Microsoft Çocuklar İçin MSN Geliştirdi

'İnternet ve Network' forumunda Siraç tarafından 10 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Microsoft Çocuklar İçin MSN Geliştirdi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Microsoft, çocuklar için MSN geliştirdi.

  ÇOCUKLAR İÇİN GÜVENLİ SOHBET ORTAMI
  Yazılım firması Microsoft, çocuklara özel, güvenli messenger programı
  geliştirdi. Ücretsiz sunulan‚ çocuk messenger'ında yabancı kişilerin çocuğa erişimi engelleniyor. Webcam ve fotoğraf değiş tokuşu da mümkün değil.

  İnternetin büyülü dünyasında dolaşırken çocukların hangi sayfalara girdiğini, neleri okuyup izlediklerini takip etmek güç. Birdenbire şiddet görüntüleri ya da pornografik fotoğraflarla karşılaşabilmeleri olası. Sohbet sitelerinin riskleri de hiç hafife alınmayacak boyutta.

  Çocuklar 'chat' denilen sanal ortamda arkadaşlarıyla saatlerce sohbet ediyorlar. Ancak kimi zaman karşılarına tanımadıkları kişiler de çıkabiliyor. Sanal ortamda tanışma, bazen gerçek bir randevuya dönüşebiliyor ve kötü niyetli kişiler de internetin açtığı bu kapıdan yararlanabiliyor.

  TANINMAYAN KİŞİLER ÇOCUĞA ERİŞEMİYOR
  Bu nedenle bilgisayar firmaları, çocuklara artık güvenli ortamlar yaratmaya çalışıyor. Bunlardan Amerikan yazılım firması Microsoft Almanya, "Child-Friendly Messenger / Kinder messenger" adlı çocuklara uygun bir messenger programı geliştirdi.

  Deutsche Welle'de yer alan habere göre "Çocuk Messenger"ından sorumlu Microsoft'un Ürün Müdürü Frank Maenz, bu yeni programın tanıtımını Hannover'de CeBİT Bilişim Fuarı'nda yaptı. Maenz çocukların günümüzde artık doğrudan internete yöneldiğine dikkat çekerek, „Biz de ortaklarımıza güvenli ve veliler için kullanımı kolay bir ürün sunmak istiyoruz" dedi.

  EBEVEYNLERE TAM KONTROL İMKANI
  "Çocuk Messenger"ı ile bilgisayar dünyasına ilk kez adım atan 8-12 yaş
  arasındaki çocukların tehlikelerden uzak tutulması hedefleniyor. Ebeveynler, Messenger'ı çocukları için açıp, süresini ayarlayıp, zaman
  kısıtlaması getirebiliyor, en önemlisi, görüştüğü kişilerin listesini kontrol
  edebiliyorlar.

  Çocuklar sohbet için yabancıları arayamıyor ve tanınmayan kişiler onunla
  irtibata geçemiyor. Tüm bu önlemlere karşın yine de problemler ortaya çıkarsa, çocuklar 'Johanniter' adlı yardım kuruluşunun acil danışma hattına başvurabiliyor. Bu durumda danışma hattındaki görevli, çocukla temasa geçmeye çalışan bu istenmeyen kişiye karşı yardım ediyor.

  Microsoft'un Ürün Müdürü Frank Maenz, bu yaştaki çocukların bu tür sorunlarla karşılaştıklarında yardım isteyeceklerinden emin. Maenz, "Çocukların medyayı kullanma alışkanlıklarına bakıldığında çok becerikli oldukları görülüyor. SMS yoluyla da kendilerini kolayca ifade ediyorlar" diye konuşuyor.

  ÇOCUK MESSENGER'İ ÜCRETSİZ
  "Çocuk Messenger"ında büyüklerde olduğu gibi fotoğraf ya da dosya değiş-tokuşu yapmak mümkün değil. Çocuklar sadece ailelerinin izni ile oyun alabiliyorlar. Arkadaşlarla karşılıklı oyun oynamak da yine yalnızca annesinin engeli kaldırdığı kişilerle olabiliyor.

  Güvenlik nedeniyle 'Webcam' ile görüntülü konuşma da mümkün değil. Tüm bu önlemler bilinmeyen kişilerin çocuklarla bağlantıya geçmesine engel olmayı amaçlıyor. Ve anne-babalar çocuklarının başında oturmadan neler yaptıklarını kontrol edebiliyor. Microsoft'un "Child Friendly Messenger - Çocuklara Uygun Messenger" programı ücretsiz.

  Ancak Microsoft'un Ürün Müdürü Frank Maenz, aynı güvenlik önlemlerini
  yetişkinlerin "Messenger"ına entegre edemeyeceklerini belirtiyor ve ekliyor: "Biz çocuklara, gençlere ve yetişkinlere bir arada hitap eden bir ürün geliştiremeyiz. Bunun sebebi reklam. Biz yetişkinlerin kullandığı messenger'da reklamdan kazanıyoruz. Oysa çocuk messenger'ında reklamdan fedakarlık ettik." (CNN Türk)

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Microsoft Çocuklar İçin Forum Tarih
Microsoft Arc Touch Mouse Özellikleri Resimleri Bilim & Teknoloji 16 Kasım 2010
Microsoft, Stuxnet siber-tehdide karşı en kapsamlı güvenlik pakedini yayınladı. Spy ve Virüs Haberleri 16 Ekim 2010
Microsoftun Yeni Fare Modeli Bilim & Teknoloji 19 Eylül 2010
Microsoft Kin One Özellikleri ve Resimleri Gsm Telefonlar & Operatörler & Diğer Modeller 14 Eylül 2010
Read in Microsoft Reader e-kitaplar oluşturabilme eklentisi Q-R 16 Ağustos 2010

Bu Sayfayı Paylaş