Meyvalı Köyü Bigadiç Balıkesir

'Marmara Bölgesi' forumunda DeMSaL tarafından 18 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Meyvalı Köyü Bigadiç Balıkesir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bigadiç Meyvalı Köyü - Meyvalı Köyü Hakkında - Meyvalı Köyü Tanıtımı - Meyvalı Köyü Resimleri

  Köy Muhtarı: Selahattin ÖZ

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: (0 266) 625 31 12

  Meyvalı, Balıkesir ilinin Bigadiç ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün eski adı Dervişler olup geçen 10-15 yıl içinde değiştirilmiştir.köyün yeni adı meyvalı olmuştur.Meyvalı olmasının nedeni çeşitli meyvelerin yetiştiriliyor olmasıdır.Köyde birkaç çeşit meyve yetiştirilmektedir.Örneğin;elma ,armut,erik,kiraz yetiştirilmektedir.

  Kültür

  Köy gelenek ve göreneklerine bağlı insanlar tarafından oluşmuştur.Örneğin düğünlerinde kırmızı gelinlikle kız alınır.Davul zurna ile oyunlar oynanır.Bayramlarda Türkiyenin çeşitli yörelerine taşınmış köy mensupları bir araya gelir ve bayramlaşırlar.

  Düğünlerde kına gecesi akşamı gelin beyaz gelinlik giyer ve sazlı sözlü orkestra eşliğinde güzel bir kına gecesi olur ve gelin hanım ile damat beyin eline kına yakılır bu şekilde kına gecesi de bitmiş olur ertesi gün gelin hanm annesi,nin evinden elleri kınalı ve üzerinde kırmızı şaldan yapılmış güzel bir gelinllik ile damatbeyin evine gider.düğünlerde keşkek dövülür gelen misafirlere ikram edilir. Köy düğünlerini köylülerden şu arkadaş kamerası ile canlı canlı çekerek o günlerin unutulmamasını sağlamaktadır.Remzi KARAOĞLU Meyvalı köyü/Bigadiç/Balıkesir.köyde 3tane kahvehane,2tane market bulunmaktadır.köye 30dk uzaklığinda bir merası vardır kulat çiftliği,burda köylülerden yarısından çoğunun arazisi bulunmaktadır.köyde 1tane camii vardır kulat denilen çiftliktede 1 tane camii vardır.köylülerin geçim kaynağı orman,hayvancılık ve çiftçiliktir.çok eskiden köydeki saat tamirlerini saatçı Mustafa BULAT,yaparmış.herkes bi türlü geçimini bulmuş.allah herkesin yardımcısı olsun.
  YAZAN:Remzi KARAOĞLU
  TARİH:15.05.2009
  ŞAFAK: DOĞAN GÜNEŞ

  Coğrafya

  Balıkesir iline 105 km, Bigadiç ilçesine 67 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Marmara Ilıman iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus : 2000 - 719

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır,ama birazda ormancılık yaygındır köyün etrafının ormanlarla çevrili olması bunda temel etkendir.Köylü dağdan kestiği çamları kabuklarını soyup tomruk olarak meyvalı köyü orman deposuna kamyon ve traktörleriyle götürmektedir.Burada istiflenen tomruklar çeşitli müteahhitlerce alınıp mobilya,yakacak vs. de kullanılmaktadır.

  Aslında köyün ekonomisi tarıma dayalıdır diyemeyiz. Çünkü köylü kendi yiyeceği kadarını ekip biçmektedir ve köyün ekonomisi git gide çökmektedir.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol toprak olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Meyvalı Köyü Bigadiç Forum Tarih
Meyvalı Köyü Atakum Samsun Samsun Tanıtımı 6 Mayıs 2010
Meyvalı Köyü Merkez Samsun Samsun Tanıtımı 6 Mayıs 2010
Meyvalı Köyü Fındıklı Rize Rize Tanıtımı 21 Nisan 2010
Meyvalı Şehit Mustafa Yıldız İlköğretim Okulu Bilgileri Bigadiç Balıkesir Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 23 Ocak 2012
Karışık Meyvalı Kek Tarifi Yapılışı Pasta ve Hamur İşleri 9 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş