Meyve suları ilaçların etkisini azaltabiliyor

'Genel Sağlık' forumunda Fatma tarafından 23 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. Fatma

  Fatma Üye

  Meyve suları ilaçların etkisini azaltabiliyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bilim adamları, greyfurt, portakal ve elma suyu gibi meyve sularının, kalp ve kanser ilaçlarının etkisini ciddi oranda azalttığını öne sürdü.

  Kanadalı araştırmacılar ilaçları meyve sularıyla birlikte içmenin, ilaçların etkisini ortadan kaldırabileceğini kaydetti. Bilim adamları, hastaların sağlık için meyve ve meyve suyu tüketmesinin, kalp hastalığı, kanser ve organ nakli enfeksiyonlarında kullanılan ilaçlar gibi birçok ilacın yararlı etkisini yok etme riskine yol açtığını söyledi.
  İnsanların 20 yıldır greyfurt suyunun bazı ilaçların etkisini arttırdığını zannettiği ancak bunun tersine greyfurtun yüksek doz risklerini arttırdığı kaydedildi. Bu sebeple birçok ilacın reçetesinde ilaçla birlikte greyfurt yenmemesi ve greyfurt suyu içilmemesi konusunda uyarı yapılıyor.

  Öte yandan, yeni araştırmalar diğer ilaçların meyve suyuyla alınmasının tam tersi etkide bulunabileceğini ortaya çıkardı. Londra'daki Batı Ontario Üniversitesi'nden Profesör David Bailey yapılan testlerde, alerjiye karşı kullanılan 'Fexofenadine' ilaçlarının greyfurt suyuyla alınmasının, etkiyi suyla alınan ilaca göre yarıya indirdiğini söyledi. Bailey, "Bu buzdağının sadece görünen kısmı. Eminim ki bu şekilde etkilenen birçok ilaç bulabiliriz" dedi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Meyve suları ilaçların Forum Tarih
Egzotik Meyve Sularının Faydaları Nelerdir? Diyet Beslenme 18 Haziran 2011
Sebze ve meyve sularının faydaları yararları Şifalı Bitkiler 12 Nisan 2010
Çocuklara Meyve Suları Yararlı mı Çocuk Sağlığı ve Bakımı 20 Ekim 2009
Meyve Suları ve Kalorileri Diyet Beslenme 13 Ekim 2009
Light beslenmede meyve ve sebze sularının önemi. İçecekler ve Çorbalar 4 Ağustos 2009

Bu Sayfayı Paylaş