Mide Yanması İçin Ne Yapmalı ?

'Şifalı Bitkiler' forumunda KaRDeLeN tarafından 20 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Mide Yanması İçin Ne Yapmalı ? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mide Yanması İçin Ne yapmalı - mide yanması için - mide yanmasını önlemek için - mide yanması ve çareleri  Özel Konya Farabi Hastanesi diyet ve beslenme uzmanı Hilal Acar, midedeki yanma, ekşime, ağrı ve bulantıların zaman zaman birçok kişinin en büyük problemi haline gelebildiğini belirtti.

  Gıdaları tüketmeden önce mideye 'fayda mı sağlar, zarar mı verir' diye mutlaka düşünmek gerektiğini ifade eden Acar, "Tükettiğimiz besinlerin miktarı, ısısı, gün içindeki zamanı çok önemli. Aldığımız gıdalara ne kadar dikkat etsek de günlük hayatta karşılaştığımız problemler, strese engel olmuyor. Aşırı stresin yükünü ise midemiz çekiyor." dedi.

  Uzun süre aç kalmanın mide asidinin mide duvarına zarar vermesine ve yanma hissine sebep olduğunu belirten Acar, "Açlık sonrası aşırı beslenmek midede yük oluşturur ve sindirimi zorlaştırır. Hızlı yemek midede gaz ve şişkinlik oluşturur. Yemekleri yavaş yemek ve iyi çiğnemek sindirim işlemini kolaylaştırıp mideyi yormaz. Yemeklerin ısısı çok önemlidir. Aşırı sıcak ve soğuk besinler mide dokusuna zarar verir. Yiyecek ve içecekleri ılık tüketmeliyiz." diye konuştu.

  Hilal Acar, yemekten hemen sonra uzanmanın mide sıvısının yemek borusuna kaçmasına sebep olacağını ve bunun da yanma şikâyetini artıracağını ifade etti.

  Bu uyarılara kulak verin

  Fazla kilolu kişilerde mide sorunları sık görülür. Kilonuzu normal aralıklarda tutmak mide şikâyetlerinizi azaltacaktır.

  Mide yanmasından yakınan kişiler bilinçsiz ilaç tüketmemelidir. Özellikle ağrı kesicilerin pek çoğu mide yanmasını tetikler.

  Alkol ve sigara mide rahatsızlıklarını önemli derecede artırır.

  Kızartma ve aşırı yağlı besinler mideyi yorar.

  Çiğ sebze ve meyveler, kurubaklagiller içerdikleri yüksek posa sebebiyle mide rahatsızlığı olan kişilerin dikkatli tüketmesi gereken besinlerdir. Sebzeleri pişirerek, meyveleri kabuksuz tüketebilirsiniz.

  Asitli içecekler ve meyve suları yanma hissini tetikler.

  Kafein yanma, ekşime ve ağrıyı artırdığı için mideyi yorar.

  Kahve, çay, çikolata ve acı soslar sınırlı miktarlarda tüketilmelidir.


  ÜNAL LİVANELİ KONYA
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mide Yanması İçin Forum Tarih
Mide Yanması İçin Öneriler Diyet Beslenme 1 Eylül 2011
Mide Yanmasına Neler İyi Gelir Şifalı Bitkiler 31 Ağustos 2013
Hamilelik Mide Yanması Gebelik ve Annelik 14 Aralık 2011
Hamilelik Döneminde Mide Yanması Gebelik ve Annelik 2 Aralık 2011
Mide Yanması - Mide Yanması Neden Olur? Genel Sağlık 1 Eylül 2011

Bu Sayfayı Paylaş