Michael Jackson ve Kariyeri

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 6 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Michael Jackson ve Kariyeri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Michael Jackson ve Kariyeri


  Michael Jackson; ABD'li pop şarkıcısı. Müziğinin ötesinde dünya eğlence sektörünün ve onu besleyen batılı kitle kültürünün ortaya sürdüğü bir metadır. Popun Kralı olarak adlandırılır. Zenciyken beyaz olmuştur. Jackson'un babası Joseph Jackson'dır. Annesi Katherine-Esther Jackson'dır. Kardeşleri:Jermaine Jackson, Tito Jackson, Jackie Jackson, Marlon Jackson, Janet Jackson, Latoya Jackson, Rebbie Jackson ve Randy Jackson.  The Essential'ın kapağı.  Michael'ın Billie Jean şarkısının kapağı.  Michael Beat it şarkısının klibinde.  Michael'in 2003'teki hali
  Pop Müzik
  Doğum Yeri : Indiana/USA
  Doğum Tarihi : 29 Ağustos 1958
  //

  Kariyer

  Babası Joseph, Michael Jackson’ın müzik ve dansa olan ilgisini fark edince, vaktini ve gücünü onun eğitimine ve gelişimine harcadı. Yoğun çalışmalar sonucunda 9 kardeş olan Jackson ailesinden Michael, Marlon, Tito, Jermaine, Jackie “Jackson 5” grubunu oluşturdular. 1964’de Jackson 5 profesyonel anlamda çalışmaya başladı. Bir yıl içinde Jackson kardeşler şarkılarını ve danslarını Harlem, New York’a taşıdılar. Harlem’in ünlü Apollo tiyatrosunda sahne alan Jackson 5 salonu doldurdu ve amatör şov yarışmasında birincilik ödülünü aldı. 1969 yılına kadar Jackson 5 konserlere ve gece şovlarına devam etti. Dönemin en başarılı r&b plak şirketi olan Motown’un kurucusu Berry Gordy’nin Jackson 5 grubunu dinlemesi ile grubun önü açıldı.Beatles’dan sonraki en hızlı çıkışı yakalayan Jackson 5 arka arkaya yaptıkları başarılı albümler ile kitlelerin ilgisini kazandı. Listelerde 1 numaraya çıkan hitler I Want You Back, ABC, The Love You Save ve I’ll Be There hala çalınan ve tanınan klasikler haline geldiler.

  Off The Wall

  1979’da Michael Jackson yetişkin bir sanatçı olarak ilk solo albümünü çıkarttı. Bu albüm ile pop müzik ve şov dünyasının öne çıkan bir tipi haline gelen Michael Jackson ilk Grammy ödülünü kazandı. Albümde yer alan single’lar Don’t Stop ‘till You Get Enough, Rock With You, She’s Out Of My Life ve Off The Wall, bütün listelerde 1 numaraya kadar yükseldiler ve milyonu aşan rakamlarda satıldılar. Off The Wall albümü Amerika Birleşik Devletlerinde 10; dünya genelinde 19 milyon dan fazla sattı. Solo kariyeri ile beraber The Jacksons ile çalışmaya devam eden Michael Jackson besteci ve yazar olarak gücünü platin albüm olan Triumph ile ispatladı. Bu albümün dev turnesinde The Jacksons 34 şehirde konserler verdiler ve 5,5 milyon dolarlık bir turne cirosu elde etti. Atlanta Çocuk Vakfı için 100,000 dolar getiren bir konser verdiler. 1982’de Michael Jackson, Diana Ross için The Muscles şarkısını yazdı. E.T. (Extra-Terrestrial) albümü ile en iyi çocuk albümü olarak bir Grammy daha kazandı.

  Thriller

  1 Aralık 1982’de yayınlanan Thriller albümünün ilk single şarkısı "The Girl Is Mine" (Paul McCartney ile düet), milyonu aşan satışları ile albümün yolunu açtı. Thriller, Noel başında müzik mağazalarına girdi. Aynı günlerde radyo ve televizyonlara çıkan ikinci single Billy Jean ile albüm satışları birkaç hafta içinde bir milyonu aştı. Üçüncü single Beat It ile Michael Jackson ismi pop dünyasının dışına da taşındı. Rock müziğin efsane gitaristi Eddie Van Halen’in da çaldığı "Beat It" kısa zamanda rock radyolarında da boy gösterdi. The Jacksons, Motown’un 25 yıldönümü için hazırlanan özel televizyon şovu için tekrar bir araya geldi. Bu televizyon programında Michael Jackson tek başına "Billy Jean" şarkısını ve tarihe geçen Moonwalk dansını yaptı. Sadece Amerika içinde 50 milyon seyirciyi ekran başına toplayan şov, dünyada da milyonlarca televizyonda yayınlandı. 1983’de Thriller’ın satışları 10 milyonu, daha sonra ise toplamda 60 milyonu geçti ve tarihte en çok satan albüm olarak rekorlar kitabına geçti. Bir başka rekor, Thriller klibi ile kırıldı. 14 dakikalık bu klip 900,000 adet satılarak en yakın takipçisini geride bıraktı. Albüm birçok ödüle hak kazandı; 8 Grammy, 7 Amerikan Müzik Ödülü, 4 Siyah Altın Ödülü, 4 Amerikan Video Ödülü, 3 MTV Ödülü ve People’s Choice Award.

  We Are The World

  1984’de Michael Jackson ve kardeşleri Victory albümünü çıkarttılar. Thriller’ın sürmekte olan etkisi ile “Victory” çift platin aldı ve Jacksons’ın en çok satan albümü haline geldi. Uluslararası basının büyük ilgisi sayesinde Jacksons’ın Victory turnesi büyük ilgi gördü. Michael Jackson, bütün turne gelirinin bağışlanacağını ilan etti. Bunun üzerine Hollywood Ticaret Odası, yıldızlar geçidine Michael Jackson’un özel yıldızını ekledi. Kariyerinin bir başka başyapıtı olan We Are The World’u 1985’de Lionel Richie ile beraber besteledi. 40’dan fazla sanatçının katıldığı We Are The World, en çok satan single olma özelliğini hala koruyor. Single satışlarından elde edilen gelirin bir kısmı, Afrika’da hüküm süren açlık ile mücadele için harcandı. Michael ve Lionel, bu performanslarıyla Yılın Şarkısı Grammy Ödülü’nü kazandılar.

  Bad

  1987’de I Just Can’t Stop Loving You ile Michael Jackson tekrar dünya müziğinin gündemini belirledi. 31 Ağustos’da müzik mağazalarına giren albüm, müzik piyasasının gördüğü en büyük sipariş olarak tarihe geçti. Bir başka ilk: Albümde yer alan Man In The Mirror, The Way You Make Me Feel, Bad, I Just Cant Stop Loving You single’larının hepsi, listelerde 1 numarada kalmayı başardı.

  Michael bad albümünün kapağında.


  Michael,128 konserlik dünya turnesine çıktı. Turne, 1989’un Ocak ayında 125 milyon dolarlık ciro ile Bad için üçüncü bir dünya rekoru kırmış oldu. Daha önce Thriller ile elinde tuttuğu En Çok Satan Klip rekorunu 94 dakikalık Moonwalker ile kıran Michael (1 milyon satış), 1989’da çıkan Michal Jackson…The Legend Continues ile (500,000 satış) eski rekorunu bir kere daha geçti. Bad ile Michael Jackson sayısız ödül ve unvan kazandı. Dehasının bütün bu ödüllerden daha belirgin kanıtı, dünya çapında elde ettiği satış rakamlarıdır. Toplam 110 milyon albümü satılan Michael Jackson, Jackson 5, The Jacksons ve arada çıkarttığı solo albümleri de eklendiğinde, 210 milyonluk satış rakamlarına ulaşıyor.

  Dangerous

  1991’de MTV Video Vanguard ödülünün adı, sanatçının onuruna Michael Jackson Video Vanguard olarak değiştirildi. Bir ay sonra Black Or White yayınlandı ve 7 hafta boyunca 1 numarada kaldı. Albümünde yer alan single yine bütün listelerde en üst sıralara kadar yükseldi. In The Closet 6 numaraya, Jam 3 numaraya yükseldi. Albüm dünya genelinde 17 milyon adet sattı. Dangerous dünya turnesinde Michael Jackson, her gittiği ülkede bir numaralı gündem oldu. Sadece Japonya’da, 500,000 seyirci Michael Jackson’u izledi. 1993 yılında bütün dünya basını Michael Jackson’ın müziğini ve kliplerini yayınlıyordu. 27. Superbowl maçının devre arasında sahne alan Michael Jackson, 100 milyon Amerika’lıyı ekran başına toplayarak bir başka rekora imza attı. Kitle kültürünün rantiyecileri 24 Şubat 1993’de 35. Grammy ödüllerinde Michael Jackson’un Yaşayan Efsane ödülünü verdi. 9 Mart’ta Soul Train Müzik ödüllerinde bir başka balon ödül olan Yılın Hümanisti ödülünü aldı.

