Miao Köyü - Çin

'Yabancı Tatil Yerleri Hoteller' forumunda KaRDeLeN tarafından 9 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Miao Köyü - Çin konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Miao Köyü

  [​IMG]

  Çin'in güneybatısındaki Guizhou eyaletine bağlı Miao ve Tong Milliyetleri Özerk İli'nde yer alan Leishan ilçesinin Xijiang kasabasında bin haneli bir Miao köyü bulunuyor. Uzun bir geçmişe sahip olan bu Miao köyü, yerli ve yabancı antropologlar ve folklor araştırmacıları tarafından Miao milliyetinin kültürünün iyi korunduğu bir yer olarak kabul ediliyor.
  Miao milliyeti toplu halde Guizhou eyaletinin güneydoğusunda yaşıyor ve o bölgede sayısız Miao köyü bulunuyor.

  Ancak Xijiang kasabasında yaşayan Miao ailelerinin sayısı 1000'i, nüfusu da 6 bini buldu ve Çin'deki en büyük Miao köyü durumunda.

  Miaolar ahşaptan yapılan asmalı evlerde yaşıyor. Xijiang kasabasındaki dağ yamaçlarında kurulan asmalı evler yan yana, üst üste, dağı sımsıkı kuşatmış durumda ve uzaktan bakıldığında asmalı evlerden oluşan bir ormanı andırıyor. Xijiang'daki asmalı evlerin hepsi çınar ağacından yapılıyor ve sonbahar akşamlarında kızıl çınar yaprakları arasında ayakta duran koyu kızıl renkteki asmalı evler ve evlerin bacalarından yükselen ve havada yarı bulut, yarı sisi andıran dumanlar harika bir manzara oluşturuyor. Tianma Turizm Şirketi'nde çalışan rehber Luoyan Xijiang Miao köyünün güzelliğinden bahsederken, şunları söyledi:
  "Xijiang'a gelince göğün altındaki Miao köylerinin nasıl bir şey olduğunu öğrenirsin. Buranın çok berrak ve güzel suyu da yeşil renkli." Xijiang Miao köyü eyalet düzeyinde bir tarihi ve kültürel kasaba ve aynı zamanda Guizhou eyaletindeki korunma altına alınmış 13 kasabadan biri. "Miao milliyetinin kültür ve sanat müzesi" olarak değerlendirilen Xijiang Miao köyü, Miao milliyetinin tarihi ve kültürünün araştırıldığı "canlı fosil"dir. Miao köyüne gelen turistler Miaoların özgün yemeklerini tatmanın yanı sıra genç Miao kızlarının şarkı söyleyerek sunduğu içkiyi kabul edebilir ve kızların söylediği cennet sesini andıran güzel şarkıları dinleyebilir. Geceleri Miaoların asmalı evlerinde konaklayan turistler, asmalı evlerin balkona çıkıp sayısız asmalı evin pencerelerinden görülen ışıkları seyredebilir.

  Xijiang'a ilk defa gelen turist Chen Suoying şunları belirtti:
  "Bu defa 1000 aileli Miao köyüne geldik ve buranın çok özel olduğunu fark ettim, çünkü Guangdong'da bunları göremiyoruz. Buranın evleri çok çekici, halkı sade, suyu da son derece berrak. Çok beğendim."
  Xijiang'da lokanta açan Li Zhen, lokantasının yemeklerinden büyük çoğunluğunun Miao yemekleri olduğunu ve turistler tarafından en çok sevilenin de uzun sofrada yemek yemek olduğunu söyledi ve sözlerine şöyle devam etti:
  "Biz akrabalarımız geldiğinde hep uzun sofrada yemek yeriz. Misafirler sofranın bir tarafında, ev sahipleri de diğer tarafında oturur. Ev sahipleri ve misafirlerin karşılıklı oturması da herkesin içki içmesini sağlamaktır. Bize gelen misafirler kendilerini evlerine, akrabalarını ziyarete gelmiş gibi hissederler."

  Maio köyünden ayrılırken yakınlarınıza, dostlarınıza Miao milliyetinin geleneksel gümüş takılarını alabilirsiniz. Xijiang'da yaklaşık 20 yıldır gümüş işlemesi yapan usta Li Shining şunları kaydetti:
  "Nesillerdir gümüşçülük yapıyoruz. Çeşitlerimiz çok zengin. Ülkenin dört yanından gelen turistler bizden gümüş takılar alıyorlar."

  [​IMG]

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Miao Köyü Çin Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş