Metallica Biyografisi.Metallica Albümleri.Metallica Resimleri

#1
Sponsorlu Bağlantılar
1981 yılında Lars Ulrich (davul), Los Angeles gazetesine ilan vererek birlikte müzik yapabilecek kişilerle görüşmek istediğini belirtir. İlk telefon, bir basımevinde çalışan 18 yaşlarında lise mezunu bir gençten, James Alan Hetfield’dan gelir ve 1 Mayıs 1981’de Lars ve James tanışır. Sert sesi, farklı armonisi ve yeniliğe açık gitar virtiözitesiyle James Hetfield (gitar, vokal), grubun vokal ve gitaristliğini üstlenerek grubun temelleri atılmaya başlandı…

Los Angeles’da kurulan heavy metal grubu Metallica’nın ilk kadrosunda Ron McGovney (bas gitar) ve Lloyd Grant (gitar) bulunuyordu. İsmini ilk başta ‘Metal Mania’ olarak belirleyen grup, müzikal tarz olarak Black Sabbath, Diamond Head, Motörhead, Saxon, Thin Lizzy ve Judas Priest gibi dönemin metal gruplarından etkilenirken, aynı zamanda Misfits, The Ramones ve Discharge gibi punk gruplarını da kendisine örnek aldı.

İlk kayıt “Hit The Lights”ı 1982 senesinde Metal Blade Records’un yayınladığı derleme albüm “Metal Massacre”a eklemeyi başaran Metallica, aynı dönemde gitarist değişikliğine gitmek amacıyla yerel bir gazeteye ilan verdi. Bu ilana o zamanlar ‘Panic’ adlı grupta çalan Dave Mustaine cevap verdi ve denemelerin ardından Mustaine gruba katıldı. Aynı sene basçı McGovney’in garajında bir demo kaydeden grup, bu demoyu “Ron McGovney’s 82 Garage Demo” adı altında çevreye dağıttı. Bu demo içerisinde 7 tane yorum parçasına yer veren topluluk, iki bestesini de demoya ekledi. Bir diğer demo “Power Metal Demo”da aynı sene kaydedilirken, bir kaç ay sonra “No Life ‘Til Leather” adlı demo piyasaya sürüldü ve grubun ismi yavaş yavaş müzik çevresinde duyulmaya başlandı.

1982 senesinin sonuna doğru “Metal Up Your Ass” adlı konser demosunu yayınlayan Metallica, 1983 senesinde kadro değişikliğine gitti. Basçı Ron McGovney gruptan ayrılırken, ‘Trauma’ basçısı Cliff Burton kadroya eklendi. Burton’ın San Francisco’da olması sebebiyle buraya geçen grup, bu kadroyla aynı sene “Megaforce Demo” adlı demoyu hazırladı ve Metallica artık dönemin ‘Bay Area Thrash Metal’ grupları arasında sayılıyordu. New York’a geçen ve Megaforce Records ile anlaşma imzalayan topluluk, anlaşmadan kısa bir süre sonra yine kadro değişikliğine gitti. Alkol ve uyuşturucu problemleri yaşayan Mustaine, Ulrich ve Hetfield tarafından kadrodan çıkartılırken, ‘Exodus’ grubunun gitaristi Kirk Hammett grubun yeni gitaristi oldu.

1983 senesinde “Kill’Em All” adlı ilk albümünü piyasaya süren Metallica, bu albümle oldukça sert ve hızlı bir sounda bürünüyordu. Özellikle albümdeki “Seek & Destroy”, “Jump In The Fire” ve “The Four Horsemen” ile dikkat çeken grup, “Anesthesia (Pulling Teeth)” parçasındaki Burton’un bas solosuyla da müzikseverleri etkilemeyi başardı. Albümün sözlerinde dünyada süre gelen baskılara tepki gösteren topluluk, bu albümle dönemin klasiklerinden birine imza atıyordu.

1984 senesinde “Ride The Lightning” adlı 2. albümünü piyasaya süren Metallica, bu albümde bir önceki albüm gibi yine sert ve hızlı parçalara yer verdi. Aynı zamanda “Fade to Black” ve “The Call of Ktulu” gibi temposu düşük parçaları da albüme ekleyen grup, “Creeping Death” ve “For Whom The Bell Tolls” gibi parçalarla da döneme damgasını vuruyordu. Bu albümle hayran kitlesini genişleten topluluk, albüm sonrasında plak şirketlerinin dikkatini çekti ve Elektra Records ile anlaşmaya vardı.

1986 senesinde “Master Of Puppets” adlı 3. albümünü yayınlayan Metallica, bu albümle gerçek çıkışını yakaladı. Özellikle albümde yer alan “Master Of Puppets” ve “Welcome Home (Sanitarium)” ile dikkat çeken grup, bu albümle Amerika listelerine girdi ve 29 numara oldu. Tüm zamanların en iyi heavy metal albümlerinden birisi olarak kabul edilen “Master Of Puppets” sonrası grup, Cliff Burton’ın aynı sene İsveç’de bir otobüs kazası sonrası ölmesiyle sarsıldı. Burton’ın ölümüyle yeni basçı arayışına geçen topluluk, ilk denemelerden sonra ‘Flotsam And Jetsam’ basçısı Jason Newsteed’i kadrosuna ekledi.

1987 senesinde “The $5.98 EP: Garage Days Re-Revisited” adlı EP’yi piyasaya süren Metallica, bu EP ile yeni basçı Jason Newsteed’i hayranlara tanıttı. Altı gün içerisinde kaydedilen EP’de Diamond Head, Holocaust, Killing Joke, Budgie ve The Misfits’e ait beş tane şarkıyı baştan yorumlayan grup, 1988 senesinde 4. stüdyo albümünü yayınladı.

1988 senesinde piyasaya sürülen “…And Justice For All” ile politik ve sosyal konulara dikkat çeken Metallica, sound olarak ise bir önceki albümlerindeki ‘thrash metal’in özelliklerini bu albüme de yansıttı. Uzun süreli parçaların yer aldığı albüm, özellikle davul ve gitar riffleriyle beğeni toplarken, bas soundu çoğu eleştirmence beğenilmedi. Bunun sebebi Newsteed’in grupta yeni olması ve bas bölümlerinin istenildiği gibi hazırlanamaması olarak açıklandı. Amerika listelerinde 6, İngiltere listelerinde 4 numara olan albümden iki tane single yayınlandı; “One” ve “Harvester Of Sorrow”. “One” parçasına çekilen ilk video klipleriyle MTV’de sıkça ekrana gelmeye başlayan grup, 1989 senesinde Grammy’lere “En İyi Hard Rock/Metal Performansı” dalında aday olarak gösterildi. Albüm sonrası çıktığı “Damaged Justice” turnesini 1989 senesinde bitiren topluluk, 1990 senesinde ise Grammy’lerden “En İyi Metal Performansı” ödülünü “One” şarkısıyla kazandı.

