Michelangelo heykeli sahte mi

'Kültür Sanat Haberleri' forumunda Dine tarafından 18 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Michelangelo heykeli sahte mi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  gerilmiş İsa” figürünün sahte olduğuna ilişkin bir soruşturma açıldı.
  [​IMG]

  Ahşaptan oyularak yapılmış bu sanat eseri, bir yıl önce, Torino’dan, eserin orjinal olduğunu ve Floransa’dan bir aileden miras kaldığını iddia eden bir satıcıdan alınmıştı.
  Esere önce 13 milyon sterlin isteyen satıcı en sonunda 3 milyon sterlinin altında satmaya ikna oldu. Roma’da sanat dolandırıcılığı üzerinde uzman savcılar bu hafta bu satışa ilişkin bir soruşturma başlattılar.
  Geçen Aralık’ta bu figürün satın alınmasından ötürü büyük bir gösteri yapılmış ve Papa 16. Benedict’e sunulmuş, ayrıca İtalyan parlamentosunda sergilendikten sonra ülke çapında binlerce ziyaretçinin ilgisini çeken sergilere gönderilmişti. Ayrıca Washington’da National Galeri’ye Başkan Barack Obama’yı onurlandırmak adına gönderilmesine ilişkin de planlar bulunmaktaydı.
  Ancak bazı öne çıkan sanat eksperleri tarafından İsa figürünün Michelangelo tarafından yapılmadığına dair görüşler ortaya çıktı. Francesco Caglioti, Tomaso Montanari ve Margrit Lisner gibi uzmanlar figürün bir Michelangelo çalışması olmadığı konusunda hemfikir olduklarını açıkladılar. Ayrıca Vatikan Müzeleri’nin yöneticisi Antonio Paolucci, heykelin Michelangelo tarafından yapıldığının bir garantisi olmadığını dile getirdi. Konuya ilişkin soruşturma devam ediyor.


  Hürriyet
   

Bu Sayfayı Paylaş