Mevsimler Duygulanım Bozukluğu

'Psikoloji' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 6 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Mevsimler Duygulanım Bozukluğu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  MEVSİMSEL DUYGULANIM BOZUKLUĞU

  Mevsimsel değişikliklerle ortaya çıkan depresyon atağıdır. DSM IV’e göre önemli bir depresyon türüdür. Kış depresyonu ve yaz depresyonu olmak üzere iki tipinden söz edilebilir.

  Kış depresyonu sonbaharda başlar, kışın devam eder. Belirtileri artan uyku hali, kilo artışı, aşırı karbonhidratlı beslenme ihtiyacı, gerginlik, sinirlilik, insan ilişkilerinde zorlanma, ellerde kollarda uyuşma ağırlaşma, yorgunluktur.

  Yaz depresyonu baharda başlar. Tipik depresyon belirtileri gösterir. Uyku, iştah azalır ve kilo kaybı vardır.

  Mevsime bağlı bu depresyon atakları birincil sağlık problemi olarak görülür. Yaşam boyu prevelansı ( görülme sıklığı ) yüzde 17.1’dir. Genel populasyonda yüzde 4- yüzde 6’dır. Kadınlarda dört kat fazladır. Kış ve yaz depresyonlarında tedaviler farklıdır. Kış depresyonunda light terapi ( fototerapi ), psikoterapi ve monoaminoksidaz ( MAOI ) inhibitörleri uygulanır. Yaz depresyonları mevsimsel olmayan depresyonlarda kullanılan anti-depresanlarla tedavi edilir. Bazı uzmanlar mevsimsel duygulanım bozukluğunu ayrı bir sendrom olarak değerlendirir. Ancak belirtiler kış depresyonu atipik depresyon türleriyle, yaz depresyonu da tipik depresyonla örtüşmesi yüzünden tanımlanmada zorluklarla karşılaşılmaktadır.
   

Bu Sayfayı Paylaş