1991 senesine gelindiğinde kendi isimleriyle aynı ismi taşıyan 5. stüdyo albümünü yayınlayan Metallica, bu albümle artık tüm Dünya’da tanınan bir grup haline geldi. “The Black Album” olarak da kabul edilen albüm, her ne kadarda ticari amaçlı yapılan bir albüm gibi eleştiriler alsada Amerika listelerinde 1 numaraya oturdu. Şu ana kadar sadece Amerika’da 14 milyon kopya satarak gruba 14 kez platin plak kazandırdı. Prodüksiyonu Bob Rock tarafından yapılan albümle sound olarak yeni bir yola giren grup, albümde yer alan “Nothing Else Matters” ve “The Unforgiven” gibi balladlarla kendi hayranlarının yanısıra geniş kitlelere ulaştı. Albümden yayınlanan ilk single “Enter Sandman”a çekilen video kliple müzikal tarzını belirten grup, albümden ayrıca “The Unforgiven”, “Nothing Else Matters”, “Wherever I May Roam” ve “Sad But True” single olarak yayınladı.

1991 senesinde Queen klasiği “Stone Cold Crazy”nin baştan yorumu ile Grammy’lerden “En İyi Metal Performansı” ödülüne layık görülen Metallica, ertesi sene “Metallica” albümüyle ödüllerden “En İyi Vokal Metal Performansı” ödülüyle geri döndü. Sonraki üç yıl boyunca ‘Wherever We May Roam Tour’ ve ‘Nowhere Else To Roam Tour’ tunesine çıkan grup, bu turneleri 1993 senesinde yayınlanan “Live Shit: Binge & Purge” adlı box setle hayranlara ulaştırdı.

1994 senesinde Woodstock’da sahne alan Metallica, bu konser sonrası yeni albüm için stüdyoya kapandı. 1995 senesinde kayıtlara ara vererek Slayer, Skid Row, Slash’s Snakepit, Therapy? ve Corrosion of Conformity ile ‘Escape From the Studio’ adlı turneye çıkan grup, 1996 senesinde yaklaşık 30 parça hazırladı ve bu parçalardan seçilen şarkıların bir kısmı 6. stüdyo albümü “Load”un piyasaya sürülmesini sağladı.

“Load” ile birlikte birçok müzik eleştirmenince Metallica’nın artık eskisi gibi olmadığı belirtilirken, bu albümle birlikte grup çoğu fanını da kaybetti. Sound olarak thrash metal soundundan uzaklaşan grup, albümle birlikte imaj değişikliğine de gitti. Saçlarını kesen grup üyeleri, aynı zamanda grubun logosuyla da grubun imajını farklılaştırdı. Sanki yeniden bir doğuş olarak görülen albüm, Amerika listelerinde grubu bir kez daha zirveye yerleştirdi. Sound olarak blues tonlarına dayanan albüm, liriksel olarak ise daha kişisel sözleri barındırıyordu. Albümden çıkan ilk single “Until It Sleeps” ile Amerika listelerinde 10 numara olan Metallica, parçaya çekilen video klip ile de beğeni topladı. Albümden ayrıca “Ain’t My Bitch”, “Mama Said”, “King Nothing”, “Hero Of the Day” ve “Bleeding Me”i single olarak yayınlayan grup, 1997 senesinde geriye kalan parçaları bir araya getirerek “Reload” adlı 7. stüdyo albümünü piyasaya sürdü.

“Reload” ile “Load”daki tarzını ve stilini devam ettiren Metallica, bu albümle de Amerika listelerinde zirvedeydi. Albümden yayınlanan ilk single “Memory Remains” ile Amerika listelerinde 28 numara olan grup, bu parçada Marianne Faithfull’u konuk müzisyen olarak parçaya davet etti. Albümde “Metallica” albümünde yer alan “The Unforgiven”ın devamı niteliğinde “The Unforgiven II” adlı parçayı da bulunduran topluluk, albümden bu parçayla birlikte “Fuel” ve “Better Than You”yu single olarak piyasaya sürdü.

1998 senesinde “Garage Inc.” adlı çift CD’lik albümü yayınlayan Metallica, bu albümde şu ana konserlerde yorumladıkları ve saygı duydukları grupların parçalarını baştan yorumladı. Albümün ikinci tarafında 1987 senesinde yayınlanan “The $5.98 EP: Garage Days Re-Revisited”deki parçaları da ekleyen grup, bu albümle Amerika listelerinde 2 numara oldu ve albümden üç tane single piyasaya sürüldü; “Turn The Page”, “Whiskey In The Jar” ve “Die, Die My Darling”. 1999 senesinde Grammy’lerden “Reload” albümünde yer alan “Better Than You” ile “En İyi Metal Performansı” ödülüne layık görülen topluluk, 2000 senesinde ise “Garage Inc.” albümünde yer alan “Whiskey In The Jar” ile “En İyi Hard Rock Performansı” ödülünü kazandı.
 

#2
7 Mart 1999 tarihinde San Francisco’daki ‘Walk Of Fame’e eklenen Metallica, bir ay sonra Michael Kamen yönetimindeki San Francisco Senfoni Orkestrası’yla iki tane performans gerçekleştirdi. Bu performanslarda “No Leaf Clover” ve “Minus Human” adlı iki tane de yeni parça çalan grup, bu konseri aynı sene “S&M” adı altında albüm olarak yayınladı. Amerika listelerinde 2 numara olan albüm, aynı zamanda DVD olarak da piyasaya sürüldü.

2000 senesinde internet paylaşım programı Napster’ı parçalarını izinsiz dağıtılmasından dolayı dava eden Metallica, bu olayla birlikte birçok müzikseverin tepkisini topladı. Müzikal felsefeleri ile birçok müzikseveri kendisine bağlayan grup, bu dava ile birlikte eleştirilerin temel hedefi oldu. Bunlar sürerken grup 2001 senesinde yeniden stüdyoya geçme kararı aldı. Ancak stüdyo öncesi Jason Newsteed, gruba yeterince ilgi göstermediği için gruptan atılırken, diğer yandan James Hetfield alkol bağımlılığı yüzünden rehabilitasyon merkezine yattı. Tarihinde ilk kez bu kadar ciddi bir dağılma durumu yaşayan topluluk, ne var ki Hetfield’in kendisini çabuk toparlamasıyla birlikte kendisine geldi.

2001 senesinde “S&M” albümündeki “The Call Of Ktulu” parçasıyla Grammy’lerden “En İyi Enstrümental Rock Performansı” ödülüne layık görülen Metallica, aynı zamanda üç kişi olarak bestelerini yazmaya devam etti ve bas partisyonlarında grup, prodüktör Bob Rock’dan destek aldı. Albümün kayıtları devam ederken bunu belgeselleştirmek isteyen Metallica, “Some Kind Of Monster” adlı belgeselle kayıt aşamasında yaşananları hayranlara ulaştırma kararı aldı. Bu arada basçı arayışlarına devam eden üçlü, 2003 senesinde Suicidal Tendencies ve Ozzy Osbourne basçısı Robert Trujillo’yu kadrosuna ekledi.

Haziran 2003’de “St. Anger” adlı 9. stüdyo albümünü yayınlayan Metallica, albümün çıkışıyla birlikte Amerika listelerinde zirveye yerleşti. Kayıtları kiralanan bir garajda yapılan albüm, sound olarak grubun tüm agresifliğini lanse ediyordu. Gerek gitar riffleriyle olsun gerek davul tonlarıyla olsun eski albümlerden tamamen farklı bir stile sahip olan “St. Anger”, grubu müzikal çağa uygun düşürüyordu. Albümden “St. Anger”, “Frantic”, “The Unnamed Feeling” ve “Some Kind Of Monster” single olarak yayınlanırken, albüm grubun şu ana kadar en az satan albümü oldu.

“St. Anger” albümü sonrası ‘Summer Sanitarium Tour 2003’ ve ‘Madly In Anger With The World Tour’ adlı turnelere çıkan Metallica, bu turnede zaman zaman son albümden hiç bir parçaya yer vermedi. 2004 senesinde biten turnenin ardından “Some Kind Of Monster” adlı EP’yi piyasaya süren grup, bu EP ile birlikte “St. Anger” kayıtları döneminde kaydedilen EP ile aynı ismi taşıyan belgeseli hayranlara ulaştırdı. Aynı sene grup, Grammy’lerden “St. Anger” ile “En İyi Metal Performansı” ödülüne layık görüldü.

2005 senesini aileleriyle ve arkadaşlarıyla geçiren Metallica üyeleri, Şubat 2006’da resmi internet sitesinden yapılan açıklamayla yayınlanacak yeni albümde prodüktör Bob Rock ile çalışmayacaklarını ve Rage Against The Machine, Red Hot Chili Peppers, Slayer, Slipknot ve AC/DC gibi gruplarla çalışmış olan Rick Rubin’in grubun yeni prodüktörü olacağını açıkladılar. Aralık 2006’da “The Videos 1989 – 2004” adlı DVD’yi yayınlayan grup, bu DVD içerisine grubun bütün video kliplerini hayranlara ulaştırdı.

2007 Şubat’da yapılan açıklamayla Metallica’nın 2008’de yayınlanacak yeni albümün prodüksiyonunun tamamlandığı belirtildi. 2008 Temmuz ayında ise yeni albümün adı “Death Magnetic” olarak belirlendi, albümün çıkış tarihi ise grup tarafından eylül ayı olarak kesinleşti.

Aynı yıl içinde Iron Maiden’e saygı amaçlı yapılan “Maiden Heaven: A Tribute To Iron Maiden” albümünde “Remember Tomorrow” adlı parçayı yeniden çalıdlar.

Ayrıca Metallica 25 Haziran 1993’te İnönü Stadyumunda 48.000 kişinin karşısında verdiği konser ve ardından 13 Haziran 1999 yılında Ali Sami Yen Stadyumunda 46.530 kişinin karşısında verdiği konserden sonra bu kez 27 Temmuz 2008 tarihinde bir kez daha Ali Sami Yen Stadyumunda konser vermek üzere Türkiye’ye geri döndü ve hayranlarına yeniden unutulmaz bir an yaşattı. Konsere Türkiye’den başka Romanya’dan 2 bin kişi, Yunanistan ve Bulgaristan ülkelerinden otobüslerle yüzlerce kişi, orta doğudan yüzlerce kişi katıldı.

Dünya’nın en önemli heavy metal gruplarından biri olarak kabul edilen Metallica, yıllardır süren müzik kariyerini hala devam ettiriyor…
 

#7
MetallicAABD'li heavy metal grubu. Thrash metal akımının kurucusu, ve 80'li yılların en iyi ve en ilham verici metal grubu kabul edilir. 60 milyonu ABD'de, 40 milyonu da dünyanın geri kalanında olmak üzere yaklaşık 100 milyon albüm satışı bulunan grup, müzik tarihinin ticari olarak en başarılı metal gruplarından biridir. Konser satışları açısından da Amerikan müzik tarihinin en büyük 13. topluluğu konumundadır.

Gruptan Megadeth grubunun kurucusu Dave Mustaine, 1986 yılında bir trafik kazasında ölen Clifford Lee Burton ve Metallica ile yollarını kendi isteği ile ayıran Jason Newsted gibi isimler gelip geçmiştir. Ron McGovney ise grubun orjinal bas gitaristi olup, ilk albümden kısa bir süre önce Cliff Burton ile yer değiştirmiştir. Grup enteresan bir şekilde bir gazete ilanıyla kuruldu. İlk albümleri 1983'te çıkardılar. Kill'em All adıyla çıkan ilk albüm metal dünyasında çılgınca karşılandı. İkinci albüm Ride the Lightning ile grup Avrupa'da turnelere çıkmaya ve imza dağıtmaya başladı. Master of Puppets albümü ile thrash metal zirveye taşındı ve grup heavy metalin lokomotif gruplarından biri oldu.

Topluluğun ilk üç albümünde bas gitar çalan Cliff Burton, 1986 yılında İsveç'te bir konser dönüşü yaşanan trafik kazası neticesinde hayatını kaybetti. Cliff Burton'un ölümünden sonra yerine Flotsam & Jetsam isimli gruptan Jason Newsted geçti. Grup, ...And Justice for All albümü ile grup yavaş yavaş yeraltından çıkıp popüler müziğin önemli gruplarından biri olmaya basladı. 1991'de kendi adlarını taşıyan albümleri grubu dünyanın en tanınan metal grupları arasına sokmuştur. Sonrasında gelen Load ve Reload albümleri eski hayranlarını hayal kırıklığına uğratırken gruba yeni jenerasyon hayran kitlesi kazandırdı ve grup birçok ödül daha kazanıp yoluna güçlenerek devam etti. Sonrasında gelen Garage Inc. ve Symphony & Metallica (S&M) albümleriyle grup popülerliğini korudu. 2000'li yıllarda Napster davası ve bas gitarist Jason Newsted'in gruptan ayrılması grubu içinden çıkılmaz durumlara sürükledi. 2003 yılında bir dönem Ozzy'nin (Ozzy Osbourne) bas gitarcısı olan Rob Trujillo gruba katıldı, fakat o sırada albüm kayıtları sona ermek üzere olduğundan bas gitarı o değil, aynı zamanda prodüktörleri olan Bob Rock çaldı. 2003 yılında yayımlanan son albümleri St. Anger, çiğ soundu, garip davulları, Hetfield'ın cilasız vokal performansı ve hiçbir solo olmaması gibi nedenlerle çok tartışıldı ve karışık eleştiriler aldı. Grup 2005 yılı sonunda 15 yılı aşkınlık prodüktörleriyle yollarını ayrdı ve birçok önemli isimle çalışmış olan Rick Rubin'le çalışmaya karar verdi. Şu sıralarda yeni albüm çalışmalarını sürdürmekte olan Metallica'nın bu albümünün 2007 yılında yayımlanması bekleniyor.

Metallica, Türkiye'de biri 1993 yılında İnönü Stadı'nda, diğeri de 1999 yılında Ali Sami Yen Stadı'nda olmak üzere iki konser vermiştir.

