Microsoft Güvenlik Önerileri

'Güvenlik Programları' forumunda Siraç tarafından 21 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Microsoft Güvenlik Önerileri konusu Aylık olarak postanıza gelen hesap dökümlerini gözden geçirerek, izniniz olmadan yapılmış herhangi bir işlem olup olmadığına bakın.

  Postanıza gelmesi gereken aylık hesap dökümü gelmediyse, hesabın bulunduğu kuruluşu telefonla arayın.

  Adınıza açılmış yeni bir hesabın olup olmadığını anlamak için her yıl banka hesabınızı gözden geçirin.

  Windows 2000 veya Windows XP Professional kullanıyorsanız, Olay Günlüğü’nü sık sık gözden geçirerek çevrimiçi olmanızın imkansız olduğu zamanlarda oturum açma işlemi bulunup bulunmadığına bakın.

  Adım 7: Belirli Aralıklarla Güvenliği Gözden Geçirin

  Yeni bir araç (bu rüyalarınızın otomobili olabilir, bir bisiklet olabilir veya tekne olabilir) satın aldığınızda, bakımını da yapmanız gerektiğini bilirsiniz. Aracınızın sizi istediğiniz yere güvenli bir şekilde götürebilmesi için belirli zamanlarda yağın değiştirilmesi, hava filtresinin yerine yenisinin konması, tekerleklerin ayarlanması vb. gerekir. Bilgisayarınızı güven altına almak ve gizlilik haklarınızı korumak da hemen hemen aynı şeydir; "bir defalık" düzeltme değil, sürekli bir bakım gerektirir.

  "Güvenli Kullanım" Alışkanlığı Edinme

  Her hafta, yalnızca birkaç dakika ayırarak, güvenli bir kullanım için gereken alışkanlıkları edinebilirsiniz. Şimdi hemen aşağıdakileri uygulayın:

  Yazılım ürünlerinizle ilgili güncel bilgiler almak için bunları kaydettirin.

  Otomatik güncelleme ve bildirim hizmetinden yararlanmak için kaydolun.

  Görevleri otomatik olarak çalışacak biçimde ayarlayın (virüs taramaları, güncelleme bildirimleri, sistem bakımı vb.).

  Yıllık bakımların yönetimini daha rahat yapabilmeniz için bir hatırlatma sistemi kullanın.

  Bakım Zamanını Programlama İçin Denetim Listesi

  Hiçbir yağ filtresini hayatınız boyunca kullanamayacağınızı bilirsiniz. Bu örneğe benzer biçimde; haftalık, aylık ve altı aylık bakım programları yapın.

  1. Gerektiğinde

  Yazılım yayımcıları yazılımlarınızla ilgili bir düzeltme eki çıkardığında, bundan haberdar edilmeniz için kaydolun. (Bkz.: Yazılımınızın sürekli olarak güncel kalmasını sağlayın denetim listesi.)

  Yeni yazılımları kaydettirin. Yazılım yayımcıları herhangi bir düzeltme eki ve güncelleme çıkardıklarında sizi haberdar ederler. Sundukları diğer hizmetleri de alabilir veya reddedebilirsiniz.

  Ücretsiz Microsoft® Windows® Önemli Güncelleme Bildirimleri almak için kayıt yaptırın. Windows Güncelleme sitesini ziyaret edin.

  Ücretsiz Microsoft ürün güvenliği bültenlerine abone olun. Deneyimli bir bilgisayar kullanıcısı iseniz ve Microsoft ürünlerinin güvenliği konusunda bültenler gönderilmesini istiyorsanız, ücretsiz Microsoft Güvenlik Bildirim Hizmeti’ne abone olun.

  Yazılım güncellemelerini zaman kaybetmeden yükleyin.

  2. Haftada bir

  Aşağıdaki görevleri yerine getirmek için haftada bir gün belirleyin:

  Dosyalarınızın yedeğini alın ve bilgisayarınızdan ayrı bir yerde saklayın. Sık sık yedek almanın yararı vardır. Yanlışlıkla bir dosyanın silinmesine, donanım hatalarına, bilgisayar saldırganlarının ve zarar veren yazılımların etkilerine karşı korunma sağlar.

  Daha güçlü saldırılar ise sabit diskinize zarar verebilir, virüs bulaştırabilir ve önemli kişisel bilgilerinizi kaybetmenize yol açabilir. Verilerinizin haftada bir yedeğini alırsanız, önemli dosyalarınızı, bilgisayar ayarlarınızı ve sevdiklerinizin, önemli olayların fotoğrafları gibi bir daha bulamayacağınız önemli sayısal ortamlarınızı kaybedebilirsiniz.

  Değerli sayısal ortamlarınızı depolamak için ayrı bir depolama aygıtı (taşınabilir, harici sürücü donanımı ve/veya bir CD oluşturucu vb.) satın alın ve şu adımları uygulayın:

  Yeni yazılım programlarını ve güncellemeleri yüklemeden önce verilerinizin yedeğini mutlaka alın.

  Diskin zarar görmesi veya virüs bulaşması tehlikesine karşı en az iki adet depolama diskini dönüşümlü olarak kullanın. Etiketin üzerine yedekleme tarihini yazın.

  Yedekleme işleminden sonra, yedeklediğiniz diskin okunabilir olup olmadığına bakın.