  HIStory - Past, Present and Future Book I

  1995 Yılında Michael Jackson müzik piyasasına çift CD'lik bir albüm ile geri döndü. Tam adı HIStory - Past, Present And Future Book 1 olan albüm, hem "Onun hikayesi" hem de "Tarih" anlamında kullanılan HIStory teması üzerine kurulu. Albüm diğer Michael Jackson albümleri gibi yine Amerika ve Ingiltere listelerine 1 numaradan giriş yaptı. Albümün ilk diskinde Michael Jackson'ın Billie Jean, Beat It, Bad, Man In The Mirror, The Way You Make Me Feel, Don't Stop Till You Get Enough gibi müzik dünyasına damga vurmuş şarkılar yer aldı. İkinci diskte ise, Michael Jackson'ın yeni şarkıları yer alıyordu. HIStory'den ilk yayınlanan single Michael Jackson ve Janet Jackson kardeşlerin düeti Scream idi. 7 milyon dolara çekilen Scream klibi Michael Jackson'a "en pahalı klip" rekoru ve bir de "en iyi video" Grammy'si kazandırdı. Şarkı Amerikan Billboard listesine doğrudan 5 numaradan girerek başka bir rekora daha imza attı. Daha sonradan yayınlanan You Are Not Alone single ı ile ise Billboard listesine doğrudan 1 numaradan girmeyi başararak kendi rekorunu bir daha kırdı. Earth Song şarkısı ve videosu ile dünya sorunlarına, savaşlara ve çevre kirliliğine karşı tutumunu dile getiren Michael Jackson, Ingiltere'de 7 hafta ard arda 1 numarada kaldi. They Don't Care About Us şarkısı dünyadaki açlık ve sefalete çok güçlü bir ritm ve melodi ile dikkat çekmeyi başardı. 1996 yılında HIStory dünya turnesine çıkan Michael Jackson tam 82 konser verdi ve konserlerini ortalama 55 000 kişi katılımı ile yaklaşık 4.5 milyon kişi izledi. HISTory albümü projesi çerçevesinde, "Blood On The Dancefloor - HIStory in the Mix" albümü 1997 yılında yayınlandı. Albümde 5 yeni şarkının yanında, HIStory albümündeki şarkıların remixleri bulunuyordu. Albüm kısa zamanda 4 milyonluk bir satış rakkamına ulaşıp en çok satan remix albümü kategorisinde bir numara oldu. Blood On The DanceFloor albümü aynı zamanda yeni şarkılardan bazıları ile, Ghosts adlı 40 dakikalık kısa filmin soundrack albümü olma niteliğindeydi. Michael Jackson teknolojinin son olanaklarından yararlanarak, Ghosts kısa filminde tam 5 ayrı karakteri aynı anda canlandırarak bir ilke daha imza attı. Ghosts kısa filmi, özel bazı sinemalarda kısa süreliğine gösterime girdi ve hemen ardıdan VHS kaset şeklinde piyasaya sunuldu.

  Invincible

  Michael Jackson müzik piyasasına 2001 yılında Invincible albümü ile geri dönüş yaptı. Rodney Jerkins, R.Kelly, Teddy Riley, Babyface gibi prodüktörlerle çalışan Michael Jackson bütün çabalarına rağmen eleştirmenlerden geçer not alamadı. Ancak, albüm çıktığında yine başta Amerika ve Ingiltere olmak üzere bütün dünya ülkelerinde listelere 1 numaradan giriş yaptı. Albümden ilk çıkan single, You Rock My World oldu ve Michael Jackson yine alışıldık biçimde şarkıyı 13 dakikalık bir video ile piyasaya sürdü. Albüm yayınlandıktan kısa bir süre sonra, Sony Music ve Michael Jackson arasında anlaşmazlıkların ortaya çıktığı dedikoduları yayılmaya başladı ve 5 ay sonunda Sony Music Invincible promosyonunu tamamen durdurma kararı aldı. Albüm, o süre içerisinde dünya çapında 9 milyonluk bir satış rakkamına ulaşmıştı bile. Michael Jackson hayranları dünyanın çeşitli ülkelerinde Sony Music'i protesto gösterileri düzenlediler ve Michael Jackson da bunlardan bazılarına katılarak destekte bulundu. Ticari alanda bunlar yaşanırken, Invincible sanatsal açıdan kendi kendinin promosyonunu yapıyordu. İçinde Jazz öğeleri bulunan, sıkı bir R&B parçası olan Buterflies şarkısı Michael Jackson'ın Amerikan radyolarını uzunca bir süre egemenliği altına almasını sağladı. Ünlü gitar üstadı Santana ile birliktelik yaptığı muhteşem şarkı Whatever Happens da dünya çapındaki radyolarda çalınarak müzik severlerin kulaklarına ulaştı.

  Hakkında açılan taciz davası

  Michael Jackson 31 Ocak 2005'te yeni bir taciz davası ile karşı karşıya geldi. 6 ay süren dava sonucunda, tam 12 kişilik halk jürisi oy birliği ile Michael Jackson'u masum buldu. Avukatı "O masum, her zaman öyleydi" diye konuştu. Böylece Michael Jackson'ı karalamaya yönelik dava sonuçlandı ve Michael Jackson aklandı.

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Michael Jackson Kariyeri Forum Tarih
Michael Jackson Michael 2010 Albümü Albüm Tanıtımları 15 Aralık 2010
Yetenek sizsiniz Türkiye 3.Yari Final birincisi Kaan Baybağ Michael Jackson Diğer Videolar 24 Şubat 2010
Yetenek sizsiniz Türkiye Michael Jackson dansı süper Diğer Videolar 17 Ocak 2010
Michael Jackson'un hiç yayınlanmamış bir şarkısı çıktı.. Müzik Haberleri 5 Ocak 2010
Michael Jackson’ı anma konseri iptal edildi Müzik Haberleri 22 Aralık 2009

Bu Sayfayı Paylaş