Grubun üyeleri

* James Hetfield - Gitar, Vokal
* Lars Ulrich - Bateri
* Kirk Hammett - Solo Gitar,Geri Vokal
* Robert Trujillo - Bas

Eski üyeler / Stüdyo müzisyenleri

* Lloyd Grant - Solo Gitar (Kill'em All öncesi)
* Dave Mustaine - Solo Gitar (Kill'em All öncesi)
* Ron McGovney - Bas (Kill'em All öncesi)
* Clifford Lee Burton - Bas (ilk üç albüm)
* Jason Newsted - Bas (1986 - 2001)

Stüdyo albümleri

* 1983 Kill'Em All
* 1984 Ride the Lightning
* 1986 Master of Puppets
* 1988 ...And Justice For All
* 1991 Metallica
* 1996 Load
* 1997 ReLoad
* 1998 Garage Inc.
* 1999 S&M
* 2003 St. Anger

Grup Üyeleri

James Hetfield

GENEL BİLGİLER

Tam Adı : James Alan Hetfield
Doğum Tarihi: 3.Ağustos.1963
Doğum Yeri: Los Angeles, California
Medeni Hali: Evli, 3 çocuk babası
Gruptaki Görevi: Vokaller ve Ritim Gitar
Göz Rengi: Mavi göz
Saç rengi: Sarışın
Boy: 1.85 m
Kilo: 81 kgBİYOGRAFİ

James Hetfield başka şeylerin de yanında Metallica şarkılarının sesi, fakat başta böyle planlanmamıştı. İlk günlerde Metallica değişik vokal/gitar kombinasyonları denedi. Bunlardan bazıları başka bir gitarist ilavesi veya sonradan solo gitarı çalan Dave Mustaine'ın tek gitar olmasıydı. Hatta bir ara Armored Saint grubundan John Bush'a grubun vokalisti olması için teklif yapıldı. Hetfield, 3 Ağustos 1963'de, Los Angeles'da bir kamyon şöförünün ve Opera şarkıcısının oğlu olarak dünyaya geldi. Ailesinin Bilimsel Hristiyan mezhebinden olması James'in 'acı çeken ruh' temalı şarkı sözlerine bir çok kez ilham kaynağı oldu. Müzisyenliği 9 yaşında piyano dersleriyle başlayıp, kardeşi David'in davullarını gümbürdeterek devam etti ve en son gitara karar kıldı.

Elinde gitarıyla ilk grubu Obsession'da bir rock yıldızı olmayı kafasına koydu. Grup, bas ve davullarda Veloz kardeşlerden ve gitarda Jim Arnold'dan oluşuyordu. Arkadaşları Ron McGovney ve Dave Mars grubun yardımcı elemanlarını oluşturuyordu. Bu Velozların garajında oturup ışık kutusuyla oynamak anlamına geliyordu. Obsession dağıldıktan sonra Marrs-Hetfield-McGovney üçlüsü birlikte müzik yapmaya devam ettiler.

Phantom Lord, James Hetfield'in ikinci grubuydu. La Brea'ya taşındıktan sonra Brea Olinda lisesine devam eden James davulcu Jim Mulligan ile tanıştı. İkisi öğle tatilinde başka bir gitaristle müzik yapıyorlardı ama yüksek ve sert sesleriyle onu kaçırdılar. Hugh Tanner flying V gitarı parçası taşırken keşfedildi ve Phantom Lord doğdu. Gitardfa Hugh, davulda Mulligan varken James de şarkı söyleyip gitar çalıyordu. Mezun olup James Downey' dönene kadar grup değişik basçılarla çaldı. Downey'de James otoban genişletme çalışması yüzünden istimlak edilmiş, Ron McGovney'in ailesine ait bir eve yerleşti. Ev James ve Ron'un gece kalmaları, müzik ve prova yapmaları için idealdi. James Ron'a bas gitari almasını ve nasıl çalacağını öğreteceğini söyledi.

Ve Ron gruba katıldığında Phantom Lord artık yoktu, bundan böyle onlar Leather Charm'dı.
Leather Charm daha glam tarzı bir gruptu. Orijinal ve Quiet Riot'un "Slick Black Cadillac,"i Iron Maiden'ın "Remember Tommorrow"u ve birkaç başka cover şarkılar çaldılar. Bazı partilerde çalıp bir demo kaydetmeyi başaran grup dağılmaya başladı. Önce Tanner grubu terk etti yerine Troy James geldi, ardından Mulligan Rush tarzı daha progresif bir grup için ayrıldı. Davulcusuz kalan grup dağılmak zorunda kaldı. Mulligan'ın ayrılması James'i yeni bir davulcu aramaya itti ise de Lars Ulrich'i James'e tanıştıran Hugh Tanner oldu.

Nihai olarak Jım Mulligan'ın gruptan ayrılmasıyla Leather Charm'ın dağılması James ve Lars'ı birbiriyle tanıştırdı... ve Metallica'yı oluşturdu. En baştan beri, James Metallica'nın müzikten sözlere ana şarkı yazarıydı. Şarkı yazmayıp, söylemeyip veya gitar çalmadığı zamanlarda avcılık ve çeşitli sporlarla ilgileniyor. Kaykayıyla başına gelen talihsiz kazalardan olaylardan sonra son zamanlarda snowboard yapmaya merak sardı.

Gitarlar hayatının önemli bir parçası ve antika gitarları kolesiyon yapmakta. Özellikle doğduğu yıl olan 1963 yılında üretilmiş olanları. Garajında yeni tutkusu olan kla*** Amerikan arabalarınla oynarken bulunabilir. Şu sıralarda kendinin yaptığı bir Chevy BelAir'i var.

James evli ve 3 çocuğu var.***ÇA SORULAN SORULAR


James'in genel bilgileri nelerdir?
James Alan Hetfield Los Angeles California'da 3 Ağustos 1963'de dünyaya geldi. 1.85 metre boyunda ve 82 kilo ağırlığında. Gözleri mavi ve sarışın.

Evli mi? Çocukları var mı?
17 Ağustos 1997'de uzun süreli kız arkadaşı Francesca ile evlendi. Üç çocukları var.

Kullandığı ekipmanlar nelerdir?
James çoğu zaman EMG manyetiklerle ve Ernie Ball tellerle ESP Explorer gitarlar kullanıyor. Mesa Boogie amfi ana tercihi. Studyoda James bir çok değişik gitar/amfi kombinasyonları kullanıyor.

James neler sürüyor?
James Dodge Ram kamyonet, 1955 Chevy BelAir kla*** Amerikan arabası ve özel yapım (chopper) Harley Davidson moto***lete sahip.

Metallica dışında herhangi bir kayıdı var mı?
James Danzig'in ilk albümünde "Twist of Cain" ve "Am I Demon?" şarkılarında arka, Corrosion of Conformity'nin "Wiseblood" ve Jim Martin'in son albümünde normal vokal katkıları oldu.

Albümlerde James - Gitar, Kirk - Gitar yazıyor. James ne çalıyor?
James Metallica tarafından kaydedilmiş gitarların büyük çoğunluğundan mesul. Bütün ritim ve çoğu melodik ve armonik gitarlar James'in. Akustik gitarlar ve soloları saymıyoruz bile. Kirk'ün işi ana gitar soloları; ama son albümle beraber iki gitaristin görevleri genişledi. İkisi de ritim ve ana gitar bölümlerini çaldılar.

