar Köyü Hakkında Bilgi

'Mardin Tanıtımı' forumunda Siraç tarafından 28 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Midyat Çalpınar (Sîtê) Köyü - Mdiyat Çalpınar Köyü Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Midyat Çalpınar (Sîtê) Köyü - Mdiyat Çalpınar Köyü Hakkında Bilgi

  Çalpınar (Sîtê), Midyat

  Çalpınar, Mardin ilinin Midyat ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün yerel dildeki adı Sittê 'dir.Tar zınetr tara beroj olarak iki mahale ye ayrılır site tarihi bi geçmişi vardır şimdi bile insan görmesiyle eskiden nasıl bi yer olduğunu anlaya bilir

  Kültür


  |yemekleri]] <> kutulk <> şam börek <> goşte dermala <> kıvar <> bellohi <> nane tenüre

  Coğrafya


  Mardin iline 83 km, Midyat ilçesine 18 km uzaklıktadır.Köy yer yüzü şekilleri bakımından engebeli bir yapıya sahiptir. Tarım arazileri vadi yataklarında yer almaktadır. Köyün çevresi irili ufaklı tepelerle çevrelenmiştir.Benzetmek gerekirse bir çanağında içerisinde yer almaktadır. Bu da köye özel bir iklim sağlamaktadır. Tarım arazisi yetersizliği nedeniyle tepe eteklerinde sekileme yöntemiyle bağlık alanlar olusturulmuştur. Kıraç bir toprak yapısı ve zayıf bir bitki örtüsü hakimdir. Meşe palamudu köyün temel bitki örtüsünü oluşturmaktadır. şimdi ise köy gelişmiş bir şekilde olup herkes seracılıka uğraşmaktadır

  İklim


  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Köyün iklimi; yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve kar yağışlı geçmektedir. Özellikle bahar ve yaz aylarında güneyden gelen sıcak çöl havasının etkisi altına girer. Bu bölgede kurak bir iklimin geçmesine neden olmaktadır. Sonbahar ve kış mevsiminde ise az yağış almakta olup kuru soğuk hakimdir.
  Köyün nüfusu mevsimlere göre değişim göstermektedir. Köy halkından mevsimlik tarim,hizmet vs. işçisi olarak adana başta olmak üzere ankara istanbul izmir mersin antalya illerine gitmesi nüfusta değişmelere neden olmaktadır. köyün geçmişi eski yıllara gitmekte olup çalpınar kütüğüne kayıtlı insan sayısı oldukça fazla olmakla beraber köyün daimi ikamet eden nüfusu 1000 ile 1500 arasında değişim göstermektedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 1121
  2000 603
  1997 -1825

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.2005 SENESİNDEN İTİBAREN KÖYDE MODERN SULAMA TEKNİKLERİYLE SERACILIK HIZLANMIŞTIR. DAHA ÖNCESİNDE MADDİ OLANAKSIZLIKLAR, ALT YAPI EKSİKLİKLERİ GİBİ NEDENLERLE OLDUKÇA AZ YAPILAN MODERN TARIM GEREK ELEKTRİK SAĞLAMANIN KOLAYLAŞMASI, GEREKSE SULAMALI TARIMDA KULLANILAN MALZEMELERİN UYGUN VE KOLAY TEMİNİ SAYESİNDE HIZ KAZANMIŞTIR. MİDYATTA VE ÇEVRESİNDE YETERSİZ OLAN SEBZE VE MEYVE YETİŞTİRİCİLİĞİ ÇALPINAR SAYESİNDE DIŞA BAĞLILIKTAN BİR NEBZEDE OLSA KURTULMUŞTUR. BU MODERN SULAMA VE SERACILIK FAALİYETLERİ KÖYLÜYE İYİ BİR GELİR KAPISI OLUŞTURMAKTADIR. MEVSİMSEL İŞÇİ OLARAK KÖY DIŞINA ÇIKAN İNSAN ORANINDA DA YILLARA GÖRE AZALMALAR GÖRÜLMEKTEDİR.

  Muhtarlık


  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  1. eleman 1 19890'lerde İBRAHİM ACAR
  2. eleman 2 1995'lerde MEHMET AGIRMAN
  3. eleman 3 2000'lerde HASAN AKBULUT

  • eleman A 2005'lerde ŞÜKRÜ AKYÜZ HALEN DEVAM ETMEKTEDİR

  • eleman B
  • eleman C
  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi yoktur ancak kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt Yaptılar ama yağan yağmurla dayanamayıp çöktü ama ilgilenen olmadığı içinde hala çökük vaziyette duruyor köyde elektrik ve sabit telefon var ama kışın özellikle çekmiyor ilgilenende olmadığı için öyle kalmış Burdan yetkililere duyrulur. BURADAN BİR YANLIŞI DÜZELTMEKTE FAYDA VAR. KÖYÜN İÇME SUYU ŞEBEKESİ VARDIR. KANALİZASYONU YOKTUR. İL ÖZEL İDARESİ VE ÇEŞİTLİ SİYASİLERLE GÖRÜŞMELER NETİCESİNDE KÖYÜN ALT YAPISININ BİR PARÇASI OLAN KANALİZASYON SİSTEMİ DE KURULACAKTIR.


  Not: Bilgiler değişmişse sizler bu konu başlığı altında cevap yazarsanız en kısa süre içinde düzeltilecektir.
  Ayrıca Çalpınar (Sîtê) Köyü hakkında yazı resim veya yayınlanmasını istediğiniz konuları bu başlık altında cevap olarak yazarsanız size yardımcı oluruz.

  Kaynak:Vikipedi, özgür ansiklopedi

   

 2. Google

  Google Özel Üye

  Emeğine sağlık, paylaşım için teşekkürler...
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Midyat Çalpınar (Sîtê) Forum Tarih
2016 Midyat nüfusu kaçtır? Mardin Tanıtımı 28 Ocak 2016
2014 Midyat Nüfusu Mardin Tanıtımı 25 Şubat 2014
2013 Midyat Merkez Nüfusu Mardin Tanıtımı 13 Mart 2013
2013 Yılı Midyat Nüfusu Kaçtır Mardin Tanıtımı 13 Mart 2013
2013 Midyat Nüfusu Mardin Tanıtımı 13 Mart 2013

Bu Sayfayı Paylaş