Metalik Mürekkep Teknolojisi Hakkında Bilgi

'Bilim & Teknoloji' forumunda DeMSaL tarafından 6 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Metalik Mürekkep Teknolojisi Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Metallic Ink Technology - Metalik Mürekkep Kullanım Alanları


  Misyonu enerji verimliliğini artırmak ve yenilenebilir enerji teknolojilerini geliştirmek olan Amerikan Enerji Bakanlığının Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuarının (NREL) yeni metalik mürekkep teknolojisi ile kaplamalar, iletken ızgaralar ve kontaktlar yapılabilmektedir. Bu bakır ve gümüş metallerine dayanan yeni bir buluştur. Bu yeni buluş bu gün en çok kullanılan serigrafi/ipek baskı ve vakum çökeltme teknolojilerinden çok daha iyi sonuçlar vermektedir.

  Metalik mürekkepler bir çok malzeme üzerine bugünkü ticari mürekkep püskürtme teknolojisiyle, fotolitografi ve elekleri elimine ederek, yüksek çözünürlükte (10 mikron), düşük sıcaklık ve atmosferik şartlarda baskı sağlayabilmektedir. Metalik mürekkepler ile çok ince yüzeylere ve eğri yüzeylere de baskı yapmak mümkündür.

  Metalik mürekkep teknolojisi güneş enerjisi hücreleri, yassı panel göstergeler, dokunmatik ekranlar, basılı elektronik devreler, esnek devre kartları, ince filmler, plastik filmler, radyo frekanslı belirleme etiketleri (RFID), organik yarı iletkenler, organik ışık yayan diyotlar (OLEDs).


  Organik mürekkep teknolojisini girebileceği pazar çok geniştir. Organik ışık yayan diyot pazara küçük ekran uygulamaları için 215 milyon dolardan 3.13 milyar dolara büyümesi tahmin edilmektedir. OLEDs için yeni pazarlar akıllı ambalajlar, cep telefonları, yassı panel ekranları, akıllı etiketler, organik güneş hücreleri, bagaj etiketleri, akıllı elbiseler olacaktır.

  OLEDs aynı zamanda kişisel bilgisayar ekranları ve dizüstü bilgisayar ekranlarına da kayarak 40 milyar dolarlık Pazar yaratması beklenmektedir. Güneş enerji pazarının ise 160 milyon dolar civarında olacağı tahmin edilmektedir.


  Metalik mürekkep teknolojisi ticarileşme aşamasındadır ve geleceği oldukça parlak yeni bir teknolojidir.

  Prof.Dr. Muammer Kaya, Eskişehir-Osmangazi Üniversitesi

  Tekam Müdürü
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Metalik Mürekkep Teknolojisi Forum Tarih
Metalik bağ nedir oluşumu metalik özellik ilişkisi Konu Dışı Başlıklar 1 Nisan 2015
Çılgın Köpek Metalika Kitabı - Mavisel Yener Kitap, Resim ve Dergi 8 Ekim 2010
Metalik Duvar Kağıtlari / wallpapers - wallpapers indir Wallpaper / Resimler 3 Ekim 2008
Mürekkep İcadının Önemi ve Yararları Nelerdir Bilim & Teknoloji 29 Ocak 2014
Mürekkep Ne Zaman Bulunmuştur, Mürekkep Ne Zaman Bulundu, Mürekkebin Bulunuşu Bilim & Teknoloji 15 Kasım 2012

Bu Sayfayı Paylaş