En sevdiği yemekler nelerdir?
Et ve patates, Barbekü, İstiridye.

Başka gruplarda bulundu mu?
Obsession, Phantom Lord ve Leather Charm James'in üyesi olduğu gruplardı. Ayrıca Spastic Children'da davulculuk da yaptı.

James'in gitarda öğrendiği ilk şarkı hangisi?
Flight Of The Bumble Bee.

Boş zamanlarında James ne yapar?
İflah olmaz bir spor ve av tutkunu. Ayrıca garajında arabası ve moto***letiyle uğraşmayı da seviyor. İlave olarak James'i tuttuğu takımları ve NASCAR yarışlarını izlerken bulabiliriz.

En çok etkilendiği sanatçılar kimler?
Black Sabbath, Motorhead, Ted Nugent, Lynyrd Skynyrd, Tom Waits, Nick Cave.

Yenilerden neler dinliyor?
Rocket From The Crypt, Gov't Mule, Corrosion Of Conformity.

James iskelet yüzüğünü ve kurt kolyesini nereden aldı?
Yüzük Cliff'e aitti. Kolyeyi Londra'da The Great Frog adlı dükkandan (Cliff'in yüzüğü aldığı dükkan) satın aldı.

James niçin gitarını Flying V'den Exlorer'a değiştirdi?
İlk günlerde Explorer James'in yedek gitarıydı. Flying V'nin sapı kopunca yedek gitarına geçti ve Explorer'ın ne kadar kendine uygun olduğunu gördü. Turnede ilk kendi adına çıkan gitar olan ESP'nin Flying V'sini de kullanıyor.

James hangi takımları tutuyor?

James ömür boyu fanatik bir şekilde Raiders fanı. San Jose Sharks ve D.C. United diğer spor dallarında tercihleri. NHL's Cool Shots TV programının açılışında ve NHL reklamında James görülebilinir.

Metallica'dan evvel hangi işlerde çalıştı?
James bir çıkartma fabrikasında, lisede temizlik ve ev taşıma işinde çalıştı.

8-9-92 yılında ne oldu? Neden James yandı?
Grup ateşli efektlerin değişiminden haberdar edilmişti. Alevler sahnenin yanlarında "Fade To Black" sırasında ateşlenecekti. Ama bu işle ilgilenen teknisyen bu yeni patlamaların eskileriyle BERABER ateşleneceğini söylemeyi unuttu. Yeniler gelince eskilerin olmayacağını varsayan James eski patlamaların olacağı bir noktada durunca 4 metre yüksekliğinde alevler vücudunun sol tarafını ve elini yaktı.

Hala James kaykay yapıyor mu?
Hayır, ama söylentilere göre eski turne anlaşmaları her ihtimale karşı "KAYKAY YASAĞI" maddesi içeriyordu. Son zamanlarda nispeten daha yumuşak inişi olan snowboard yapmaya merak sardı.

James'in saçına 1993 'No Where Else to Roam' turnesiyle yaz 1994 turnesi arasında ne oldu?
Avlanırken karıştığı bir safari arabası kazası yüzünden kafasına 40 tane dikiş atıldı. Bu nedenden saçının bir kısmı kesildi. Load albümünün piyasaya çıkmasından evvel saçını daha da kestirdi.

Konser sırasında James nasıl gitar tonunu değiştiriyor?
James'in uzun süreli gitar teknisyeni Andy Battye konserlerde James'in gitar efektleriyle ilgileniyor. Ayrıca Andy, James'in gitar ve ekipmanlarıyla ilgileniyor ve bakımını yapıyor.

James'in en sevdiği silahlar hangileri?
Remington 30-06, Weatherby 7mm ve Browning 300 Magnum James'in en sevdiği silahlar

Ne içmeyi sever?
A. Fuente Hemingway Short Stories marka sigarlar favorileri.

James'in hangi kemikleri kırıldı?
İki tane parmak, sol bilek, sol kolunun her iki kemiği. Toplam 156 dikiş.

James gerçekten içkiyi bıraktı mı?
Evet artık hiç alkollü içecek içmiyor. Maden suyu ve alkolsüz bira içerken görülebilir. (Temmuz 2001'de alkolizm ve başka alışkanlıklar için rehabilitasyon merkezine gitti.)

Şu anda aktif olmayan hangi grupların yeniden birleşmesini isterdi?
Thin Lizzy (Live And Dangerous kadrosu), Tank (ilk kadro), Motorhead (Eddie'yle)

James'in hayatını hangi albüm değiştirdi?
Stryper'dan To Hell With The Devil. Neden? James anlatıyor: "Sonsuza kadar beni korkutacak bir nefret uyandırdı. Çizgili deri pantolonlar görmeye hala dayanamıyorum."JAMES HAKKINDA DİĞER BİLGİLER

Medeni Hali:
Evli (Ağustos 1997)

Sürüyor:
Chevy Blazer, Dodge Ram, '55 Chevy BelAir

Sevdiği Yiyecek:
Mek***a, Et ve patates, Barbekü, İstiridye

Spor Takımları:
Oakland Raiders, San Jose Sharks, D.C. United

Metallica'dan Önceki Grupları:
Obsession ve Leather Charm'da çaldı.

Metallica öncesi kariyeri:
Etiket basım fabrikasında çalıştı.

Sevdikleri:
Avlanmak, Kla*** Amerikan arabaları, Tanımamak, Kar Kaykayı, Çim hokeyi, Su Kayağı, Sigarlar, Modifiye Moto***letler, Silahlar, Marangozluk

Dinledikleri:
Black Sabbath, Motorhead, Skynyrd, Thin Lizzy, Tom Waits, Nick Cave, Kovboy Film Müzikleri

Kahramanları:
Clint Eastwood, Pops Hetfield

İlk Konseri:
Aerosmith & AC/DC, 1978, Long Beach, California

Filmler:
İyi Kotu Çirkin, Easy Rider, Sling Blade, Ucuz Roman, Vanishing Point

Kendini en iyi anlatan kelimeler:
Kaba, Dürüst, İnatçı
Lars Ulrich

GENEL BİLGİLER

Tam Adı : Lars Ulrich
Doğum Tarihi: 26.Aralık.1963
Doğum Yeri: Gentofte, Danimarka
Medeni Hali: Dul, 2 çocuk babası
Gruptaki Görevi: Bateri
Göz Rengi: Yeşil
Saç Rengi: Sarışın/Kahverengi
Boy: 1.70 m
Kilo: 59 kg


BİYOGRAFİ

Lars, bir Deep Purple konserine gittiğinde ve müziğin nasıl bir şey olabileceğini anladığında hemen hemen 10 yaşındaydı. Bu, Lars'ın o zamana kadar "maruz kaldığı" müzik düşünüldüğünde, onun için küçük bir başarı sayılmazdı. Babası küçük bir caz kulübü işletiyordu ve Avrupa cazıyla çok ilgileniyordu. Hatta efsane saksofoncu Dexter Gordon Lars'ın vaftiz babası olmuştu.

Deep Purple ve Ritchie Blackmore Lars'ın dünyasını değiştirmişlerdi. Konserlerinden o kadar etkilenmişti ki ertesi gün "Fireball" adlı albümlerini aldı. Üç yıl sonra 13 yaşındayken, büyük annesini ilk davul setini almaya ikna etti.