  Yedeklediğiniz diskleri bilgisayarınızdan ayrı bir yerde saklayın. Diskte, kaybettiğiniz anda bir daha bulamayacağınız türden bir içerik varsa, yanmaz bir kutuda veya güvenli başka bir kutuda saklayın. Microsoft Windows için tasarlanmış depolama donanımları ve araçları hakkında bilgi için, Windows Kataloğu’na göz atın. Windows XP’den en iyi verimi alabilmeniz için Windows İçin Tasarlanmıştır amblemi’ni taşıyan ürünleri tercih edin.

  Dosyalarınızı virüse karşı koruma yazılımınıza inceletin. Koruma yazılımınızı haftada bir tarama yapacak biçimde ayarlayın. Yazılım; veri dosyalarını, yürütülebilir dosyaları ve sistem dosyalarını inceler. Herhangi bir virüs bulunursa, koruma yazılımı ya bunu dosyadan kaldırarak dosyayı temizleyecek, ya da bunu yapamıyorsa dosyanın kullanılmasını önlemek için sistemden tecrit edecektir. Virüs temizleme konusunda daha fazla bilgi için, koruma yazılımınızı aldığınız satıcının Web sitesini ziyaret edin.

  Sık sık yazılım ve virüs kayıt dosyası güncellemelerinin olup olmadığını araştırın. Otomatik güncelleme veya bildirim hizmetinden yararlanmadığınız diğer yazılım programları için, ilgili yazılım yayımcılarının Web sitelerini ziyaret edin. (Bkz.: Virüse Karşı Koruma Yazılımları Kullanın denetim listesi ve Yazılımınızın Sürekli Olarak Güncel Kalmasını Sağlayın denetim listesi.)

  3. Altı ayda bir

  Evinizde yaptığınız ilkbahar ve sonbahar temizlikleri gibi, şimdi de yapılacaklar listenize bilgisayar temizliğini ekleyin:

  Parolalarınızı değiştirin. Devamlı aynı parolanın kullanılması başkalarının parolanızı öğrenebilme olasılığını arttıracaktır. (Bkz.: Güçlü Parolalar Oluşturun.)

  Virüse karşı koruma aboneliğinizin geçerli olup olmadığına bakın. Bunu bir otomobil sigortası gibi düşünebilirsiniz. Zamanını geçirmeyin.

  Durumunuzu yeniden gözden geçirin. Bilgisayarınızı kimin kullandığına, nasıl kullandığına veya Internet sistemindeki yeni tehditlere bağlı olarak, güvenlik ve gizlilik konusunda yeni önlemler almanız gerekebilir. (Bkz.: Maruz Kalabileceğiniz Tehlikeleri Belirleyin denetim listesi ve Ayarlarınızı Gözden Geçirin denetim listesi.)

  4. Devamlı hatırlama

  Bu görevleri yerine getirmeyi hatırlamanıza yardımcı olmak üzere uygulayabileceğiniz birkaç adım vardır:

  Gerektiğinde kolayca erişebilmeniz için bu Web sayfasını Sık Kullanılanlar listenize ekleyin. Yapmanız gereken, ekranı sağ tıklayıp, sayfayı bir Sık Kullanılan öğesi olarak kaydetmektir.

  Bu belgeyi bir dosyaya kaydedin ve bir yazıcıdan dosyanın çıktısını alın. Bu basit ancak etkili teknik çoğu insanın işine yaramaktadır. Yazıcıdan çıktısını aldıktan sonra bilgisayarınızın yanına, görebileceğiniz bir yere asın. Not: Yazdırmadan önce, görevleri uygulamak istediğiniz tarihleri de ekleyin.

  Masaüstünde bu sayfanın kısayolunu oluşturun. İşlerinizi planlamada ve yapmanız gerekenleri hatırlamak için masaüstünüzü kullanıyorsanız, bu etkili bir yoldur. Yapmanız gereken yalnızca sağ tıklatmak ve bir kısayol oluşturmaktır.

  Size hatırlatması için Microsoft Outlook® Görev işlevini kullanın. Yapılacak şeyleri planlamada Outlook’u düzenli olarak kullanıyorsanız, önerilen bakım denetim listesini kullanımınıza en uygun hale getirmek için iyi bir yöntemdir. Haftalık, aylık ve altı aylık görevleri gerçekleştirmeyi istediğiniz tarihleri seçin ve kaydedin.

  Uzmanlar, olumlu alışkanlıklar kazanmanın en önemli kısmının yeni görevlerin yapılacağını "alışkanlık haline gelene kadar" kendimize hatırlatmak olduğunu söylerler.

  alıntı...
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Microsoft Güvenlik Önerileri Forum Tarih
Microsoft, Stuxnet siber-tehdide karşı en kapsamlı güvenlik pakedini yayınladı. Spy ve Virüs Haberleri 16 Ekim 2010
Microsoft RPC Güvenlik Açığı Güvenlik Programları 30 Ekim 2008
Microsoft "Netbios Name Conflict" Güvenlik Açığı Güvenlik Programları 10 Ağustos 2008
Microsoft Arc Touch Mouse Özellikleri Resimleri Bilim & Teknoloji 16 Kasım 2010
Microsoftun Yeni Fare Modeli Bilim & Teknoloji 19 Eylül 2010

Bu Sayfayı Paylaş