Mevsimine göre hayvanlar

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 10 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mevsimine göre hayvanlar konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  kış mevsiminde hangi canlılar görülür?

  Kış aylarında soğuk havanın etkili olması canlıların yaşamlarını yakından etkilemektedir. Canlıların besin ve iklim koşullarına göre değişiklik göstermesi görülüyor. Bazı canlılar kış soğuğuna karşı savunma almadan yaratılışlarında vücutlarında yağlar ve deriler onların soğukta donmasını önlemektedir.

  Kutup ayıları: Aklımıza gelen ilk isimlerden birisidir soğuk havalarda yaşarlar ve üşüdükleri hiç görülmez. Yağ tabakası ve derilerinin kalın olması onları korumaktadır. Buzlu suda avlanmaya çıkabilir karların üstünde uyuyabilirler. Yetişkin bir kutup ayısı 2.5 metre boyuna ulaşır 800kg ağırlığında olmaktadırlar.

  Kutup kuşları: Kar tavuğu olarak bilinen “Tarmagin” adındaki kuşlardır. Yaşamlarının büyük kısmını kutupların dondurucu soğuklarında geçirirler. Tüyleri mevsime göre renk değiştirir. Kamuflaj olması ile diğer canlılara yem olmaktan kurtulur.

  Kutup tilkisi: Dondurucu soğuklarda yaşayan canlılardan birisi olur. Sahip olduğu kürkü onu dondurucu soğuklardan korur. Kar ve buz kaplı alanlarda sorun yaşamadan yaşamını sürdürmektedir.

  Deniz aslanları: Kutup sularında yaşayan deniz canlılarından birisi sahip oldukları derileri ve altındaki yağ tabakasından dolayı hiç etkilenmeler.

  Kutup böceği: Soğuk havada yaşayan canlılardan birisidir. Vücut sıcaklığını -20 dereceye kadar tutabilir yaşamını sürdürebilmektedir. Vücudunun ürettiği gliserol kanın ve sıvı maddelerin donmasını engelleyerek soğuğa karşı dirençli olmasını sağlamakta. Kutup böcekleri -87 derecelik havalarda dahi yaşayabilmektedirler.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 21 Nisan 2015

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mevsimine göre hayvanlar Forum Tarih
Mevsimine göre sağlık Genel Sağlık 3 Ocak 2009
2010 yaz mevsimine giyim hazırlıkları Bayan Giyimi & Bayan Modası 8 Şubat 2010
Kabul Eder Misin Beni Dört Mevsimine? Şiirler 30 Kasım 2009
|| Kış Mevsimine Geri Dönelim mi? || Doğa Manzara Resimleri 16 Haziran 2009
Yerel yönetimlerin temel görevleri nedir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş