Mevsim Geçişlerinde Beyin Kanaması Riski Artırıyor

'Genel Sağlık' forumunda Mavi_inci tarafından 11 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Mevsim Geçişlerinde Beyin Kanaması Riski Artırıyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mevsim Geçişleri Beyin Kanaması ilişkisi

  Nöroşirurji profesörü Dr. Mustafa Bozbuğa, beyin damarı baloncuğu kanamalarının ilkbahar ve sonbahar gibi geçiş mevsimlerinde daha sık görüldüğünü söyledi.

  [​IMG]

  Beyin kanamalarının büyük çoğunluğu, beyin damarı anevrizmalarının (baloncuk) yırtılıp kanamaları sonucunda ortaya çıkıyor. Anevrizmaların, çoğu hastada doğuştan gelen bir kusur üzerine çevresel veya sonradan oluşan faktörlerin eklenmesiyle ortaya çıktığı belirtiliyor.

  Anevrizmaların genellikle tansiyondaki ani değişikliklerle yırtıldığına işaret eden Ümraniye Hisar Intercontinental Hospital Nöroşirurji Bölümünden Prof. Dr. Mustafa Bozbuğa, ''Beyin damarı baloncuğu kanamaları muhtemelen basınç değişikliklerinin daha belirgin olması nedeniyle ilkbahar ve sonbahar gibi geçiş mevsimlerinde daha sık görülmektedir'' diye konuştu.

  Bozbuğa, bu tür kanama geçiren hastalarda seyir ve sonucu etkileyecek en önemli şeyin, hastalığın erken teşhis edilip, hastanın donanım ve ekip açısından yeterli, bu ameliyatların yapılabildiği merkeze acilen ulaştırılması olduğunu kaydetti. Kanamaların, ani ve çok şiddetli baş ağrısı, bulantı, kusma, bilinç bozukluğu gibi belirtileri olduğuna dikkati çeken Bozbuğa, bu durumun her yaşta görülebilmekle birlikte daha çok orta yaş grubunda ortaya çıktığını söyledi.

  GECİKME, GERİ DÖNÜŞÜMSÜZ KAYIPLARA NEDEN OLUR

  Teşhis ve tedavide yapılan hata ya da gecikmelerin hastada geri dönüşümü mümkün olmayan ağır nörolojik fonksiyon kayıpları ya da hastanın kaybı ile sonuçlanabildiğini de belirten Bozbuğa, bu hastalarda geciktirilmeden, doğru ve eksiksiz yapılan tedavi ile çok iyi sonuçlar alınabildiğini ifade etti.

  Alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mevsim Geçişlerinde Beyin Forum Tarih
Mevsim geçişlerinde saç bakımı Güzellik & Bakım 12 Kasım 2009
Günümüzdeki mevsimlik işçiler ile Orta Çağ Avrupası çiftçileri arasındaki farklar ve benzerlikler Sorular ve Cevaplar 18 Ocak 2017
Dünyanın hareketinin mevsimlerin oluşmasına etkisi var mıdır kısaca Uzay ve Gökyüzü 7 Mart 2016
Mevsimlik göç nedir sebepleri sonuçları Eğitim Bilgileri 29 Ocak 2016
Ülkemizde mevsimler hayatımızı nasıl etkiler? kısaca Sorular ve Cevaplar 7 Nisan 2015

Bu Sayfayı Paylaş