Mevsimler 2 gün kaydı

'Bilim & Teknoloji' forumunda NeslisH tarafından 25 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Mevsimler 2 gün kaydı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bilim adamları yılın en sıcak günü ve baharın başlangıcının artık tam olarak 1,7 gün daha erkene kaymış olduğunu ve bundan sonraki araştırmaların bu gerçeğin ışında sürdürülmesini gerektiğini iddia ediyolar.
  Dünya'nın altını üstüne getirmeye devam ediyoruz. İşte insanlığın Dünya'ya attığı son gol. Son yıllarda ağaçların beklenenden erken çiçek açtığı dikkatinizi çekti mi? Aynı şekilde kuşlar da eskiye oranla göç tarihlerini değiştirdiler. Bilim adamları bu iki değişiklikten yola çıkarak gerçekleştirdikleri bir araştırmada mevsimlerde 2 günlük bir kayma gerçekleştiğini ortaya koydular.
  Kaliforniya, Berkeley ve Harvard Üniversitelerinin ortak çalışmasında dünya üzerindeki sıcaklığın 1850 yılından beri ne gibi değişiklikler yaşadığı ölçüldü. Ölçümlerde 1850 ile 1950 yılları arasında kayda değer bir değişik gözlenmezken 1950 yılından beri mevsimlerin kaymaya başladığı ortaya çıktı.

  Bu hemen akla ozon tabakası ve küresel ısınma sorunlarını getirebilir. Bilim adamları bunu reddetmemekle birlikte, ölçümlerin okyanus yüzeylerinde gerçekleştirilen kısımlarında sıcaklıkların ciddi değişiklikler göstermediğini ifade ediyorlar. Bu da ortaya çıkan bu mevsim kayması sonucunun küresel ısınmadan bağımsız fakat aynı şekilde insan faktörü yüzünden meydana geldiğini ortaya koyuyor. Bilim adamları yılın en sıcak günü ve baharın başlangıcının artık tam olarak 1,7 gün daha erkene kaymış olduğunu ve bundan sonraki araştırmaların bu gerçeğin ışında sürdürülmesini gerektiğini iddia ediyolar.
  mynet
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mevsimler gün kaydı Forum Tarih
İngilizce Türkçe Günler Aylar ve Mevsimler İngilizce Tercümeler 22 Eylül 2011
Arapça Türkçe Günler Mevsimler Diğer Dillerde Tercümeler 10 Ağustos 2010
İspanyolca Aylar Günler Yıllar Mevsimler Diğer Diller 11 Nisan 2009
Rusca gunler ,mevsimler, aylar Rusça Tercümeler 14 Mart 2009
Mevsimler Boy Attı Bugün Şiirler 9 Mart 2009

Bu Sayfayı Paylaş