Mevlana haftası ne zaman tarihi

'Özel Gün ve Geceler' forumunda Mavi_Sema tarafından 12 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Mevlana haftası ne zaman tarihi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  mevlana haftası ne zaman,
  mevlana haftası hakkında bilgi,
  mevlana haftası ne zaman kutlanır

  2-9 Aralık MEVLANA HAFTASI

  [​IMG]

  Mevlana Haftası- Mevlana Hakkında Bilgi

  Mevlana haftası her yıl Aralık ayının ilk haftasında kutlanmaktadır..
  İnsan düşüncesine yepyeni bir mesaj veren ve İslam düşünürlerinin fikir sistemlerini, inanç akidelerini ruh, akıl ve sevgi üçgeni içinde sunan, insanlığa ahlak, din, ilim ve akıl yolunda heyecan katarak yeni ufuklar açan Mevlana Celaleddin-i Rumi, müstesna yüce bir varlık, ilahi bir ışık, manevi bir güneş, Muhammed Ali’nin bendesidir.
  Bugüne kadar gönüller tutuşturan ve bundan sonra da insanı etkilemeye devam edecek olan Veli, kutup, pir, insan-ı kâmil, büyük şair gibi sıfatlarla isimlendirilen bu büyük insan hepimize ışıktır.

  Gönüller sultanı Hz. Mevlana aşkın kemalidir; ama yalnız aşkın mı? Hayır, O tüm güzelliklerin kemalidir, ilmin de hikmetin de, aklın da…

  O’nun insan düşüncesine verdiği en büyük mesaj Aşk, Sevgi ve Birliktir.
  O, bir veli hüviyetiyle gönüller coşturmuş, bir pir, bir mürşit olarak insan kalbini saflaştırmış, bir bilgi kaynağı olarak insan aklını nur ile yıkamış, akıl ve gönülleri kirden kurtarmış, gelmiş geçmiş tüm peygamberlerin temsilcisi olmuştur.

  Onun içindir ki hangi âlim Mevlana’yı tanısa yücelmektedir. O’nun yoluna gönül koyan herkes kemale, sevgiye, insanlığa, bilgeliğe, hoşgörü ve yüksek ahlaka ulaşmaktadır.
  O, hiç bir şeyi inkâr etmez ama her şeyi birler, bütünleştirir ve sevdirir. O, kimseyi ayrı görmez. Çünkü O, her şeyin Allah’ın zuhuru ve tecellisi olduğunu bilir ve bunu insan gönlüne ve insana hal olarak yansıtır.

  Mevlana aziz ve yüce bir üstad’dır. Tek başına bir sistemdir, bir hayat ve bir düzendir. Ahlakı, ilmi, hikmeti, sevgisi, aklı, tavrı, idraki, davranışları ve he rşeyi ile yüceliği öğreten bir HAL ABİDESİ’dir. Peygamber-i zişan’ın gerçek temsilcisi, aşkın ve aklın en yüksek öğesi ve gerçeğidir.

  “İnsan yaratılmışların en şereflisidir” düsturuyla her dilden, her dinden, her renkten insanı kucaklayan Hz. Mevlana sevginin, barışın, kardeşliğin, hoşgörünün sembolüdür.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mevlana haftası zaman Forum Tarih
2013 Yılı Mevlana Haftası Ne Zaman? Seviyeli-Ciddi Konular 28 Eylül 2012
Mevlana Haftası Ne Zaman 2012 Özel Gün ve Geceler 12 Kasım 2011
Mevlana Haftası İle İlgili Yazı Örneği Makaleler-Denemeler 27 Kasım 2013
Mevlana Haftası Şiirleri Şiirler 13 Kasım 2011
Mevlana Haftası Tarihi Özel Gün ve Geceler 13 Kasım 2011

Bu Sayfayı Paylaş