Babasının mesleği olan tenisçilik yanında müzik ve davul ikinci planda kalmıştı. Ulrich'ler; Newport Beach, California'ya taşındıkları sırada Lars Danimarka'da bilinen bir çocuk tenisçiydi. Ama Amerika'da sıradan bir tenisçiydi, Danimarka'daki gibi dikkat çeken bir tenisçi değil...

Kısa bir süre sonra Lars için tenis daha önemsiz olmaya başladı ve Lars Güney California'nın "yasak zevkleri"nin ağına düştü: seks, uyuşturucu ve rock'n roll.. Her çeşit rock'n roll.. Lars'ın müziğe olan tutkusu gittikçe arttı ve çok sevdiği Avrupa metalinin her türlüsünü elde edebilmek için kasetlerini takas etmeye başladı.

1981 Haziran'ında "fanatik çocuk" Lars, o zamanki favori grubu olan Diamond Head'in birkaç konserini izlemek için İngiltere'ye gitti. Her nasılsa, bir şekilde Lars, California'ya dönene kadar grup üyeleriyle birlikte İngiltere'de yaşamayı başardı. Eve geri döndüğünde, kaset takası yaptığı arkadaşı Brian Slagel'ın sahibi olduğu Metal Blade Records tarafından çıkarılacak olan bir albüme şarkılarını koyacak gruplar aradığını öğrendi. Lars arkadaşıyla konuşarak bu albümde yerini garanti etmişti ancak Lars'ın bir grubu yoktu!

İngiltere'ye gitmeden önce bir vokalist ve gitarcı olan James Hetfield ile birlikte buluşup, çalmışlardı. Ancak bu buluşmalarda da bazı aksilikler oluyordu. Lars'ın zamanlamaları çok da iyi değildi ve ziller yerçekimine fazlaca yenik düşüyordu. Ama elinde çok iyi bir yem vardı, yeni çıkacak olan bir albümde yer alacaklardı.

James bu yemi yuttu ve böylece Metallica doğmuş oldu. Şimdi müzik, Lars'ın hayatında karısı ve çocuklarıyla birlikte birinci sırayı paylaşıyor ve artık Lars daha fazla dinlenmeyi öğrendi ancak hala şoför koltuğunda o oturuyor.***ÇA SORULAN SORULAR

Lars'ın özellikleri nelerdir?
Lars, 26 Aralık 1963'te Gentofte, Danimarka'da doğdu. Boyu 1.70cm ve kilosu 59kg.

Lars evli mi?
Lars şu anda dul. Eşi Skylar ile 2004 yılının başında başında boşanmaya karar verdiler. Lars, 1997'nin Ocak ayında Skylar ile Las Vegas'ta evlenmişti.

Lars'ın ekipmanı nelerdir?
Lars, Remo başlı Star Classic Maple davulları ve Zildjian Brilliant zilleri kullanır.

Lars'ın hangi arabaları kullanır?
Porsche, Chevy Blazer, Range Rover ve Saab.

Lars nereli?
Gentofte (Kopenhag'ın kuzeyinde), Danimarka

Metallica'dan başka herhangi bir grupta çaldı mı?
Mercyful Fate'in "Return of the Vampire" adlı şarkısının yenilenmiş versiyonunda davulları çaldı.

Lars ne içer?

Lars; Kuru Beyaz Şarap, Merlot Kırmızı Şarap, Evian (özellikle 1 litrelik şişelerde), çay sever.

Hangi spor takımlarını takip eder?
Lars; San Jose Sharks, the 49ers ve Tampa Bay Buccaneers'i takip eder.

Lars, Courtney Love ile evlendi mi ya da nişanlandı mı?
Hayır; bu, Kuzey Kanada'daki Molson Ice Labor Day konserinde Lars ile Courtney'in yaptığı bir şakadır.

Lars'ın en sevdiği yemekler nelerdir?
Fransız yemeği, ton balığı, suşi ve dondurulmuş yoğurt.

Lars başka bir grupta bulundu mu?
Hayır, Metallica Lars'ın ilk ve tek grubudur.

Lars'ın favori tenisçileri kimlerdir?
John McEnroe, Guillermo Vilas ve babası Torben Ulrich.

Lars'ın bazen şarkı söylediği doğru mu?
Metallica'nın bazı durumlarda "Am I Evil?" şarkısında enstrümanları değiştirdiği bilinir ve bu değişiklik şöyledir: Lars vokalde, James davulda, Jason gitarda (Jason grupta iken) ve Kirk bas gitarda. Lars bunun "Bruce Dickinson canlandırması" olduğunu söyler. Bu çok sık görülen bir durum değildir, şimdiye kadar yaklaşık 5 kere yapıldı. Lars ayrıca "..And Justice For All" albümünde Frayed Ends of Sanity parçasına yaptığı "Oz Büyücüsü" stili intro ile vokaldeki hünerini göstermiştir.

Lars, Motörhead fan kulübünün başkanı mıydı?
Hayır, sadece bir dedikodu.

Lars metal müzikle ilk olarak hangi heavy metal grubunu dinleyerek ilgilenmeye başladı?
Deep Purple.

Metallica'dan ayrı olduğu zamanlar ne yapmayı sever?
Lars dalış ve sörf yapmayı, sinemaya gitmeyi ve Oasis dinlemeyi sever.

Başka hangi gruplar Lars'ı etkiledi?
Diamond Head, Motorhead ve Deep Purple.

Lars, 1992 Grammy Ödülleri'nde neden Jethro Tull'a teşekkür etti?
Jethro Tull 1989 yılında birçok kişinin Metallica'nın kazanacağını düşündüğü ödülü kazandı. "Jethro Tull'a bu sene bir albüm yapmadığı için teşekkürler," cümlesi müzik endüstrisine Metallica'yı 1989 senesinde tanımadığı için söylenmiş bir iğnelemedir.

Lars daha önceleri hangi işleri yaptı?
Lars gazete dağıtıcılığı yaptı ve bir benzin istasyonunda çalıştı. Ayrıca Oasis'i destekleme amaçlı bir işte de çalıştı.

Lars bir vaftiz babası mı?
Evet, Lars iki çocuğun vaftiz babasıdır.LARS HAKKINDA DİĞER BİLGİLER

Medeni hali:
Dul

Arabalar:
Porsche, Chevy Blazer, Range Rover, Saab

İçtikleri:
Kuru beyaz şarap, Evian, çay.

Yedikleri:
Fransız yemeği, tuna, suşi, dondurulmuş yoğurt

Tuttuğu takımlar:
San Jose Sharks, San Francisco 49ers, Tampa Bay Buccaneers

Metallica'dan önceki grupları:
Yok

Metallica'dan önceki işleri:
Gazete dağıtıcılığı, benzin istasyonunda çalışma

Sevdiği şeyler:
Eşiyle gezmek, koşmak, dalmak, sörf, filmler, moda, sanat

Dinledikleri:
Oasis, Alice In Chains, Black Grape, karısı

Kahramanları:
Guillermo Vilas (Arjantinli tenisçi), Ritchie Blackmore, Ace Frehley

İlk gittiği konser:
Deep Purple, 1973, Copenhagen

Kendini nasıl tanımlar:
İleri görüşlü, inatçı, doğal, alaycı, konuşkan, sersem ve gıcırtılı
 
#8Kirk Hammett

GENEL BİLGİLER

Tam Adı: Kirk Lee Hammett
DOğum Tarihi: 18.Kasım.1962
DOğum Yeri: San Francisco, California
Medeni Hali: Married
Gruptaki Görevi: Solo Gitar
Göz Rengi: Kahverengi
Saç Reng: Kahverengi
Boy: 1.75 m
Kilo: 61 kgBİYOGRAFİ

Tarih 1 Nisan 1983, yer San Francisco, California. Bir telefon çalar : "Selam Kirk, biz Metallica... Solo gitaristimizi yeni kovduk da yeni birine ihtiyacımız var. İlgilenir misin?"

Olaylar aslında tam olarak böyle gerçekleşmedi ama Kirk Metallica'yla ilk konserini 15 gün sonra New Jersey'de verdi. Metallica'nın o zamanki menajeri Mark Whittaker bir zamanlar Kirk'ün grubu olan Exodus'un da menajerliğini yapmıştı. Dolayısıyla bir solo gitariste ihtiyaç olduğunda hemen Kirk'ü tavsiye etti.

Hammett'ın gitarı Metallica'yı daha melodik ve kontrollü bir döneme soktu. Metallica'yla başladığı günden hemen hemen 1 ay önce eski grubu Exodus'la Metallica için ön grup olmuşlardı ve bu olaydan sonra gruba girdiği 1983 yılından beri Metallica için çalmaya devam ediyor.

Kirk El Sobrante'nin "Bay Area" bölgesinde büyüdü ve gitar çalmaya 15 yaşında başladı. İlk gitarı özel yapım bir Montgomery Ward'du ve ilk amfisi içinde 4 inçlik hoparlör olan bir ayakkabı kutusuydu. Birkaç yıl sonra bir 1978 Fender Stratocaster'e "terfi etti". Sürekli yeni bir ses arayışında olan Kirk, gitarlarını Frankenstein gibi sürekli değiştirdi, farklı amfi kombinasyonlarını denedi. Daha sonra aynı Michael Schenker'inki gibi bir 1974 Gibson Flying V aldı. Bu gitar hala Kirk'in koleksiyonunun bir parçasıdır ve Metallica'nın albümlerinde sesi duyulabilir.

Bu Flying V gitarla birlikte Kirk'ün birlikte çaldığı insanlar da değişti. Bu da yepyeni bir problemin doğmasına sebep oldu: para. Burger King'de kısa süreliğine çalıştıktan sonra bu problemi de çözdü. Artık ilk Marshall amfisini alacak kadar parası vardı. O sıralarda Paul Baloff ile birlikte Exodus'un temellerini attılar. Metallica için iki kere ön grup olarak çıktılar: 29 Kasım 1982 ve 5 Mart 1983.

Metallica'yla olan konuşmasından sonra, zor da olsa para biriktirerek doğu yakasına gitmeyi başardı. İlk defa, yerlisi olduğu California'dan ayrılmıştı, artık ülkenin başka bir tarafında ve yepyeni bir gruptaydı. İlginçtir, Metallica aslında Kirk'e gruba katılmasını hiç teklif etmemişti ve Kill'em All'un kayıtlarına başlanana kadar da bu devam etti. Kill'em All ve onu takip eden turdan sonra Kirk, Joe Satriani'den ders aldı ve caz, blues, kla*** müzik ve Jimi Hendrix'in özelliklerini ve erdemlerini öğrendi. Kirk şu anda eşi Lani ve köpeği Darla ile birlikte Bay Area'da yaşıyor.***ÇA SORULAN SORULAR

Kirk'ün özellikleri neler?
Kirk, 18 Kasım 1962'de San Francisco, California'da doğdu. Boyu 1.75 m ve kilosu 61kg.

Kirk evli mi?
Kirk, Lani'yle 31 Haziran 1998'de Hawai'de evlendi.

Kirk'ün ekipmanları neler?
Çok çeşitli ESP'ler, ve yine birçok eski gitar. Dean Markely telleri kullanır. Mesa Boogie amfiler.

Kirk'ün sürdüğü arabalar neler?
Land Cruiser, "dağ bi***leti" ve 1955 Dodge Coronet ("Kirkstine")

Kirk, Metallica dışında başkası için de çaldı mı?
Exodus'la bazı demoları hala bulunabilmekte. İlerde çıkacak olan bir şarkı için Les Claypool ve Mike Bordin ile birlikte çaldı (acaba Primus adı altında mı çıkacaktı?), Death Angel için demolar çaldı, Pushead'in grubu Septic Death için de sololar çaldı. Ayrıca Spawn'un soundtrack'i olan olan "Satan" isimli parçada da Kirk'ün gitarını duymak mümkün (aynı soundtrackde For Whom The Bell Tolls'un bir remixi de var).

Dudağının altındaki nedir?
O bir "labret". Alt dudağın altına takılan bir piercing çeşidi.

Kirk ne içmeyi sever?
Kirk, Martini, Sky Vodka ve yeşil çay içmeyi sever.

Grubu tanıtan notlarda James ve Kirk için gitarda oldukları yazılı. Peki Kirk ne yapar?
Kirk'ün albümlerdeki görevi genellikle solo gitar çalmaktır. Load ve Reload albümlerinde Kirk'ün gitarının sesi daha da üst seviyelere çıktı ve parçalara daha fazla katkısı oldu. St.Anger albümünde ise Kirk hiç solo çalmadı.

Kirk hangi spor takımlarını takip eder?
Kirk'ün bu konuda söylediği söz : "Spordan nefret ederim!" (ya da "James'in ve Lars'ın sevmediği takımlar.")

Kirk'ün en sevdiği yemekler hangileri?
Suşi, Mek***a yemekleri, makarna, Hint ve Tayland yemekleri.

Kirk, Metallica'dan başka herhangi bir grupta bulundu mu?
Kirk, San Francisco'nun ünlü grubu Exodus'un kurucu üyesiydi.

Boş zamanlarında ne yapmayı sever?
Bi***lete binmeyi, sörf yapmayı ve korku filmi koleksiyonu yapmayı sever. Vücudun değişik bölgelerine piercing yaptırmak da hobisidir.

Kirk'ün dövmesi var mı?
Kirk'ün dövmesi, 1995 Noelinde kendisine olan bir hediyesidir ve şöyle yazar: "Made in SF 11-18-62". Bu dövme göbeğinin hemen altındadır. Ayrıca göbeğinin yan kısımlarında "Hot Rod Flames" dövmesi vardır (alev şeklinde).

Konserlerde neden Kirk'ün sağ eli sarılı oluyor?
Kirk konserlerinde sağ elini yoğun olarak kullanıyor ve oldukça sert çalıyor. Çaldıkça açılan avuç içindeki çizgileri kapatmak için de bantları kullanıyor.

Kirk bir vejeteryan mı?
Evet, Kirk bir "lacto-ovo" vejeteryan.

Kirk'ün etnik kökeni nedir?
Kirk, Filipinli.

Etkilendiği kişiler kimler?
Jimi Hendrşx, UFO, Black Sabbath, Deep Purple, Led Zeppelin, Kiss, Joe Satriani, Warren Haynes, Adrian Belew, Freddy King ve Buddy Guy.


Pek bilinmeyen ve Kirk'ün sahip olduğu iki şey...?
Kirk, içi doldurulmuş çift kafalı bir koyun ve yine içi doldurulmuş bir maymuna sahip. Morgdaki adamın bunun karşılığında ne kadar kazandığını bilmiyoruz tabi.

Kirk'ün en sevdiği purolar hangileri?
Kirk, Amerika'da bulunmayan bir Küba purosu olan Habanos 94'ü sever. Amerika'da bulabildiği ve en sevdiği puro Fuente y Fuente Opus X'dir. Ayrıca Cohiba ve Lars Tetens içtiği de görülebilir.

Kirk daha önce ne işlerde çalıştı?
Kirk bir keresinde Burger King'de çalıştı ve ayrıca başka bir yerde bulaşıkçılık da yaptı.

Kirk'ün Porsche'sine ne oldu?
Bir bahiste kaybetti.KIRK HAKKINDA DİĞER BİLGİLER

Medeni hali:
Lani ile mutlu bir evliliği var.

Arabaları:
Land Cruiser, "dağ bi***leti" ve 1955 Dodge Coronet.

İçtikleri:
Martini, Sky Vodka, yeşil çay.

Yedikleri:
Suşi, Mek***a yemekleri, makarna, Hint yemekleri, Tayland yemekleri.

Tuttuğu takımlar:
Yok ("Spordan nefret ederim!")

Metallica'dan önce:
Exodus'ta çaldı, çok içerdi.

Sevdiği şeyler:
Bi***lete binmek, dövmeler, piercing, eski korku filmleri toplamak, puro, felsefe, H.P. Lovercraft, tilt.

Dinledikleri:
Jimi Hendrix, UFO, Black Sabbath, Deep Purple, Led Zeppelin, Kiss, John Coltrane, Government Mule, Chet Baker, Prez Prado, Alice In Chains, David Bowie, U2, King Crimson, Robert Johnson, Radiohead.

Kahramanları:
Boris Karloff, Bela Lugosi, Jimi Hendrix, Chet Baker, Diane Arbus, John Coltrane, Charles Bukowski, Edward Munch, Joel Peter Whitkin.

İlk gittiği konser:
Day on the Green festivali (Eagles, Steve Miller, Heart ve Foreigner).

Kendini nasıl tanımlar:
Kokan, çirkin, mutlu, saplantılı, yenilikçi, meraklı

Robert Trujillo

GENEL BİLGİLER

Tam Adı : Robert Trujillo
Doğum Tarihi: 23.Ekim.1964
Doğum Yeri: Santa Monica, California
Medeni Hali: Bekar
Gruptaki Görevi: Bas Gitar
Göz Rengi: Kahverengi
Saç rengi: Koyu
Boy: 1.75 m
Kilo: 82 kgROBERT'IN HİKAYESİ

Ritme çok hakim ve gerçekten müzikten anlıyor. Ve artık yeni bir işe de sahip: Metallica'nın yeni bas gitarcısı ve ailenin yeni üyesi.. Hiç şüphesiz Güney California'lılara bir eldiven gibi uyan biri..

Bazen pena kullanmasına rağmen, genelde parmaklarını mükemmel bir şekilde kullanır. 1989'daki Suicidal Tendencies ile birlikte olan ilk profesyonel deneyimle birlikte sahnedeki duruşu ve tavırları sayesinde Suicidal Tendencies, Infectious Grooves ve Ozzy Osbourne'nun grubunda en iyiyi yakaladı. Bütün bunlar değişken ve hareketli bir çocukluğa uzanıyor.

Venice Beach "Dog Town" da doğup büyüdü. Trujillo, Led Zeppelin'den Motown'a kadar herşeyi dinledi. Gençken büyük bir istekle sörfe başladı. Trujillo kendine has bir ritim ve tavır geliştirmişti ve 20'li yaşlarda çok çeşitli ufak gruplarda çalmaya başladı. Daha sonra liseden yakın arkadaşı olan Suicidal Tendencies gitaristi Rocky George sayesinde yine Suicidal Tendencies üyesi olan Mike Muir ile tanıştı. Bir şekilde çok yakın arkadaş oldular ve aralarında çok renkli ve iki tarafın da işine çok yarayan bir ilişki kurdular. Bu da Rob'un kendisini, rock dünyasında çok değişik bir yeteneğe sahip olan biri olarak yetiştirmesini sağladı.

1990'lı yılların başında, Rob ve Muir, Infectious Grooves adlı grubu kurdular. Daha sonra 90'ların ortalarına doğru Rob Ozzy Osbourne için bas gitar çalmaya başladı. Davulcu Mike Bordin ile Rob Trujillo, en tok ve sağlam ritimlerden birini yaptılar.

1994 yılındaki Metallica'nın Summer Shed turunda, Suicidal Tendencies de sahne aldı ve Metallica üyeleri Rob'ın bu coşkulu stili ve performansını görünce çok etkilendiler ve Rob'ın ismi sürekli ortalarda söylenmeye başlandı. Dolayısıyla gruptaki bas gitar açığını kapatma zamanı geldiğinde, açık bir şekilde Rob ismi en ön planda olmuştu.***ÇA SORULAN SORULAR

Rob'ın ilk grubu hangisiydi?
Oblivion

Rob'ın bas gitarda etkilendiği isimler hangileridir?
Jaco Pastorious, Geezer Butler, Larry Graham ve daha birçok kişi.

Rob'ın en sevdiği filmler hangileridir?
Kuzuların Sessizliği, Ucuz Roman

Boş zamanlarında ne yapmayı sever?
Sörf, snowboard, annesiyle yemeğe çıkmak, kız arkadaş(lar)ıyla gezmek

Pena kullanıyor mu?
Bazen.

Robert kaç yaşında bas gitar çalmaya başladı?
14

Rob başka müzik aletleri çalıyor mu?
Diğer enstrümanlarda çok kötü olduğunu o yüzden pek bahsetmediğini ama yine de piyanoyu biraz çaldığını söylüyor.

Rob'ın en sevdiği renk hangisi?
Mavi.

Rob'ın arabası nedir?
Dağlar ve kumsal için Black Subaru Outback.

Rob gruba katılmadan önce hangi Metallica üyesini en iyi tanıyordu?
Kirk Hammett.

Rob'ın favori sporları hangileri?
Sörf, snowboard ve futbol.Fotoğraflar :)
Metallica, "Escape From the Studio 06" turnesinin ardından yeni albüm çalışmaları için tekrar stüdyoya girdi. Albümün 2007 sonlarına doğru hazır olması ve raflardaki yerini alması bekleniyor. İşte albüm çalışmaları sırasında çekilen bazı stüdyo fotoğrafları:

not: james in motörhead tişörtü gözümden kacmadı:)
Robertİstanbul :)
 
Üst