Meyankökü Beyne Faydalı

'Şifalı Bitkiler' forumunda KaRDeLeN tarafından 12 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Meyankökü Beyne Faydalı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Meyankökü Beyne Faydalı

  [​IMG]


  ABD'de yapılan bir araştırmada, meyankökünden elde edilen ve ''carbenoxolon'' olarak bilinen bir bileşimin, beyinde yaşlanmaya bağlı akıl faaliyetlerinin azalmasına neden olan bir enzimin oluşmasını engellediği belirlendi.
  Ulusal Bilimler Akademisi Raporları'nda da yayınlanan araştırmaya göre, bu bileşimi günlük olarak alan sağlıklı yaşlılarda sözel akıcılığın arttığı, diyabetli yaşlıların da sözel hafızalarında canlanma saptandı.
  Nefes darlığı ve yüksek tansiyona yararlı

  Araştırmada, 55-75 yaşlarında 10 sağlıklı erkek ile diyabetli 12 yaşlıya rasgele seçilerek günde 100 mg carbenoxolon veya plasebo verildi. 4 hafta sonra sağlıklı erkeklerden bu bileşimi alanların sözel akıcılık testlerinde daha iyi performans sergiledikleri tespit edildi.
  Diyabetli yaşlılardan 6 hafta süreyle bu bileşimi alanlarda da sözel hafıza yeteneğinde artış görüldü. Grip, nezle, anjin ve nefes darlığına faydalı olduğu, öksürük ve balgam söktürdüğü ve yüksek tansiyonu düşürdüğü bilinen meyankökü, ABD'de, ''licorice'' adıyla sık tüketilen bir şekerleme. Türkiye'nin ihraç maddelerinden meyankökü, son yıllarda ilaçtan çok tütün, şekerleme ve meşrubat sanayiinde kullanılmaya başlandı.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Meyankökü Beyne Faydalı Forum Tarih
Beyne iyi gelen besinler hangileridir Diyet Beslenme 27 Nisan 2014
Pozitif Düşüncenin Beyne Etkisi Nedir Seviyeli-Ciddi Konular 1 Mart 2011
Duanın Beyne ve Bedene Etkileri Dualarımız Dua paylaşımları 7 Temmuz 2010
Bunlar beyne iyi geliyor Genel Sağlık 19 Mart 2010
Gündüz uykusu beyne yarıyor Genel Sağlık 21 Şubat 2010

Bu Sayfayı Paylaş