Meyve Nedir - Meyve Hakkında Bilgi

'Doğa ve Bitkiler' forumunda Mavi_inci tarafından 7 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Meyve Nedir - Meyve Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Meyve Nedir - Meyve Hakkında Bilgi

  Meyve, çiçeğin dişi organının, döllenme sonucunda farklılaşıp, yumurtalığın gelişmesiyle meydana gelen ve tohumları taşıyan organa denir.

  [​IMG]  Olgunlaşma esnasında çiçeğin ovaryumundan başka, diğer kısımları genellikle dökülür ve ovaryum olgunlaşarak meyveyi teşkil eder. Ovaryumu meydana getiren karpeller (meyve yaprağı), meyve kabuğu (perikarp) haline ve ovaryum içindeki tohum taslakları da tohum haline döner. Döllenme meydana gelmeden meyve teşekkülüne partenokarpi, böyle meyvelere de partenokarp meyve denilir.


  Meyveleri basit meyveler, küme (agregat) meyveler ve bileşik meyveler olmak üzere üç kısma ayırmak mümkündür. Basit meyveler bir çiçeğe ait bir tek ovaryumun gelişmesiyle meydana gelir. Agregat meyveler, bir çiçeğe ait birbirinden ayrı ovaryumlardan, mesela böğürtlen, çilekdut ve incirde olduğu gibi. gibi; bileşik meyveler ise birden fazla çiçeğe ait ovaryumların bir bütün olarak gelişmesiyle meydana gelir, mesela


  Meyveyi teşkil eden meyve kabuğu (perikarp), üç kısımdan meydana gelmektedir. Dıştan içe doğru dış kabuk (ekzokarp), orta tabaka (mezokarp) ile iç kısımdır ve çoğunluk sertleşmiştir (endokarp).


  Basit meyveler, kuru ve etli meyveler olmak üzere ikiye ayrılırlar. Fındık, buğday, ayçiçeği, keçiboynuzu, bakla ve fasulye kuru meyvelere misal verilebilir. Etli meyveler de üzümsü (bakka) ve eriksi (drupa) olmak üzere ikiye ayrılır. Üzümsü meyvelerde dış kabuk (ekzokarp) ince ve zarımsıdır. Orta (mezokarp) ve iç (endokarp) kısım etlidir. Bu tip meyvelere üzüm, portakal, limon, kabak misal gösterilebilir. Eriksi meyvelerde ise iç kısım (endokarp) sertleşmiştir. Erik, kiraz, şeftalide olduğu gibi.


  Türkiye'de yetiştirilen bazı meyve türleri
  Erik,Şeftali,Kayısı,Kiraz, Vişne,İğde,Kuşburnu,Elma, Armut,Ayva,Alıç,Muşmula, Ceviz,Badem,Fındık,Kestane, Üzüm,Çilek,Karadut,Ahududu, Böğürtlen,Limon,Portakal, Mandalin,Kırmızılimon,Tatlılimon, Nar,Trabzon Hurması,İncir,Kivi, Artvin Hurması,Zeytin,Yeni Dünya, Keçiboynuzu,Muz ve Hurma'dır
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Meyve Nedir Meyve Forum Tarih
Meyve nedir, meyve çeşitleri nelerdir? Doğa ve Bitkiler 2 Kasım 2011
Lime Meyvesi Nedir - Lime Meyvesi Hakkında Bilgi Doğa ve Bitkiler 12 Nisan 2011
GOJİ nedir - Goji berry meyvesi faydaları yararları Şifalı Bitkiler 16 Şubat 2011
Meyve Salatası Tarifi - Meyve Salatası Yapılışı - Meyve Salatası Tarifi Nedir Kebaplar ve Salatalar 2 Mayıs 2010
Meyve Pufu Tarifi - Meyve Pufu Nasıl Yapılır - Meyve Pufu Tarifi Nedir Tatlılar ve Reçeller 12 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş