Meyan Kökünün Faydaları Yararları

'Şifalı Bitkiler' forumunda SeLeN tarafından 27 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Meyan Kökünün Faydaları Yararları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  meyan kökü - meyan kökü neye iyi gelir - meyan kökü ham-ngi rahatsızlıklarda kullanılır

  [​IMG]

  Hoş ve tatlı bir tadı olan bir tür ottur.

  Meyan kökünün faydaları : Göğsü ve Akciğeri temizler. Grip, Nezle, Anjin ve Nefes darlığında faydalıdır. İdrar söktürür. Mide ülserini ve Gastrit'i tedavi eder. İştah açar, hazmı kolaylaştırır.

  Boğaz huşunetine, öksürüğe, Akciğer hastalıklarına faydalıdır. Bunlar için meyan kökünü suda kaynatıp içmelidir. Yaralı ve cerahatli mesane için gayet iyidir. Böbrek hastalıklarının hepsini giderir. Sidik yakmasını giderir. Vücuda rahatlık verir ve yüksek tansiyonu düşürür. Kabızlığı giderir.

  Meyan kökünü keçi sütünde kaynatıp içme; bevl yeli için kuvvetli devadır. Ancak fazlası, tiryakilir yapar ve zararlı olur. Meyankök ünü İzmir siyahı denilen üzümle yahut mutlak kuru üzümle ve deniz mercimeğiyle suda kaynatıp içmelidir. Sidik yollarını yumuşatmak, göğüste biriken balgamı, kesif bozuk hildları dağıtıp çıkarmak için şu reçeteyi uygulamak gerekir.

  35 gram meyan kökü, 35 gram incir, 17 gram anason tohumu, 17 ram reziyane tohumu ile yarım avuç miktarı zufayı birbirine karıştırıp ezdikten sonra, 1,5 kg suda üçte biri gidinceye kadar kaynatılmalı. Sonra da süzmeli, her sabah yataktan kalkınca bundan iki fincan ılıkça içmeli. Biraz şeker ilave olunursa daha iyi olur.

  Böbrek ve mesanede taş ve kum olmasından korumak için ise; şu ilaç tecrübe edilmiş bir şifalı devadır.

  35 gram meyan kökü, 35 gram hatmi kökü, 35 gram ebe gömeci kökü, 17 gram deniz mercimeciği ile 17 gram muşmula çekirdeğini ezdikten sonra üzerine 1250 gram su döküp yarısı kalıncaya kadar kaynatıp süzerek haftada iki defa sabahları aç karına içilmelidir.  alıntı
   

 2. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Meyan Kökü Bitkisi - Meyan Kökü Bitkisi Faydaları -Meyan Kökü Bitkisi Yararları -Meyan Kökü Nedir

  Meyan Kökü Nedir:
  Sari-mavi veya kahverengi çiçekler açan, 0,4-2 m yüksekliginde, çok yıllık çalımsı bitkilere “meyan” denir. Yaprakları parçalı, yaprakçıklar 4-7 çiftlidir. Çiçekler başak seklinde durumlar yapar. Meyveleri düz ve salgı tüylüdür. Meyan bitkisinin 6 türü Türkiye’de yetişmektedir. Daha çok Güney, Orta ve Doğu Anadolu’da yaygınlık göstermektedir. Bir kısmının kökleri tatlı, bir kısmının ise acıdır.

  Meyan kökü bitkisi faydaları:


  *Göğüs hastalıklarında etkilidir : Göğsü yumuşatır, balgamı söktürür, ateşi düşürür, öksürüğü keser; nezle ve bronşitte iyileştiricidir. Solunum yollarında mukozayı korur, boğaz ağrılarına iyi gelir.
  *Yatıştırıcı ve rahatlatıcıdır.
  *Özellikle çocuklar için hafif müshil etkisi vardır.
  *Bedeni güçlendirici toniktir.
  *Mide yanmaları, gastrit ve mide ülserlerinde iyileştirici etkiler yapar.
  *Karın ağrılarını geçirir.
  *İdrar söktürücüdür.
  *Grip, nezle, anjin ve nefes darlığında faydalıdır.
  *Öksürük ve balgam söktürür.
  *Vücuda rahatlık verir.
  *Yüksek tansiyonu düşürür.
  *Mide – 12 parmak bağırsağı ülseri ve gastriti tedavi eder.
  *İştah açar, hazmı kolaylaştırır.
  *İnce bağırsak iltihaplarını giderir.
  *Vücuda serinlik verir.
  *Kabızlığı giderir.
  *Fazlası tiryakilik yapar ve zararlı olur.

  Meyan Kökü Kullanımı:
  Meyan kökü çayı ve meyan kapsülleri şeklinde alınabilir. 100-520 miligramlık kapsülleri vardır.

  Meyan çayı : Yarım kahve kaşığı kıyılmış meyan kökü üstüne bir fincan kaynar su döküldükten sonra 5 dakika demlenir ve süzülerek içilir.

  Meyan balı : Meyan balı meyan köklerinin kaynar suyla karıştırılmasından sonra alçak basınçta yoğunlaştırılması yoluyla yapılır. Siyah renkte sert bir yapıdadır. Toz veya çubuk halde satılır.

  Özelikle güney illerimizde meyan şerbeti kullanımı oldukça yaygındır.

  Meyan kökü geleneksel Çin tıbbında da kullanılan bir bitkidir. Meyan ekstresi Avrupa ve Amerikada da eczanelerde satılmaktadır.


  Meyan Kökü Şerbeti:

  Özellikle Adana’da çok yaygın olan bu şerbetin bir diğer (yöresel) ismi de “aşlama” yada “haşlama” olup; hafif şekerli ve kendine has (coca-cola’yı andıran) tadı ile, yörede, bilhassa yazın çok revaçta olan, sağlık açısından da faydaları kanıtlanmış bir içecektir.

  Malzemeler : 1 kök meyan kökü (1 avuç dolusu) , 5 litre kadar su.

  Yapılışı : 1 avuç dolusu ezilmiş meyan kökü alınır. Derin bir tencereye konur. Üzerine bol su konur. (Yaklaşık 1 avuç dolusu meyan kökü için 5 litre) Birkaç saat, – tortusu dibe çökene ve meyan kökü, kendine has koyu rengini ve tadını suya bırakana kadar- bekletilir.

  Dikkatlice tel süzgeçten geçirilir. Meyan şerbetinin berrak ve tortusuz olması için, tekrar bir müddet daha dinlendirilir. Temiz bir çift kat tülbentten süzülerek sürahiye veya şişelere aktarılır. Şerbetin tadı kontrol edilir. Gerekirse, tekrar süzülerek, bir sürahiden diğerine boşaltılır ve eğer kıvamı da koyu ise, acılığını gidermek ve tadını ayarlamak amacıyla, yeteri kadar su eklenir.

  Dikkat edilmesi gereken nokta ; meyan şerbetinin dibine tortular birikeceği için, şerbetin dibindeki kısmı, yaklaşık 2 parmak kadar bırakmaktır. Aksi takdirde şerbet bulanık olur. (Şerbetin dibindeki tortulu kısmı ve ıslanmış meyan kökü atılır.

  Soğutularak servise sunulur. Arzuya göre birkaç karanfil, çubuk tarçın eklenebilir ise de, orijinal meyan şerbeti sade olarak hazırlanır.

  Meyan Kökünün Yan Etkileri:
  Meyan kökünün faydaları meyan kökünün kullanımı nın bilinçli şekilde uygulanmasından geçiyor.

  Sürekli ve yüksek miktarda alımından kaçınılmalıdır. Altı haftadan daha uzun bir süre yüksek miktarda alımı toksik etkiye neden olabilir. Kullandıktan sonra 3 hafta ara verilmesi tavsiye edilmektedir.


  Günlük en yüksek doz -600 mg glisirizin- aşılmamalıdır.  Meyan kökü kullanımı potasyum kaybına yol açabileceği için potasyum içeren yiyecekler de alınmalıdır.

  Yüksek tansiyona sebep olabilir. Tansiyon ilacı kullananlar aynı anda meyan kökü kullanmamalıdır.

  Kalp hastalarının kullandığı ilaç olan Digoxin alanlar meyan otu kullanmamalıdır.

  Vücutta sıvı birikmesine yol açabilir.

  Böbrek rahatsızlığı bulunanlar kullanmamalıdır.

  alıntı


   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Meyan Kökünün Faydaları Forum Tarih
Meyan Kökünün Faydaları Yararları Nedir Şifalı Bitkiler 27 Temmuz 2011
Meyan kökünün faydaları nelerdir Şifalı Bitkiler 11 Mart 2011
Meyan Meyan 2011 Albümü Albüm Tanıtımları 5 Ocak 2011
Kermeyan Köyü Malkara Tekirdağ Tekirdağ Tanıtımı 3 Mayıs 2010
Meyankökü Beyne Faydalı Şifalı Bitkiler 12 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş